Prymula: Sedavý životní styl nás zabijí. Během nemoci se však s pohybem pojí i velké riziko

Prymula k vlivu sportu na lidské zdraví

V době sedavých zaměstnání a epidemií civilizačních chorob bychom měli sport brát jako lék, nikoli jako výkon. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula s tím, že pohyb ovlivňuje naši imunitu, psychickou pohodu i kvalitu života ve stáří. Na druhé straně ale platí, že nevhodně zvolená fyzická zátěž může být rizikem, a to například během nemoci, kdy může zvýšená zátěž způsobit i poškození srdečního svalu.

V moderní společnosti, kde dominují sedavá zaměstnání, se podle Prymuly z našich životů pomalu vytrácí přirozený pohyb. Zdůraznil přitom, že růst počtu civilizačních onemocnění v tomto kontextu není náhodný. „Diabetes, vysoký tlak, srdeční choroby – to vše souvisí se špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu a přebytkem kaloricky náročných potravin,“ míní exministr zdravotnictví. Nejde přitom podle něj pouze o cukr, ale spíše o tučné a masité pokrmy, jako jsou klobásy.

ČTĚTE TAKÉ: Lék na časté potíže musí z trhu pryč. Stažení se týká různých balení, můžete je mít doma

Řešením je pravidelný pohyb, ovšem i fyzická zátěž má svá pravidla, upozornil Prymula. „Jedním z nich je, že během nemoci se má odpočívat. Pokud máme rýmu či chřipku, platí stopka úplně. Námaha v nemoci totiž může poškodit srdce a z banální virózy se může stát nebezpečný problém pro kardiovaskulární systém,“ varuje Prymula. U alergií radí najít alternativu, která by člověka přímo nevystavovala alergenům zatěžující tělo. Zdravá míra cvičení je přitom pro každého jiná a tělo si řekne, kdy má dost. „Tréninkem se přirozeně posouváme, ale pokud přeženeme start, čeká nás bolest, únava a dost možná i zranění,“ vysvětlil.

Prymula: Sport není jen o fyzickém zdraví

Sport podle Prymuly není pouze o fyzickém zdraví, ale výrazně pomáhá i psychice. „Už pravěký člověk při stresové reakci běžel a tím spaloval stresové hormony. I my potřebujeme občas vypustit páru, s čímž nám pravidelný pohyb dokáže pomoct. Snižujeme tím napětí a pomáháme mentálnímu zdraví, obzvláště ti, kteří pracují hlavou,“ konstatoval.

Cvičení bychom podle něj měli brát jako každodenní návyk. Stačí jít na procházku, projet se na kole či si zacvičit doma. Sám epidemiolog Prymula pak ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že s přibývajícím věkem se musel začít více hlídat, omezil jídlo a ve volném čase jezdí na kole. „Není to nic extrémního, ale snad účinného,“ řekl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nákupy potravin před expirací? Motivace zákazníků je prostá, experti radí pravidlo „tří O“

Tagy:
jídlo nemoc zdraví životní styl Roman Prymula nemoci a zdravotní potíže životní styl a volný čas