reklama

Češi v roli záchranářů: Protipytlácké hlídky na Sumatře

Díky záběrům z fotopastí mají ochránci přehled o stavu zdejších zvířat.
Zdroj: Archiv Prales dětem

Když se v roce 2002 Milan Jeglík rozhodl odcestovat do Indonésie za prací potápěčského instruktora, ještě netušil, jak moc se jeho život změní. Právě tady mu totiž došlo, že svůj život zasvětí ochraně zvířat a přírody. Dnes jako předseda spolku Prales dětem stojí v čele organizace, která chrání ohrožená zvířata i přírodu na Sumatře.

reklama

Nezisková nevládní organizace Prales dětem vznikla v roce 2009 a stala se příkladem unikátní mezinárodní cesty na ochranu světového přírodního dědictví a ohrožených druhů zvířat. V roce 2007 se jim podařilo vykoupit první čtyři hektary panenské sumaterské přírody, které daly základ dnešní rezervaci o rozloze přibližně sto dvacet hektarů.

„V roce 2013 jsme objevili ‚kouzlo‘ zdejšího černého trhu, bylo nám jasné, že se musíme pustit do boje proti pytlákům. Navázali jsme spolupráci s Národním parkem Gunug Leuser a za pomoci pouhých několika kamer jsme začali monitorovat okolí své rezervace,“ popisuje Milan Jeglík začátky spolku.  „Po setkání s ohroženým tygrem sumaterským nám bylo jasné to nejdůležitější – zvířata nestačí jen chránit, je potřeba je skutečně bránit,“ dodává.

Díky skvělé spolupráci s místními se jim podařilo vytvořit protipytláckou hlídku „Tygří komando“, kterou tvoří 5 zdejších obyvatel. Kromě toho podporují i provoz místní neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, a celkem tak zaměstnávají třináct místních. Kromě toho zdejší obyvatele také vzdělávají v oblasti ochrany zvířat i nakládání s odpady. V listopadu 2018 byli dokonce zapsáni jako členové Mezinárodní federace rangerů (IRF).

Protipytlácké hlídky tvořené místními obyvateli jsou základem ochrany zdejších ohrožených zvířat.
Protipytlácké hlídky tvořené místními obyvateli jsou základem ochrany zdejších ohrožených zvířat.

„Kromě Sumatry se čeští dobrovolníci angažují i na ostrově Bangkaru, kde jsme ve spolupráci s organizací Oceán dětem založili další protipytláckou hlídku – tentokrát na ochranu mořských želv,“ rozvádí další aktivity organizace. „V roce 2016 spustili program Oko tygra, který se soustředí na monitoring a ochranu tygrů, slonů a mnoha dalších zvířat v ekosystému Leuser,“ pokračuje ve výčtu. Světovým unikátem je však projekt, který spustili letos – monitorovací projekt Oko Země. Ve spolupráci se vzdělávacím projektem NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) chtějí díky němu získávat záběry z fotopasti na pěti kontinentech. Další desítky fotopasti byste našli i v Ugandě a Mozambiku, kde navázali spolupráci se zdejšími azyly a ochránci nosorožců.

K tématu

A i když by se mohlo zdát, že není možné pomáhat doma i v zahraničí, Prales dětem by vás hravě vyvedl z omylu. V loňském roce spustili v Karpatském oblouku program Oko medvěda. Kromě toho objíždějí české i slovenské školy a přináší dětem informace o tom, proč je tak bytostně důležité tato zvířata a jejich domovy chránit.

Pomoci jim ale můžete i vy. Na celý měsíc se můžete stát dobrovolníkem, a seznámit se tak s jedinečným ekosystémem těchto končin. Kromě toho si můžete koupit i kousek deštného pralesa a pomoci v tvorbě ještě větší chráněné rezervace. Kdo by nechtěl být lesa pán, zvlášť když tím pomůže zachránit jeden z posledních deštných pralesů, že…

Do ochrany zdejších ekosystémů se mohou zapojit i dobrovolníci z Evropy.
Do ochrany zdejších ekosystémů se mohou zapojit i dobrovolníci z Evropy.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama