Ročně se v horách ztratí několik desítek Čechů, někteří za to zaplatí i životem. Tragický konec naštěstí neměl případ 72letého muže, který se nestihl vrátit z túry, noc přečkal v neschůdném terénu a další den pokračoval po vyznačené stezce. Tímto chováním urychlil svou záchranu. Správné rozhodnutí vám může zachránit život, upozorňuje Horská záchranná služba.
Horskou službu požádal o pomoc turistův přítel v pondělí večer poté, co se mu s kolegou nepodařilo spojit. Čech, který se vydal na túru po hřebeni Nízkých Tater s plánovaným návratem do údolí, měl patrně vybitý mobilní telefon. Proto se Horské záchranné službě (HZS) nepodařilo telefon lokalizovat.
Chystáte se do Krkonoš? Připravte se na nová omezení v národním parku
Krkonošský národní park (KRNAP) navštěvuje čím dál tím více turistů, proto se ochránci odhodlali k dalším úpravám. Nově jsou tak na Sněžce nainstalovány sítě, které zamezují lidem vstup na určitá místa. Zároveň od středy platí i nová zonace. Jak a kde se v Krkonoších budeme moci pohybovat? Na to odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS náměstek ředitele správy KRNAP Jakub Kašpar.
V úterý časně ráno pokračovalo v hledání 17 záchranářů a letka ministerstva vnitra. Značně vyčerpaného turistu našli záchranáři na značené stezce nedaleko vesnice Liptovský Ján. Členové horské služby muže snesli do údolí a následně odvezli do zařízení, kde byl ubytován.
Správným chováním urychlil svou záchranu
Podle HZS se turista během túry vyčerpal a zdržel při přechodu polomu a míst s vysokou kosodřevinou. Vzhledem k tomu, že neměl svítilnu, sestoupil v nočních hodinách do neschůdného terénu, kde přečkal noc. Ráno pomalu pokračoval dál po značené stezce, byť to pro něj bylo vzhledem k předchozí celodenní túře a noci strávené při nízké teplotě značně obtížné. HZS turistovo rozhodnutí postupovat v pochodu označila za správné, urychlil tím svou záchranu.
Jak se bezpečně pohybovat nejenom v českých a slovenských horách radí desatero Horské služby:
- Vždy pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
- S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace.
- Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
- Správně používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří.
- Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
- Nepohybovat se mimo značené cesty.
- Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první pomoc.
- Znát kontakty na Horskou službu nebo na Zdravotní záchrannou službu. Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
- Znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
- Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.
Statistika zásahů (06.07.2020 - 12.07.2020) pic.twitter.com/n9o9MgDj5k
— HORSKÁ SLUŽBA ČR (@HorskaC) July 13, 2020