PŘEHLEDNĚ: Češi touží po štíhlosti jako Hollywood. Pro koho jsou léky na hubnutí určeny?

ZPRÁVY PLUS, Martin Haluzík - 28.4. v 11:30

Léky na hubnutí, jako je například Ozempic, zažívají v Americe obrovský boom a rostoucí zájem o ně je patrný i v Česku. Lidé u nás jich loni zakoupili téměř milion balení. Přednosta Centra diabetologie IKEM Martin Haluzík však ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že tyto léky nejsou určeny lidem, kteří chtějí „zhubnout do plavek“, ale mají pomoci pacientům trpícím obezitou. V článku se dozvíte, jaké mají tyto léky vedlejší účinky, proč by se neměly kupovat na internetu nebo jaké další zdravotní benefity přinášejí.

Stále více Čechů užívá léky na hubnutí. Zatímco v roce 2020 se podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) prodalo zhruba 200 tisíc balení těchto přípravků, loni už to bylo téměř 978 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ: Fanoušci jsou v šoku ze vzhledu hvězd. Drahý lék mění Hollywood v přehlídku vyzáblosti

Podle Haluzíka by nás však více než rostoucí zájem o tento lék měl znepokojovat počet obézních lidí v České republice. „To, že roste zájem o předepisování léků na snížení hmotnosti, svědčí o tom, že je více lidí, kteří se snaží s tím něco dělat,“ uvedl.

Boom kolem léků jako Ozempic, Wegovy nebo například Mounjaro se rozmohl především v USA, kde si je nechávají předepisovat celebrity. Moderátorka Oprah Winfreyová, herečka Rebel Wilsonová, ale i kontroverzní podnikatel Elon Musk jsou jedni z těch, kteří tomuto léku propadli.

Vedlejší účinky?

Se zvyšující se popularitou ale rostou také počty těch, kterým léky nesedly a projevily se u nich vedlejší účinkyWeb USA Today News poukázal na příklad Monicy Churchové z Michiganu. „Nemohla jsem nic jíst ani pít. Cítila jsem hrozné pálení v žaludku a v hrudníku, ale nic nepomáhalo,“ popisovala žena, která po užití léku i zvracela. Churchová dokonce na dva týdny skončila v nemocnici.

Rovněž Haluzík ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že se u pacientů vedlejší účinky vzácně objevit mohou. „Ty nejčastější souvisí s trávicím traktem, to znamená, že pacienti, zejména když snědí větší porci, mohou mít pocit žaludku na vodě, někdy bolesti břicha, průjem, zácpu, zvracení. Ale je to spíše výjimečné,“ uvedl.

Díky tomu, že tyto léky byly původně využívány především pro léčbu cukrovky, jsou podle Haluzíka dobře prozkoumané. „S prvními studiemi u diabetiků se začalo před nějakými osmi lety a pacientů, kteří tyto léky berou, je skutečně mnoho. Takže si troufnu říci, že jde o bezpečné léky,“ poznamenal přednosta Centra diabetologie IKEM.

Lék není vhodný pro každého

Podle Haluzíka je však potřeba tyto přípravky vnímat jako součást komplexní léčby u pacientů s obezitou, kde hrozí závažné komplikace – jako je například vysoký krevní tlak nebo riziko infarktu, nikoliv jako cestu k vysněné postavě.

„Není to něco, co bych si koupil, když potřebuji zhubnout do plavek. Jsou to léky se všemi žádoucími i nežádoucími účinky, jako další léky, které bereme na jiné nemoci,“ zdůraznil.

Předtím, než začneme tyto léky užívat, je proto třeba vše konzultovat s lékařem. „Mělo by tomu předcházet klinické vyšetření, vyšetření krve, abychom věděli, že pacient nemá nějaké závažné onemocnění ledvin nebo jater,“ poznamenal s tím, že je třeba k tématu přistupovat zodpovědně.

Rozhodně proto nedoporučuje kupovat dané léky na internetu, což by mohlo přinést víc škod než užitku. „Ve chvíli, kdy nakupuji tyto léky přes internet, tak je vlastně nakupuji ilegálně. Navíc jsou to z velké míry injekce, které si píchám do podkoží, tak si chci být stoprocentně jistý, že obsahují žádoucí lék, a ne třeba nějaké bakterie nebo něco, co by mohlo způsobit komplikace,“ sdělil Haluzík.

Další zdravotní benefity léku

Kromě výrazného snižování hmotnosti přináší medikament i řadu dalších zdravotních benefitů. Ukázalo se, že látka semaglutid také významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně srdečního infarktu a mrtvice.

Zajímavé zjištění přinášejí i studie z roku 2024, které zkoumaly možnost využití látky k léčbě závislostí na alkoholu, drogách a nikotinu. Výsledky naznačují, že semaglutid může snižovat touhu po návykových látkách tím, že ovlivňuje dopaminovou aktivitu v mozku a snižuje impulzivní chování. Pozitivní vliv má mít lék údajně také na úzkosti a deprese.

Kromě toho se zkoumá i jeho potenciál u neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba, kde by mohl tlumit zánětlivé procesy a zlepšovat mozkovou činnost.

Léky na hubnutí táhnou dánskou ekonomiku

Ačkoliv největší boom zažívají léky na hubnutí jako je Ozempic nebo Wegovy v USA, pozitivní dopad pocítila především dánská ekonomika. Výrobcem těchto léků je totiž dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, která se díky obřímu zájmu o přípravky na snížení hmotnosti stala nejhodnotnější společností v Evropě.

Výrobce léků na začátku února 2025 odhalil, že jeho zisky před zdaněním vyskočily o 22 procent na 17,8 miliardy USD (zhruba 428 miliard korun) a stal se tak nejvýznamnějším přispěvatelem do státní pokladny.

Díky tomu patří Dánsko mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v regionu. Dopady rostoucí poptávky po těchto lécích jsou vidět napříč celou zemí – od vytváření nových pracovních míst až po snižování úrokových sazeb u hypoték. Významný vliv to má i na malé přístavní město Kalundborg s méně než 17 tisíci obyvateli. Právě zde má Novo Nordisk rozsáhlý průmyslový areál, kde se vyrábí polovina světové produkce inzulinu a také klíčová účinná látka semaglutid.

Objevují se však i obavy, že by Novo Nordisk mohl „přerůst“ dánskou ekonomiku a učinit ji zranitelnější. Někteří upozorňují na podobnost se situací ve Finsku, kde v roce 2007 výrazně oslabila ekonomika kvůli pádu mobilního giganta Nokia, který nedokázal udržet krok s nástupem chytrých telefonů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za „pandemii“ obezity si můžeme sami, říká expert. Lidem na sport chybí čas, motivace i peníze

Tagy:
lifestyle SÚKL Martin Haluzík tloušťka zdraví hubnutí léčivo Ozempic léky na hubnutí obezita Mounjaro celebrity postava Wegovy