Rozhovor s předsedou Asociace samostatných odborů pro Liberecký kraj Milanem Šubrtem
Nezaměstnanost v Česku roste mírným tempem, experti ale varují, že hlavní šok nás teprve čeká. Stát totiž prozatím firmy „dopuje“ příspěvky na mzdy v rámci programu Antivirus. Teprve až skončí, ukáže se, jak na tom firmy ve skutečnosti jsou a zda budou schopné všechny zaměstnance udržet.
Celková míra nezaměstnanosti v Česku poskočila v květnu o pouhé dvě desetiny procenta. Podle odborářů i manažerů ale výrazná vlna propouštění nejspíš dorazí na podzim. Na konci srpna skončí program Antivirus, ze kterého stát dotuje firmy příspěvkem na mzdy zaměstnanců výměnou za to, že je nepošlou na úřad práce. V celorepublikovém měřítku jde o desetitisíce firem a statisíce pracovních míst.
Příkladem firmy, kterou Antivirus výrazně podržel nad vodou, je liberecké DENSO, dodavatel klimatizací do aut mnoha značek. „V dubnu a květnu to bylo naprosto zásadní, to jsme měli příspěvek na mzdy pro zhruba tisíc zaměstnanců,“ říká Jiří Heteš, personální ředitel firmy, která zaměstnává tři tisíce lidí a patří mezi pět největších zaměstnavatelů v celém automobilovém průmyslu u nás. Denso v tuto chvíli jede zhruba na 60 procent běžného objemu výroby, do konce prázdnin manažeři věří, že se podaří navýšit výrobu aspoň na 80 procent. Firma je do značné míry závislá na odběratelích v jižních státech, na automobilkách, které mají své fabriky v Itálii a ve Španělsku. Tam je obnovení plné výroby zatím v nedohlednu. Pokud bude úroveň výroby na 80 procentech i po konci programu Antivirus, je reálné, že budeme muset sáhnout k propouštění, protože žádná firma nemůže dlouhodobě držet o pětinu víc zaměstnanců, než reálně potřebuje,“ říká Heteš.
Na to, že se na podzim mohou v evidenci objevit tisíce nových lidí, se připravují i úřady práce. „Chystáme se na to, musíme počítat se všemi scénáři, i s těmi pesimistickými. Tam, kde budou náznaky propouštění už předem, se budeme s lidmi snažit pracovat ještě ve výpovědní lhůtě, abychom jim maximálně usnadnili případný přechod do jiného zaměstnání,“ tvrdí Kateřina Sadílková, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Liberci.