reklama

Čeští triatlonisté uvízli na Kanárech. Pozitivní test mělo šest z nich, jsou v izolaci

Téměř kompletní česká reprezentace v triatlonu zůstala „uvězněná“ na Kanárských ostrovech kvůli šesti pozitivním testům na koronavirus. Soustředění si ve Španělsku protáhnou minimálně o povinnou desetidenní karanténu.

reklama

Na ostrově Gran Canaria už třetí týden pobývá patnáctičlenná výprava českých triatlonistů. Je mezi nimi i účastník olympijských her 2012 v Londýně Jana Čelůstky nebo nejúspěšnější loňský závodník Lukáš Kočař.

Po příjezdu se Češi rozdělili kvůli ubytování do dvou skupin. A pochvalovali si nadmíru vyhovující tréninkové podmínky. Plavání v bazénu i v moři, jízda na kole nejen na silnici, ale i na dráze, běh po plážích. K dispozici i posilovna. „Cítíš se dobře? Tak se nechtěj cítit ještě lépe,“ žertoval osobní trenér části reprezentantů Zbyšek Zeman.

Jenže po několika dnech idyla pokazila nepříjemná komplikace. Dva členové týmu skončili se zdravotními problémy v postelích. Jedním z nich byl majitel nejrychlejšího českého času na Ironmanu a současně fyzioterapeut týmu Petr Soukup. „Začal jsem se cítit slabě, ani po dvouhodinovém dopoledním spánku jsem málem nevyšel schody do pokoje v prvním patře,“ líčil pro CNN Prima NEWS obtíže Soukup, který stále trénuje a k tomu každý den tři hodiny pečoval o těla reprezentantů.

V českém táboře to začalo dvěma pozitivními testy na nemoc COVID-19, testy den před plánovaným odletem zpět do Česka však „prodloužily“ pobyt celého družstva o další dva týdny. Šest pozitivních, jediný bezpříznakový. Následovalo další stěhování a izolace v hotelových pokojích.

„Tři dny jsem ležel s horečkami, cítil jsem se jako při normální chřipce. Teplota mezi 37,5 a 38 stupni a svalová slabost. Ale nezabral mi paralen jako obvykle. Jen jsem ležel, pil čaj a dojedl zbytek vitamínů, které jsem si přivezl z domova,“ popsal Soukup.

Nakažení museli do hotelu, ze kterého je nesměli vystěhovat. Dostali telefonní číslo pro případ komplikací, na které se však nedalo dovolat. „Ale do 24 hodin se ozvali sami zástupci místní hygieny a dvakrát denně nás telefonicky kontrolují. Ptají se, jak se daří, jestli nepotřebujeme nákup, postarají se,“ přiblížil španělský „státní“ servis Soukup.

Příznaky u všech po pár dnech zmizely, vrátily se čich i chuť. A tak vzápětí začali reprezentanti shánět cyklistické trenažéry, aby mohli jezdit aspoň v pokojích u otevřených oken. „Střídám ležení v posteli se sezením na gauči a vymýšlím, jak aspoň trochu plodně zabít čas,“ poznamenal Soukup.

Pokud se neobjeví další komplikace, měli by čeští triatlonisté absolvovat v pátek 12. března testy na koronavirus. Při negativních výsledcích by pak mohli o den později odletět. Díky bezplatné změně rezervace letenek je to nebude stát peníze navíc. Náklady nechtěného prodloužení pobytu by měla uhradit pojišťovna.

Tagy:

Hlavní zprávy

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama