Česká reprezentace dopředu avizovala, že se na fotbalovém Euru bude držet svého způsobu, jak se vymezit vůči rasismu, a nepředvede již tradiční gesto spojené s hnutím Black Lives Matter – pokleknutí. Před zápasem na Hampden Parku skutečně zůstali před úvodním zápasem Tomáš Souček a spol. stát, a jelikož se na kolena neodebrali ani domácí Skoti, šlo se hned na věc.
Když oba týmy nastoupily na hřiště, bylo jasné, že i pouhých 12 000 fanoušků, kteří mohou na stadion, dokáže zařídit pořádný rachot. Domácí fotbalisty přivítal Hampden Park bouřlivými ovacemi. Na české hráče čekal při příchodu na trávník pískot, před začátkem hymny pak nastalo lehké bučení.
Bez jakýchkoliv prodlev se šlo rychle do akce. Trochu překvapivě totiž Skoti nepoklekli ani neukázali jiné gesto, které by mělo značit vymezení se proti rasismu. Český tým dopředu avizoval, že na kolena nepůjde.
„Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu. Zvolili jsme naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme,“ vzkázal trenér Jaroslav Šilhavý.
Jasný postoj k předzápasovému rituálu, který je za poslední rok zakořeněný zejména na „ostrovech“, má i bývalý reprezentační obránce David Limberský. „Pro mě Češi budou vítězi, když nepokleknou a odehrají dobrý zápas. Je to politické gesto, do sportu nepatří. Už na to mám averzi,“ řekl v pondělí v pořadu na CNN Prima NEWS Co Čech, to trenér! hráč, který minulý týden ukončil dlouhou a úspěšnou kariéru.
Když Češi hráli v březnu v Cardiffu kvalifikaci mistrovství světa, zůstali před samotným začátkem utkání stát a jen prsty ukázali na nápis „Respect“ na svých dresech. Na druhé straně Velšané klečeli.