Nové léky na hubnutí jsou revolucí v medicíně. Odborník vysvětlil jejich úskalí i fungování

K VĚCI, Martin Haluzík - 17.4. v 12:30

Léky na hubnutí semaglutid či novější tirzepatid způsobily v oblasti léčby obezity a cukrovky 2. typu doslova převrat. Podle profesora Martina Haluzíka z IKEM nejde jen o módní trend, ale o skutečnou revoluci v medicíně. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Bez změny životního stylu hubnutí ale fungovat nebude,“ zdůraznil.

„Řekl bych, že procházíme revolucí,“ uvedl v pořadu K věci Haluzík. Podle něj jsme v minulosti neměli k dispozici takto účinné a zároveň bezpečné léky. Léky semaglutid nebo tirzepatid totiž nejsou jen běžnými podpůrnými prostředky – jejich účinnost je natolik vysoká, že nemají obdoby. Původně byly vyvíjeny pro léčbu cukrovky, ale záhy se ukázalo, že výrazně snižují i tělesnou hmotnost. Právě proto se dnes stávají stále častěji součástí léčby obezity, a to i bez přítomnosti diabetu.

ČTĚTE TAKÉ: Fanoušci jsou v šoku ze vzhledu hvězd. Drahý lék mění Hollywood v přehlídku vyzáblosti

Jak tyto léky fungují, vysvětlil lékař následovně: „Tyto léky přímo ovlivňují sekreci, tvorbu inzulinu, což je důležitý hormon, který snižuje hladinu cukru.“ Kromě toho „mění chuťové preference“, takže pacienti ztrácí chuť na tučná a sladká jídla. Právě v tom mnozí spatřují jejich sílu – pomáhají udržet zdravější stravovací návyky.

Zároveň ale Haluzík upozornil na časté zjednodušování, které se šíří zejména na sociálních sítích: „Že by ty léky byly zázrak, já si jen píchl injekci a pak seděl na gauči a krásně hubnul a byl zdravý, tak to bohužel nefunguje.“ Bez změny životního stylu, bez úpravy jídelníčku a pravidelného pohybu nelze podle něj dosáhnout dlouhodobých výsledků. „Pohyb je důležitý pro to, abychom si zachovali svaly,“ dodal Haluzík.

Nežádoucí účinky existují, ale většinou pominou

Stejně jako u jiných léků, i tyto přinášejí vedlejší účinky. „Ty léky lehce zpomalují vyprazdňování žaludku,“ upozornil Haluzík s tím, že to může vést k pocitu nevolnosti, zácpě nebo průjmu. Nejlepším způsobem, jak těmto účinkům předejít, je upravit velikost porcí.

Zcela výjimečně může dojít i k vážnějším reakcím. Lékař okomentoval i případ americké zpěvačky Macy Gray, která po užívání semaglutidu zkolabovala. „Určitě to nejsou léky, kde by se něco takového dělo. Často je to opravdu poměrně vzácná výjimka,“ zdůraznil s tím, že je potřeba dodržovat pestrou a plnohodnotnou stravu.

Dlouhodobá léčba

Určitě ale není dobrým řešením nakupovat tyto léky na internetu. „Člověk si pak nemůže ověřit, že ten lék je originální a že byl skladován ve vyhovujících podmínkách,“ poznamenal Haluzík a zmínil i případ z Rakouska, kde pacienti místo účinné látky obdrželi injekci s inzulinem.

Léčba obezity pomocí nových léků bude podle Haluzíka pravděpodobně dlouhodobého charakteru. „Ukazuje se, že pakliže ten lék vysadíme třeba po roce, tak většina pacientů nedokáže zcela dodržovat ten režim a hmotnost pak zase stoupá,“ vysvětlil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Případů žloutenky v Česku rychle přibývá. Nákaza začíná nenápadně, dojde na plošné očkování?

Tagy:
cukrovka K věci Martin Haluzík zdraví hubnutí cukr Ozempic léky na hubnutí obezita