reklama

Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci

Věda a výzkum je klíčovým motorem hospodářského a sociálního rozvoje, tvrdí ekonomové.
Zdroj: Profimedia.cz

Výdaje na vědu a výzkum dosahují v České republice 1,94 procenta hrubého domácího produktu. Česko se tak nachází mírně pod průměrem Evropské unie, který činí 2,19 procenta HDP. Tuzemské vědecko-výzkumné výdaje jsou ale 2,3krát vyšší než slovenské. Největší část HDP na vědu a výzkum dává Švédsko, Rakousko a Německo. Vyplývá to z aktuálních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama

Každá z trojice nejlepších zemí vydává na vědu a výzkum přes tři procenta HDP. Švédsko, Rakousko a Německo jsou navíc jediné z evropské sedmadvacítky, které se přes tříprocentní hranici dostaly. Na opačném konci žebříčku se nachází Rumunsko, jehož výdaje na vědu nedosahují ani půl procenta HDP. Mezera mezi nejlepší a nejhorší zemí je tak obrovská – švédské výdaje na R&D jsou sedmkrát vyšší než rumunské.

Česká republika vychází ze srovnání poměrně slušně. Se svými necelými dvěma procenty HDP je desátou nejlepší zemí z celé Evropské unie a druhou nejlepší ze států bývalého socialistického bloku. Lépe je na tom jen Slovinsko s výdaji na vědu a výzkum ve výši 2,04 procenta HDP. Sousední Slovensko tímto směrem dává jen 0,83 procenta svého HDP. Českou republiku může těšit, že do kapsy strčí i Velkou Británii (která už z EU vystoupila), jejíž podíl výdajů na vědu a výzkum dosahuje jen 1,76 procenta HDP.

Výdaje na vědu a výzkum v Evropské unii v roce 2019.
Výdaje na vědu a výzkum v Evropské unii v roce 2019.
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Motor hospodářského růstu

Věda, výzkum a inovace jsou přitom klíčovým motorem dlouhodobého hospodářského, ale i sociálního rozvoje. „V tomto směru existuje shoda snad mezi všemi proudy ekonomické teorie. Bez vědeckotechnického pokroku, který je úzce spjat právě s vědou, výzkumem a vzděláním, není myslitelné, že bychom se měli lépe než mnoho generací před námi,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Podle ní tedy není klišé, když vláda hovoří o nutnosti zvyšovat výdaje na vědu, výzkum a inovace. „Důležité je, aby to vláda skutečně dělala, a nezůstalo jen u slibů,“ dodala.

K tématu

Z databáze Eurostatu vyplývá, že masivní nárůst tohoto typu výdajů v České republice nastal po minulé hospodářské krizi z roku 2009. Mezi lety 2009 a 2014 vzrostl objem peněz na vědu a výzkum měřený podílem na HDP z 1,29 na 1,96 procenta. V roce 2014 se také Česká republika nejvíce přiblížila průměru Evropské unie, který tehdy činil 2,03 procenta HDP. Pak nastal pokles a obrat trendu nastal před čtyřmi lety, kdy se Česko ocitlo dokonce pod úrovní roku 2012.

Naši východní sousedé se posledních dvacet let pohybují ve výdajích na vědu a výzkum s výjimkou roku 2015 setrvale pod jedním procentem HDP. Vůbec nejnižší úrovně Slovensko dosáhlo v roce 2007, kdy na bádání dávalo jen 0,45 procent ročního výkonu své ekonomiky. Z tohoto pohledu je aktuální hodnota 0,83 procenta vlastně velkým úspěchem.

K tématu

Tagy: technologie Evropská unie Eurostat vzdělání věda a výzkum R&D
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

Prodělali jste COVID-19 a chtěli byste se vrátit co nejrychleji zpět do formy? Podle expertů koronavirus poškozuje hlavně plíce, lékaři tak doporučují jejich rehabilitaci. Shodují se, že mimo to pomůže například i pohyb nebo přestat kouřit. Přispět k uzdravení po nemoci by ale mělo i ovoce, zelenina či bylinky. Podívejte se na přehled toho, co podle odborníků pomůže.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Babiš: Ministerstvo zahraničí o vakcínách nerozhoduje, Petříček jel předvolební kampaň
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely
Ze stovky měl málem miliony. O štědrý jackpot sázkaře připravil teatrální Son a VAR
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Další články
reklama
reklama