reklama

Češi v roli záchranářů: Protipytlácké hlídky na Sumatře

Když se v roce 2002 Milan Jeglík rozhodl odcestovat do Indonésie za prací potápěčského instruktora, ještě netušil, jak moc se jeho život změní. Právě tady mu totiž došlo, že svůj život zasvětí ochraně zvířat a přírody. Dnes jako předseda spolku Prales dětem stojí v čele organizace, která chrání ohrožená zvířata i přírodu na Sumatře.

reklama

Nezisková nevládní organizace Prales dětem vznikla v roce 2009 a stala se příkladem unikátní mezinárodní cesty na ochranu světového přírodního dědictví a ohrožených druhů zvířat. V roce 2007 se jim podařilo vykoupit první čtyři hektary panenské sumaterské přírody, které daly základ dnešní rezervaci o rozloze přibližně sto dvacet hektarů.

„V roce 2013 jsme objevili ‚kouzlo‘ zdejšího černého trhu, bylo nám jasné, že se musíme pustit do boje proti pytlákům. Navázali jsme spolupráci s Národním parkem Gunug Leuser a za pomoci pouhých několika kamer jsme začali monitorovat okolí své rezervace,“ popisuje Milan Jeglík začátky spolku.  „Po setkání s ohroženým tygrem sumaterským nám bylo jasné to nejdůležitější – zvířata nestačí jen chránit, je potřeba je skutečně bránit,“ dodává.

Díky skvělé spolupráci s místními se jim podařilo vytvořit protipytláckou hlídku „Tygří komando“, kterou tvoří 5 zdejších obyvatel. Kromě toho podporují i provoz místní neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, a celkem tak zaměstnávají třináct místních. Kromě toho zdejší obyvatele také vzdělávají v oblasti ochrany zvířat i nakládání s odpady. V listopadu 2018 byli dokonce zapsáni jako členové Mezinárodní federace rangerů (IRF).

„Kromě Sumatry se čeští dobrovolníci angažují i na ostrově Bangkaru, kde jsme ve spolupráci s organizací Oceán dětem založili další protipytláckou hlídku – tentokrát na ochranu mořských želv,“ rozvádí další aktivity organizace. „V roce 2016 spustili program Oko tygra, který se soustředí na monitoring a ochranu tygrů, slonů a mnoha dalších zvířat v ekosystému Leuser,“ pokračuje ve výčtu. Světovým unikátem je však projekt, který spustili letos – monitorovací projekt Oko Země. Ve spolupráci se vzdělávacím projektem NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) chtějí díky němu získávat záběry z fotopasti na pěti kontinentech. Další desítky fotopasti byste našli i v Ugandě a Mozambiku, kde navázali spolupráci se zdejšími azyly a ochránci nosorožců.

A i když by se mohlo zdát, že není možné pomáhat doma i v zahraničí, Prales dětem by vás hravě vyvedl z omylu. V loňském roce spustili v Karpatském oblouku program Oko medvěda. Kromě toho objíždějí české i slovenské školy a přináší dětem informace o tom, proč je tak bytostně důležité tato zvířata a jejich domovy chránit.

Pomoci jim ale můžete i vy. Na celý měsíc se můžete stát dobrovolníkem, a seznámit se tak s jedinečným ekosystémem těchto končin. Kromě toho si můžete koupit i kousek deštného pralesa a pomoci v tvorbě ještě větší chráněné rezervace. Kdo by nechtěl být lesa pán, zvlášť když tím pomůže zachránit jeden z posledních deštných pralesů, že…

Tagy:

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera
Finance

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá
Politika

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

 • Aktualizováno
 • Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

  Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

  Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

  Terorista Breivik chce na svobodu. Hajloval před soudem jednajícím o jeho propuštění

  Aktualizováno

  Norský soud se v úterý dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse Behringa Breivika, který při atentátech v roce 2011 zabil 77 lidí. Pravicový extremista, který si odpykává jednadvacetiletý trest vězení, tvrdí, že po deseti letech strávených za mřížemi už nepředstavuje nebezpečí pro společnost. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem, informovala agentura Reuters.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

  Aktualizováno

  Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

  reklama