reklama

Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu

Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.

reklama

Před rokem 1990 se v tehdejším Československu objevovaly osobní počítače jen vzácně. V regálech tuzemských obchodů se prakticky nevyskytovaly a osahat si klávesnici takového přístroje se dalo jen ve vybraných pionýrských oddílech. Ale i tam se dalo do kontaktu se špičkovými počítači přijít zcela výjimečně –⁠ a když, tak spíše s modely, které už na Západě zažily svůj zenit. Kdo měl to štěstí a mohl v té době vyjet například do Německa, zpravidla se vracel alespoň s počítačem Commodore 64, ti majetnější s Amigou. A doma se pak těšil obdivnému mručení svých soukmenovců.

K tématu

Po třiceti letech je situace diametrálně odlišná. Česká republika patří mezi přední světové exportéry počítačů i souvisejícího zařízení. Podle údajů organizace International Trade Centre Česku patří dokonce sedmá příčka na světě. Nikoli po přepočtu na obyvatele, ale v absolutních číslech. Česká republika totiž loni vyvezla počítače za třináct miliard dolarů (asi 292 miliard korun). Pokud bychom k tomu přičetli ještě hodnotu periferních zařízení jako monitory, karty, tiskárny nebo kopírky, dostaneme se k 330 miliardám.

Doháníme Německo

Česká republika se v tomto ohledu může směle srovnávat se sousedním Německem, jehož vývoz kompjůtrů byl loni jen o dvě miliardy dolarů vyšší než český, a v pořadí zemí se umístilo jen o jednu příčku před námi. Suverénem je v tomto ohledu Čína, která vyvezla do světa počítače za více než 140 miliard dolarů. Dva z pěti vyvezených přístrojů tak pocházejí právě z nejlidnatější země světa.

S velký odstupem za Čínou následuje Mexiko s hodnotou vývozu počítačů přes 32 miliard dolarů a bezmála devítiprocentním podílem na globálním počítačovém exportu. Třetí nejaktivnější zemí v této oblasti je Nizozemsko (28,5 miliardy dolarů), až čtvrtá příčka patří Spojeným státům (bezmála 26 miliard dolarů). Pátý Hongkong za USA zaostává jen o necelých pět miliard dolarů. Slovensko je s vývozem počítačů za miliardu dolarů ročně na pětadvacáté příčce.

Deset největších světových vývozců počítačů a souvisejících zařízení v roce 2019

Pořadí Země Objem vývozu v mld. USD
1. Čína 148,5
2. Mexiko 32,2
3. Nizozemsko 28,5
4. USA 25,8
5. Hongkong 21,1
6. Německo 14,9
7. Česká republika 12,9
8. Thajsko 11,9
9. Tchaj-wan 8,8
10. Singapur 7,6
25. Slovensko 1,1
Celkem svět 368,4

Zdroj: International Trade Centre

Česko objemem svého počítačového vývozu strčí do kapsy nejednu tradiční technologickou velmoc, které se koncentrují zejména v regionu jihovýchodní Asie. Právě země takzvaných asijských tygrů (Japonsko, Korea, Singapur nebo Malajsie) patřily v předchozích dekádách k těm, které svět svými výrobky z odvětví informačních a komunikačních technologií doslova zaplavovaly. „Pro mě jsou ta data jen potvrzením, že obrázek České republiky coby nějaké montovny není úplně korektní. Je to naopak důkaz, že u nás mohou vznikat výrobky, o něž je ve světě zájem, a to i v takových oborech, u nichž bychom si něco takového dokázali v ne tak dávné době jen těžko představit,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Čistí vývozci počítačů

Statistika vyznívá pro Českou republiku lichotivě i v momentě, kdy se podíváme na celkovou bilanci zahraničního obchodu s počítači a souvisejícím zařízením. Česko je totiž čistým vývozcem tohoto druhu zboží. To znamená, že roční objem počítačového exportu je větší než objem importu. V loňském roce dosáhl tento rozdíl více než 106 miliard korun.

K tématu

Vzhledem k historickému vývoji tomu tak ale nebylo vždy. Ještě v roce 2001 byla Česká republika čistým dovozcem počítačového zboží, a to v objemu 21 miliard korun. O rok později se situace již obrátila a Česko dosáhlo v tomto druhu produkce čistého vývozu necelých sedmi miliard. V dalších letech se aktivní bilance obchodu s počítači zvětšovala. Největšího přebytku Česká republika dosáhla před dvěma lety, a to téměř 118 miliard korun.

Z hlediska celkového českého vývozu je pak segment počítačů a souvisejících zařízení poměrně významný. Podílí se na něm totiž z devíti procent a jeho podíl na českém ročním hrubém domácím produktu dosahuje 5,7 procenta. Jde tak o sektor, který je více než dvakrát významnější než například zemědělství. I to je jedna z charakteristik ekonomicky vyspělých zemí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama