reklama

Češi v roli záchranářů: Protipytlácké hlídky na Sumatře

Díky záběrům z fotopastí mají ochránci přehled o stavu zdejších zvířat.
Zdroj: Archiv Prales dětem

Když se v roce 2002 Milan Jeglík rozhodl odcestovat do Indonésie za prací potápěčského instruktora, ještě netušil, jak moc se jeho život změní. Právě tady mu totiž došlo, že svůj život zasvětí ochraně zvířat a přírody. Dnes jako předseda spolku Prales dětem stojí v čele organizace, která chrání ohrožená zvířata i přírodu na Sumatře.

reklama

Nezisková nevládní organizace Prales dětem vznikla v roce 2009 a stala se příkladem unikátní mezinárodní cesty na ochranu světového přírodního dědictví a ohrožených druhů zvířat. V roce 2007 se jim podařilo vykoupit první čtyři hektary panenské sumaterské přírody, které daly základ dnešní rezervaci o rozloze přibližně sto dvacet hektarů.

„V roce 2013 jsme objevili ‚kouzlo‘ zdejšího černého trhu, bylo nám jasné, že se musíme pustit do boje proti pytlákům. Navázali jsme spolupráci s Národním parkem Gunug Leuser a za pomoci pouhých několika kamer jsme začali monitorovat okolí své rezervace,“ popisuje Milan Jeglík začátky spolku.  „Po setkání s ohroženým tygrem sumaterským nám bylo jasné to nejdůležitější – zvířata nestačí jen chránit, je potřeba je skutečně bránit,“ dodává.

Díky skvělé spolupráci s místními se jim podařilo vytvořit protipytláckou hlídku „Tygří komando“, kterou tvoří 5 zdejších obyvatel. Kromě toho podporují i provoz místní neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, a celkem tak zaměstnávají třináct místních. Kromě toho zdejší obyvatele také vzdělávají v oblasti ochrany zvířat i nakládání s odpady. V listopadu 2018 byli dokonce zapsáni jako členové Mezinárodní federace rangerů (IRF).

Protipytlácké hlídky tvořené místními obyvateli jsou základem ochrany zdejších ohrožených zvířat.
Protipytlácké hlídky tvořené místními obyvateli jsou základem ochrany zdejších ohrožených zvířat.
Zdroj: Archiv Prales dětem

„Kromě Sumatry se čeští dobrovolníci angažují i na ostrově Bangkaru, kde jsme ve spolupráci s organizací Oceán dětem založili další protipytláckou hlídku – tentokrát na ochranu mořských želv,“ rozvádí další aktivity organizace. „V roce 2016 spustili program Oko tygra, který se soustředí na monitoring a ochranu tygrů, slonů a mnoha dalších zvířat v ekosystému Leuser,“ pokračuje ve výčtu. Světovým unikátem je však projekt, který spustili letos – monitorovací projekt Oko Země. Ve spolupráci se vzdělávacím projektem NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) chtějí díky němu získávat záběry z fotopasti na pěti kontinentech. Další desítky fotopasti byste našli i v Ugandě a Mozambiku, kde navázali spolupráci se zdejšími azyly a ochránci nosorožců.

K tématu

A i když by se mohlo zdát, že není možné pomáhat doma i v zahraničí, Prales dětem by vás hravě vyvedl z omylu. V loňském roce spustili v Karpatském oblouku program Oko medvěda. Kromě toho objíždějí české i slovenské školy a přináší dětem informace o tom, proč je tak bytostně důležité tato zvířata a jejich domovy chránit.

Pomoci jim ale můžete i vy. Na celý měsíc se můžete stát dobrovolníkem, a seznámit se tak s jedinečným ekosystémem těchto končin. Kromě toho si můžete koupit i kousek deštného pralesa a pomoci v tvorbě ještě větší chráněné rezervace. Kdo by nechtěl být lesa pán, zvlášť když tím pomůže zachránit jeden z posledních deštných pralesů, že…

Do ochrany zdejších ekosystémů se mohou zapojit i dobrovolníci z Evropy.
Do ochrany zdejších ekosystémů se mohou zapojit i dobrovolníci z Evropy.
Zdroj: Archiv Prales dětem
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Maďaři byli pár minut od senzace. Ze „skupiny smrti“ ale postupují všichni favorité
Vakcíny proti covidu budeme nejspíše i kombinovat, říká šéfka lékového ústavu
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?
Příznivec hnutí LGBT narušil maďarskou hymnu. S duhovou vlajkou vtrhnul na trávník
reklama
reklama
Hned vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vyzývá Rada Evropy Česko. Zákrok vyvolává otázky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další tragédie na Univerzitě Karlově. Zemřel pedagog a bývalý sportovec Jan Mareš
Zákrok nebyl v pořádku. Pokud je někdo spoutaný, nemusíte na něm klečet, říká Uhlová
Další články
reklama
reklama