reklama

Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu

Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.

reklama

Před rokem 1990 se v tehdejším Československu objevovaly osobní počítače jen vzácně. V regálech tuzemských obchodů se prakticky nevyskytovaly a osahat si klávesnici takového přístroje se dalo jen ve vybraných pionýrských oddílech. Ale i tam se dalo do kontaktu se špičkovými počítači přijít zcela výjimečně –⁠ a když, tak spíše s modely, které už na Západě zažily svůj zenit. Kdo měl to štěstí a mohl v té době vyjet například do Německa, zpravidla se vracel alespoň s počítačem Commodore 64, ti majetnější s Amigou. A doma se pak těšil obdivnému mručení svých soukmenovců.

Po třiceti letech je situace diametrálně odlišná. Česká republika patří mezi přední světové exportéry počítačů i souvisejícího zařízení. Podle údajů organizace International Trade Centre Česku patří dokonce sedmá příčka na světě. Nikoli po přepočtu na obyvatele, ale v absolutních číslech. Česká republika totiž loni vyvezla počítače za třináct miliard dolarů (asi 292 miliard korun). Pokud bychom k tomu přičetli ještě hodnotu periferních zařízení jako monitory, karty, tiskárny nebo kopírky, dostaneme se k 330 miliardám.

Doháníme Německo

Česká republika se v tomto ohledu může směle srovnávat se sousedním Německem, jehož vývoz kompjůtrů byl loni jen o dvě miliardy dolarů vyšší než český, a v pořadí zemí se umístilo jen o jednu příčku před námi. Suverénem je v tomto ohledu Čína, která vyvezla do světa počítače za více než 140 miliard dolarů. Dva z pěti vyvezených přístrojů tak pocházejí právě z nejlidnatější země světa.

S velký odstupem za Čínou následuje Mexiko s hodnotou vývozu počítačů přes 32 miliard dolarů a bezmála devítiprocentním podílem na globálním počítačovém exportu. Třetí nejaktivnější zemí v této oblasti je Nizozemsko (28,5 miliardy dolarů), až čtvrtá příčka patří Spojeným státům (bezmála 26 miliard dolarů). Pátý Hongkong za USA zaostává jen o necelých pět miliard dolarů. Slovensko je s vývozem počítačů za miliardu dolarů ročně na pětadvacáté příčce.

Deset největších světových vývozců počítačů a souvisejících zařízení v roce 2019

Pořadí Země Objem vývozu v mld. USD
1. Čína 148,5
2. Mexiko 32,2
3. Nizozemsko 28,5
4. USA 25,8
5. Hongkong 21,1
6. Německo 14,9
7. Česká republika 12,9
8. Thajsko 11,9
9. Tchaj-wan 8,8
10. Singapur 7,6
25. Slovensko 1,1
Celkem svět 368,4

Zdroj: International Trade Centre

Česko objemem svého počítačového vývozu strčí do kapsy nejednu tradiční technologickou velmoc, které se koncentrují zejména v regionu jihovýchodní Asie. Právě země takzvaných asijských tygrů (Japonsko, Korea, Singapur nebo Malajsie) patřily v předchozích dekádách k těm, které svět svými výrobky z odvětví informačních a komunikačních technologií doslova zaplavovaly. „Pro mě jsou ta data jen potvrzením, že obrázek České republiky coby nějaké montovny není úplně korektní. Je to naopak důkaz, že u nás mohou vznikat výrobky, o něž je ve světě zájem, a to i v takových oborech, u nichž bychom si něco takového dokázali v ne tak dávné době jen těžko představit,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Čistí vývozci počítačů

Statistika vyznívá pro Českou republiku lichotivě i v momentě, kdy se podíváme na celkovou bilanci zahraničního obchodu s počítači a souvisejícím zařízením. Česko je totiž čistým vývozcem tohoto druhu zboží. To znamená, že roční objem počítačového exportu je větší než objem importu. V loňském roce dosáhl tento rozdíl více než 106 miliard korun.

Vzhledem k historickému vývoji tomu tak ale nebylo vždy. Ještě v roce 2001 byla Česká republika čistým dovozcem počítačového zboží, a to v objemu 21 miliard korun. O rok později se situace již obrátila a Česko dosáhlo v tomto druhu produkce čistého vývozu necelých sedmi miliard. V dalších letech se aktivní bilance obchodu s počítači zvětšovala. Největšího přebytku Česká republika dosáhla před dvěma lety, a to téměř 118 miliard korun.

Z hlediska celkového českého vývozu je pak segment počítačů a souvisejících zařízení poměrně významný. Podílí se na něm totiž z devíti procent a jeho podíl na českém ročním hrubém domácím produktu dosahuje 5,7 procenta. Jde tak o sektor, který je více než dvakrát významnější než například zemědělství. I to je jedna z charakteristik ekonomicky vyspělých zemí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama