Jsou českými občany, bydlí však za hranicemi. Kvůli pandemii koronaviru se nemohou dostat do svých domovů. Mimořádnou životní situaci řeší i Kateřina a Petr. Dva Češi, kteří "uvízli" v Česku. Práci, rodinu i lékaře mají v zahraničí, kam se momentálně nemají jak dostat. Znemožňuje jim to nařízení české vlády, i nedostatek leteckých spojů. Kvůli uzavřeným hranicím se bouří část opozice i veřejně činní lidé. Rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová označila zavřené hranice za největší ztrátu polistopadové svobody.
Kateřina, jejíž plné jméno redakce zná, ale na její žádost jej nezveřejňuje, přiletěla i s dětmi do Česka pouze na pár týdnů. Kvůli pandemii zde však uvízla. Její situaci komplikuje skutečnost, že domů na Mauricius spěchá kvůli pooperační kontrole. Pokud ji bude muset oddálit, může to zkomplikovat její zdravotní stav.
„Když jsem se dověděla, že se uzavřou hranice, letadla už byla plná a mně se nepodařilo odletět,“ řekla CNN Prima News Kateřina a vysvětlila: „Na konci ledna jsem prodělala složitější operaci metodou, kterou v Čechách bohužel nikdo nedělá, a nejpozději v půlce dubna jsem se měla hlásit u svého doktora. Na první operaci bude asi navazovat ještě jedna a pro mě znamená velký problém, když se na kontrolu nedostavím. Navíc si můj doktor nepřeje, abych šla k lékaři v Česku. Nevím, jak to se mnou bude dál.“
Vláda zákaz vycestování zmírnila, ale ...
V odůvodněných případech, mezi něž patří i návštěva lékaře či rodiny v zahraničí, mají Češi od 14. dubna možnost vycestovat. Ani zmírnění pravidel není pro Kateřinu, která má zbytek rodiny na ostrově v Indickém oceánu, řešením. Nemá se tam totiž jak dostat. „Podle některých informací by se tam mělo létat od 1. července, ale není to jisté. Mauricius by mohl své hranice otevřít koncem května. Mělo by tedy být možné se tam vrátit, ale problém bude ta přeprava,“ uvedla.
V podobné situaci je i Petr, který vylíčil své obtíže s uvíznutím v Česku. I on má domov na ostrově, tentokrát ale na španělské Mallorce. Do Čech se vrátil na výzvu vlády. „Bydlíme se ženou na Mallorce, kde máme přechodné bydliště. Dvanáctého března nám přišla textová zpráva posílaná vládou přes operátora, že se máme vrátit. V Česku jsme přečkali 14 dní v karanténě a teď čekáme, kdy bude možné vycestovat a kdy Mallorca uvolní pravidla,“ uvedl pro CNN Prima News Petr. „Chceme se vrátit do našeho bytu. Letenky, které jsme měli rezervované na 31. březen, bohužel nám je zrušili. Další máme na květen,“ dodal Petr s tím, že pokud se do června letecky na ostrov nevrátí, zkusí se domluvit s konzulem a pokusí se přepravit domů autem.
Otevření hranic je prioritou, říká Nerudová
Zákaz vycestování zmírnila vláda 6. dubna, když povolila od 14. dubna vycestovat v nezbytných případech. O tom, jak dlouho budou ještě uzavřené hranice, zaznívají i od vládních politiků různá vyjádření. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) naposledy poznamenal, že chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data o šíření nákazy. Až poté by bylo možné dát veřejnosti jasnou zprávu.
„Není však možné jednou mluvit o Česku zamčeném na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci,“ komentoval Hamáček protichůdná vyjádření.
Proti zákazu vycestování se dlouhodobě bouří část opozice. Argumentuje, že zatímco pro nebezpečí šíření koronaviru ze zahraničí pravidla chápou, pro zákaz vycestování žádné zdravotnické argumenty neplatí.
Naposledy se o tom zmínila opoziční TOP 09, která uvedla, že premiéra Andreje Babiše (ANO) v otevřeném dopise vyzve, aby vláda hranice otevřela. Kritická byla i předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody při ministerstvu práce a sociálních věcí a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. K Babišovu sdělení, které padlo v půlce dubna a v němž otevření hranic neoznačil za prioritu, na svém Twitteru uvedla, že otevření hranic prioritou je. „A chceme vědět, jaké podmínky musí být splněny, aby hranice byly otevřeny,“ uvedla Nerudová.