
Češi více sportují, ukázal průzkum
Počet lidí trpících obezitou v České republice roste, což představuje nejen zdravotní, ale i ekonomickou hrozbu. Průzkum MultiSport Index ukazuje, že i když se zvýšil počet lidí, kteří se považují za sportovce, některým Čechům brání v pravidelném pohybu nedostatek času, motivace i finanční možnosti. Podle expertů by řešením rostoucí obezity mohlo být například vyšší zdanění nezdravých potravin a naopak zvýhodnění těch zdravých. V případě motivace ke sportování pak může pomoci snížení legislativní zátěže nebo zjednodušení poskytování benefitů zaměstnavatelům.
Obezita je v Česku stále větší hrozbou. Nadváhu má dle dat Státního zdravotního ústavu více než 60 procent Čechů, přičemž u mužské populace je to dokonce 70 procent. Prognózy do budoucna navíc nejsou pozitivní. „S přibývajícím počtem Čechů trpících nadváhou či obezitou budou růst také výdaje, které bude muset stát vynaložit na léčbu z nich plynoucí,“ upozornil bývalý rektor VŠE a člen Národní ekonomické rady vlády Richard Hindls.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Milion Čechů včetně dětí nemá praktika. Experti v reakci spouštějí kampaň, představují řešení
Na tiskové konferenci Češi a sport, kde byly představeny výsledky průzkumu MultiSport Index, který již od roku 2019 realizuje společnost MultiSport Benefit ve spolupráci s agenturou NMS Market Research, navíc podotkl, že výdaje na řešení problémů s nadváhou a obezitou se mohou rovnat těm při pandemii koronaviru. „Bude nás to zatěžovat. Problém je v tom, že za covid nikdo nemůže, ale tohle je pandemie, za kterou si můžeme sami a které lze předcházet,“ řekl Hindls. Zdůraznil, že v roce 2050 dle odhadů výdaje stoupnou dokonce na 500 miliard korun. Budou tedy srovnatelné s tím, kolik je aktuálně ročně vydáváno na veškerou zdravotní péči v ČR.
Turistika vede
Z průzkumu MultiSport Index vyplývá, že za sportovce se považuje 53 procent Čechů a Češek. V tomto případě jde o nárůst o osm procentních bodů oproti roku 2023. „Pomalu se vracíme k číslům z roku 2022, kdy se za sportovce považovalo 66 procent Čechů a Češek,“ uvádí průzkum. Nejpopulárnějším sportem zůstává turistika, následovaná cyklistikou, plaváním a během.
Alespoň jednou měsíčně sportuje 73 procent populace. „Na rozdíl od roku 2023, kdy sportovalo alespoň jednou měsíčně 64 procent Čechů a Češek, zaznamenáváme v roce 2024 nárůst téměř o tři čtvrtiny. Nejvýrazněji přibylo sportovců, kteří se sportu věnují až čtyřikrát v týdnu,“ uvádí průzkum.
Hlavním důvodem, proč Češi sportují, je to, že se chtějí cítit dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky. Dalším důvodem je pak snaha o lepší vzhled či postavu, následuje snížení tělesné hmotnosti a snižování stresu.
V pohybu brání nedostatek času i slabá vůle, roli hrají i peníze
Hlavní překážkou, proč lidé nesportují, je podle průzkumu nedostatek času a vůle, následuje pak finanční náročnost a zdravotní omezení. „Nedostatek času je i letos důvodem většiny Čechů a Češek, proč nežijí tak aktivně, jak by si přáli. Oproti roku 2023 se zvýšil podíl těch, kteří jako bariéru vnímají nedostatek vůle,“ vyplývá z průzkumu.
Miroslav Rech, CEO MultiSport Benefit, ale vidí problém i jinde. „Může to být třeba i blok, který je v oblastech benefitů a který byl výrazně ovlivněn konsolidačním balíčkem na začátku minulého roku,“ řekl Rech na tiskové konferenci. Podle něj je totiž potřeba volit spíše prevenci. „Je sice fajn, že můžu jít na vyšetření a mám na to zhruba 50 000 na rok, ale za mě už je to pět minut po dvanácté. Inteligentnější je řešit ten problém, než vůbec nastane a podporovat lidi v tom, aby se hýbali,“ sdělil Rech.
Podotkl, že skutečnou prevencí je zdravý životní styl, tedy dostatek pohybu, kvalitní strava, správné mentální nastavení, nekuřáctví i omezení spotřeby alkoholu. „To vše jsou faktory, které výrazně ovlivňují zdraví populace a dlouhodobě snižují výdaje na zdravotní péči,“ popsal Rech.
Vztah ke sportu vzniká v rodině
Z výzkumu také vyplývá, že děti se hýbou čím dál tím méně. „Alarmující je, že si rodiče myslí, že to není tak špatné,“ popsal Rech. Že mají děti dostatek pohybu si totiž myslí sedm z deseti rodičů.
Hindls navíc upozornil, že výkonnost dětí v posledních letech klesla. „Viděl jsem studii, ve které je napsáno, že v současné době mají kluci ve věku 16 až 17 let horší výkonnost v základních disciplínách, než měla děvčata před 20 lety,“ popsal Hindls.
Sportu se věnují čtyři z deseti dětí, přičemž vítězí fotbal, tanec a plavání. „Oproti loňskému roku došlo k mírnému poklesu, přesto jsou čísla stále uspokojivá. Důvody, proč děti nesportují, jsou především nízký věk a nedostatek času či jiné zájmy,“ uvádí průzkum.
Rech zároveň upozornil, že vztah ke sportu vzniká v rodině. „Děti potřebují vzory a nemusí to být jenom vzory, jako je Jaromír Jágr, ale vzorem číslo jedna je rodič. Pokud máte to štěstí, vidíte to každý den. A pokud se hýbou rodiče, mají velmi vysokou pravděpodobnost i děti,“ sdělil. Hindls ale upozornil, že podobná korelace panuje i v případě obezity. „Když je dítě obézní ve svých 12 až 15 letech, zůstane s vysokou pravděpodobností obézní ve svém dospělém věku. Jednak už je tělo přivyklé a jednak tam nejsou pohybové návyky,“ řekl Hindls.
Jak situaci zlepšit?
Podle Recha je klíčem ke zlepšení situace snížení legislativní zátěže, změna nastavení ve společnosti a zjednodušení poskytování benefitů zaměstnavatelům. „Pokud jsme pouze svědky diskuzí o posunech odchodu do důchodu, ale stagnuje nám délka života strávená ve zdraví, tak to početně nevychází,“ podotkl Rech.
Hindls dodal, že je potřeba rozpohybovat celé Česko. Každá koruna, kterou stát do sportu investuje, se podle něj vrátí. „Podporujeme sportování rodin a investujeme do něj,“ vyzval Hindls.
Stanislav Radocha ze společnosti NMS Market Research pak na tiskové konferenci zmínil i zlepšení infrastruktury. „Cesta ke zlepšení může vést různými způsoby. Nemusíme stavět stadiony pro vrcholové sportovce, ale opravdu tu základní infrastrukturu a jít směrem k lidem – cyklostezky, veřejná hřiště a podobně,“ popsal Radocha. Důležitá je podle něj také edukace. „Je třeba se zaměřovat na to, jak vypadá zdravý životní styl. Stát má i větší páky. Tvrdší opatření může vypadat i tak, že se zdaní nezdravé potraviny a naopak se zvýhodní ty zdravé,“ sdělil.
Štefan Blahovec, CEO sítě fitness center Form Factory, pak vyzdvihl, že pravidelný pohyb je klíčem k dlouhodobému zdraví. „Je důležité si najít aktivitu, která nás bude bavit a dbát také na mentální stránku. Stačí si vytvořit dobrý návyk a můžeme si změnit život,“ uvedl.
On-line sběru dat se účastnilo 830 respondentů. Byl osloven reprezentativní vzorek dle pohlaví, věku (18 až 69 let), velikosti místa bydliště, kraje. Průzkum probíhal od 25. listopadu do 3. prosince 2024.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žloutenka typu A se v Česku nebezpečně šíří. Inkubační doba straší, jak se nemoci bránit?