reklama

Hrozí lockdown a Češi přestávají utrácet. Nelákají je obchody ani volnočasové aktivity

Češi se připravují na lockdown. Vyplývá to z bankovních údajů, podle kterých domácnosti oproti normálu méně utrácí. Ekonomové se domnívají, že se tento trend bude v následujících dnech ještě zvýrazňovat – lidé začnou více šetřit. Zároveň poroste počet těch, kteří nebudou mít ani na jídlo.

reklama

Z dat o útratách prostřednictvím platebních karet vyplývá, že Češi už prakticky počítají s tím, že bude lockdown. „Lidé opět začínají méně navštěvovat obchody, méně trávit venku volnočasovými aktivitami a zároveň začíná růst počet lidí, kteří pracují z domova,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Za poslední týden vykazují největší nárůst útrat v porovnání s dobou před covidem lékárny, kurýrní služby a hobby markety. Naopak největší propad je patrný u ubytování, restaurací, cestování včetně veřejné dopravy. Propadly se i nákupy oblečení a potravin.

„Určitě budeme více šetřit. Například na jídle, protože strašně zdražilo. Horší to bude o Vánocích s dárky,“ potvrdila dohady ekonomů žena v anketě CNN Prima NEWS. „Šetřit budeme na všem. Potravinách, tankování, elektřině a dalších věcech,“ doplnil ji další dotázaný.

„Ačkoliv v tuhle chvíli není žádný oficiální lockdown, zhoršující se epidemická čísla nutí řadu domácností být opatrnější,“ vysvětlil hlavní analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Lidé ale šetří nejen z důvodu zhoršující se epidemické situace. „Druhým faktorem jsou rychle rostoucí spotřebitelské ceny, které za říjen už dosáhly šesti procent,“ podotkl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Zažíváme zátěžové období

Dražší potraviny a energie přitom budou ovlivňovat stále více lidí. „Zmínila bych jev, který považuji za velmi znepokojivý, a to je intenzivní poptávka potravinových bank, kterou vidíme v posledních dnech,“ podotkla ekonomka Ilona Švihlíková. Potraviny zdarma dostávalo před pandemií od potravinových bank asi 100 tisíc lidí. Teď je to 160 tisíc.

„U nás se situace vždycky projeví s dvou až tříměsíčním zpožděním, čekáme zvýšení poptávky na konci ledna a začátkem února,“ informovala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Podle odhadů potravinových bank se počet Čechů, kteří nebudou mít na jídlo a budou muset využít nabídky jídla zdarma, může zvýšit až na 180 tisíc.

Zdražování komplikuje život mnoha lidem a nálada ve společnosti je spíše negativního rázu.  „Zažíváme zátěžové období. Nutno ale dodat, že díky předchozím covidovým vlnám narůstá na jedné straně únava a skepse, ale na druhé straně narůstají dovednosti, jak některé zátěžové záležitosti zvládat a nevnímat je jako bezprostřední ohrožení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS psycholožka Daniela Vodáčková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující
Koronavirus

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama