reklama

Češi v roli záchranářů: Protipytlácké hlídky na Sumatře

Když se v roce 2002 Milan Jeglík rozhodl odcestovat do Indonésie za prací potápěčského instruktora, ještě netušil, jak moc se jeho život změní. Právě tady mu totiž došlo, že svůj život zasvětí ochraně zvířat a přírody. Dnes jako předseda spolku Prales dětem stojí v čele organizace, která chrání ohrožená zvířata i přírodu na Sumatře.

reklama

Nezisková nevládní organizace Prales dětem vznikla v roce 2009 a stala se příkladem unikátní mezinárodní cesty na ochranu světového přírodního dědictví a ohrožených druhů zvířat. V roce 2007 se jim podařilo vykoupit první čtyři hektary panenské sumaterské přírody, které daly základ dnešní rezervaci o rozloze přibližně sto dvacet hektarů.

„V roce 2013 jsme objevili ‚kouzlo‘ zdejšího černého trhu, bylo nám jasné, že se musíme pustit do boje proti pytlákům. Navázali jsme spolupráci s Národním parkem Gunug Leuser a za pomoci pouhých několika kamer jsme začali monitorovat okolí své rezervace,“ popisuje Milan Jeglík začátky spolku.  „Po setkání s ohroženým tygrem sumaterským nám bylo jasné to nejdůležitější – zvířata nestačí jen chránit, je potřeba je skutečně bránit,“ dodává.

Díky skvělé spolupráci s místními se jim podařilo vytvořit protipytláckou hlídku „Tygří komando“, kterou tvoří 5 zdejších obyvatel. Kromě toho podporují i provoz místní neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, a celkem tak zaměstnávají třináct místních. Kromě toho zdejší obyvatele také vzdělávají v oblasti ochrany zvířat i nakládání s odpady. V listopadu 2018 byli dokonce zapsáni jako členové Mezinárodní federace rangerů (IRF).

„Kromě Sumatry se čeští dobrovolníci angažují i na ostrově Bangkaru, kde jsme ve spolupráci s organizací Oceán dětem založili další protipytláckou hlídku – tentokrát na ochranu mořských želv,“ rozvádí další aktivity organizace. „V roce 2016 spustili program Oko tygra, který se soustředí na monitoring a ochranu tygrů, slonů a mnoha dalších zvířat v ekosystému Leuser,“ pokračuje ve výčtu. Světovým unikátem je však projekt, který spustili letos – monitorovací projekt Oko Země. Ve spolupráci se vzdělávacím projektem NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) chtějí díky němu získávat záběry z fotopasti na pěti kontinentech. Další desítky fotopasti byste našli i v Ugandě a Mozambiku, kde navázali spolupráci se zdejšími azyly a ochránci nosorožců.

A i když by se mohlo zdát, že není možné pomáhat doma i v zahraničí, Prales dětem by vás hravě vyvedl z omylu. V loňském roce spustili v Karpatském oblouku program Oko medvěda. Kromě toho objíždějí české i slovenské školy a přináší dětem informace o tom, proč je tak bytostně důležité tato zvířata a jejich domovy chránit.

Pomoci jim ale můžete i vy. Na celý měsíc se můžete stát dobrovolníkem, a seznámit se tak s jedinečným ekosystémem těchto končin. Kromě toho si můžete koupit i kousek deštného pralesa a pomoci v tvorbě ještě větší chráněné rezervace. Kdo by nechtěl být lesa pán, zvlášť když tím pomůže zachránit jeden z posledních deštných pralesů, že…

Tagy:

Hlavní zprávy

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně
Německo

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat
360°

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Proč Bidenovi klesá popularita? Je málo kompetentní, slabý a unavený, říká Žantovský

Joe Biden po pouhých osmi měsících ve funkci prezidenta USA výrazně ztrácí na podpoře. Podle posledního průzkumu je dokonce méně populární než jeho předchůdce Donald Trump. „Bidenova administrativa zatím nemá nic, co by mohla předložit jako úspěch. To přispívá k negativnímu obrazu prezidenta,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý velvyslanec ČR v USA Michael Žantovský.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Po čtyřech měsících účinnost Pfizeru prudce klesá. Moderny ale ne, tvrdí nová studie

Nový americký výzkum pod záštitou CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) se zaměřil na to, jak jednotlivé vakcíny chrání před hospitalizací kvůli covidu. Ze studie vyšlo najevo, že už po čtyřech měsících klesá účinnost Pfizeru o vyšší jednotky procent, zato efektivita Moderny je stabilní. Podle vědců mají navíc neočkovaní lidé 11x větší šanci, že na covid zemřou.

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama