Úroveň ohrožení islámským terorismem v Česku zůstává podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2024 nízká. Kontrarozvědka ale zachytila dva neúspěšné pokusy českých občanů připojit se k zahraničním teroristickým organizacím v Somálsku a Libanonu. Šlo o první takové případy od roku 2017. Za znepokojivý trend označila BIS nárůst případů mladých a mladistvých se zájmem o radikální obsah na internetu.
Bezprostřední ohrožení území ČR terorismem BIS loni nezjistila. „I přes dění na Blízkém východě si ideologické směřování muslimů v Česku zachovává obecně umírněný charakter. Protiizraelské akce ovládli především čeští levicoví aktivisté, přičemž ani jejich projevy nebyly výrazně radikální,“ stojí ve výroční zprávě.
DÁLE ČTĚTE: Střelba do genitálií i zneužívání mrtvol. Zpráva odhaluje hrůzy říjnového masakru v Izraeli
Ideologické směřování muslimů v Česku zůstalo podle BIS i přes konflikty na Blízkém východě neměnné a zůstává umírněné. „Stejně jako v předchozích letech bylo zaznamenáno několik radikálnějších projevů, které ovšem nereprezentovaly hlavní názorový proud komunity. Naprostá většina těchto projevů byla navíc zaznamenána v prostředí sociálních sítí,“ uvedla BIS.
Hlavním faktorem radikalizace byl palestinsko-izraelský konflikt, ale ve srovnání se zeměmi s početnou muslimskou komunitou nešlo podle BIS o tak silné téma. „S narůstajícím počtem obětí na straně rodin a blízkých Palestinců žijících v Česku se sporadicky začala objevovat radikálnější vyjádření k situaci, šlo však pouze o jednotlivce,“ uvedli zpravodajci.
Téma se přeneslo i na akademickou půdu a promítlo se ve výzvách, aby univerzity ukončily nekritickou podporu univerzit v Izraeli, píše BIS. Ani v této oblasti ale nebyly projevy natolik radikální jako v zahraničí.
Politiku Íránu v roce 2024 poznamenal konflikt Izraele s Hamásem a Hizballáhem, uvedla BIS. „Situaci v Evropě negativně ovlivňovala spolupráce íránského režimu s místními kriminálními sítěmi za účelem provádění násilných útoků proti zdejším ‚nepřátelům režimu‘,“ píše BIS. Události se však výrazně nepropsaly do situace v íránské, libanonské či syrské komunitě v Česku a nezměnily jejich dosavadní umírněný charakter.
Nepovedené ruské sabotáže
Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům. Ve své výroční zprávě za loňský rok to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad.
Nebezpečím z Ruska věnuje BIS jako v posledních letech velkou část své výroční zprávy. Podle kontrarozvědky se Rusko dlouhodobě snaží narušovat stabilitu a prosperitu evropských zemí. „Je v jeho zájmu, aby občané Česka a celé EU nechovali důvěru v instituce, na kterých stojí demokratická společnost,“ uvedla BIS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drony vylétly z obilných vagonů a zničily hromadu ruských tanků. Ukrajinci popsali šílenou akci