Česká republika má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci COVID-19 od americké firmy Pfizer, připojí se tak k evropské iniciativě. Novinářům to ve středu řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca. První vakcíny by se mohly do Česka dostat v první čtvrtině příštího roku, řekl ministr.
Podle Blatného se Česká republika minulý týden připojila k zatím nezávazné dohodě o dodávkách vakcíny, kterou sjednala Evropská komise a k plánovaným třem milionům dávek vakcíny od firmy AstraZeneca se tak připojí další dva. „Věříme, že bychom v době, kdy budou vakcíny k dispozici, měli mít kolem pěti milionů dávek,“ uvedl.
Zopakoval, že po obdržení vakcín by se měli jako první očkovat zdravotníci a senioři. Cílem pak je proočkovanost až šedesáti procent populace.
Firma Pfizer s německou společností BioNTech nedávno jako první zveřejnily data z klinické studie vakcíny. Na základě průběžné analýzy oznámily, že má víc než 90procentní účinnost a je zde velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Společnost AstraZeneca výsledky klinických testů zatím nezveřejnila, stejně tak ani jiné firmy, které vakcíny vyvíjejí.
Česká republika má vakcíny od AstraZeneca rezervované
K evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín se český stát formálně připojil v červnu. Dohody o dodávkách vyjednává Evropská komise, členské státy pak mají možnost se k nim připojit. Jako první komise v létě dosáhla dohody o dodávkách s britskou firmou AstraZeneca, u které má Česko podle Blatného rezervovány tři miliony dávek. Podle dřívějších informací komise kromě firem AstraZeneca a Pfizer jedná ještě se společnostmi Sanofi, Johnson & Johnson, CureVac a Moderna.
Podle dřívějších odhadů ministerstva by bylo v první vlně v Česku očkováno asi 3,5 milionu lidí. Zdravotníků je zhruba 200 000, starších 65 let dva miliony a dalších 1,3 milionu lidí mladších, ale v riziku kvůli chronickým nemocem. U některých vakcín se imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm milionů. Náklady se mohou pohybovat od 500 milionů po pět miliard korun.