Rozhovor s Pavlem Coufalem, ředitelem science centra iQLANDIA Liberec
Česká science centra, která zábavnou formou seznamují děti s vědou, se ocitla na pokraji krachu. Bez příjmů ze vstupného museli jejich ředitelé začít propouštět až polovinu zaměstnanců. Navíc centra přichází i o slíbené dotace. Na jejich stranu se už postavili i významní čeští vědci, kteří oslovují veřejnost, aby nenechala science centra padnout.
Například v libereckém science centru iQLANDIA museli počet zaměstnanců zredukovat ze sto padesáti na necelých osmdesát, v plzeňské Techmanii zas ze šedesáti na třicet.
Science centra jsou v Česku čtyři, kromě Liberce a Plzně ještě v Ostravě a Brně. Ročně jimi projdou statisíce lidí, zejména dětí. Liberecká iQLANDIA dokonce patří mezi dvacet nejnavštěvovanějších turistických cílů v tuzemsku. Kritická finanční situace science center znepokojila i význačné české vědce, kteří natočili vzkazy veřejnosti. „Věda najde řešení pro stávající i budoucí problémy lidstva, udělejte pro to něco — vezměte své děti a vnoučata a navštivte své science centrum,“ říká nejcitovanější žijící český vědec Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
„Je jednoduché škrtem pera něco během deseti minut zničit, ale pak to trvá roky, než se to podaří znovu vybudovat,“ upozorňuje Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. „Je naprosto nutné, aby ta centra přežila, protože lidé, kteří tam pracují, jsou odborníci. Když je ztratíme, tak centra nebudou mít žádný vliv na další rozvoj vzdělanosti,“ varuje český astronom Jiří Grygar. Podobné obtíže jako science centra zažívají i planetária. První možnost podpořit je svou návštěvou budou mít lidé na začátku června.