Češi v roli záchranářů: Protipytlácké hlídky na Sumatře

Když se v roce 2002 Milan Jeglík rozhodl odcestovat do Indonésie za prací potápěčského instruktora, ještě netušil, jak moc se jeho život změní. Právě tady mu totiž došlo, že svůj život zasvětí ochraně zvířat a přírody. Dnes jako předseda spolku Prales dětem stojí v čele organizace, která chrání ohrožená zvířata i přírodu na Sumatře.

Nezisková nevládní organizace Prales dětem vznikla v roce 2009 a stala se příkladem unikátní mezinárodní cesty na ochranu světového přírodního dědictví a ohrožených druhů zvířat. V roce 2007 se jim podařilo vykoupit první čtyři hektary panenské sumaterské přírody, které daly základ dnešní rezervaci o rozloze přibližně sto dvacet hektarů.

„V roce 2013 jsme objevili ‚kouzlo‘ zdejšího černého trhu, bylo nám jasné, že se musíme pustit do boje proti pytlákům. Navázali jsme spolupráci s Národním parkem Gunug Leuser a za pomoci pouhých několika kamer jsme začali monitorovat okolí své rezervace,“ popisuje Milan Jeglík začátky spolku.  „Po setkání s ohroženým tygrem sumaterským nám bylo jasné to nejdůležitější – zvířata nestačí jen chránit, je potřeba je skutečně bránit,“ dodává.

Díky skvělé spolupráci s místními se jim podařilo vytvořit protipytláckou hlídku „Tygří komando“, kterou tvoří 5 zdejších obyvatel. Kromě toho podporují i provoz místní neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, a celkem tak zaměstnávají třináct místních. Kromě toho zdejší obyvatele také vzdělávají v oblasti ochrany zvířat i nakládání s odpady. V listopadu 2018 byli dokonce zapsáni jako členové Mezinárodní federace rangerů (IRF).

„Kromě Sumatry se čeští dobrovolníci angažují i na ostrově Bangkaru, kde jsme ve spolupráci s organizací Oceán dětem založili další protipytláckou hlídku – tentokrát na ochranu mořských želv,“ rozvádí další aktivity organizace. „V roce 2016 spustili program Oko tygra, který se soustředí na monitoring a ochranu tygrů, slonů a mnoha dalších zvířat v ekosystému Leuser,“ pokračuje ve výčtu. Světovým unikátem je však projekt, který spustili letos – monitorovací projekt Oko Země. Ve spolupráci se vzdělávacím projektem NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) chtějí díky němu získávat záběry z fotopasti na pěti kontinentech. Další desítky fotopasti byste našli i v Ugandě a Mozambiku, kde navázali spolupráci se zdejšími azyly a ochránci nosorožců.

Zhroucené ekosystémy Sumatry: Proč potřebují nejen naši pomoc?

Indonéský ostrov Sumatra je jedinečným biotopem tohoto světa. Najdeme v něm jeden z nejbohatších a nejrozmanitějších deštných pralesů na planetě. Kromě toho je i domovem mnoha vzácných a těžce ohrožených druhů. Jedním z nich je i zmiňovaný tygr sumaterský. Je na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody veden již jako „kriticky ohrožený“. Ve volné přírodě dnes najdeme méně než čtyři sta zástupců tohoto druhu a jejich počty dále klesají.

A i když by se mohlo zdát, že není možné pomáhat doma i v zahraničí, Prales dětem by vás hravě vyvedl z omylu. V loňském roce spustili v Karpatském oblouku program Oko medvěda. Kromě toho objíždějí české i slovenské školy a přináší dětem informace o tom, proč je tak bytostně důležité tato zvířata a jejich domovy chránit.

Pomoci jim ale můžete i vy. Na celý měsíc se můžete stát dobrovolníkem, a seznámit se tak s jedinečným ekosystémem těchto končin. Kromě toho si můžete koupit i kousek deštného pralesa a pomoci v tvorbě ještě větší chráněné rezervace. Kdo by nechtěl být lesa pán, zvlášť když tím pomůže zachránit jeden z posledních deštných pralesů, že…

Tagy: