Hackerský útok na státní správu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Hackeři ve čtvrtek večer napadli ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Informaci potvrdila webu Seznam Zprávy ministryně Jana Maláčová. Web dále uvedl, že napadeny mohly být i jiné centrální úřady. Situaci pro jistotu měli řešit preventivními bezpečnostními opatřeními i na pražské radnici.
„Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu, děkuji za pochopení,“ řekla k napadení svého úřadu hackery Seznam Zprávám ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Jak dále Maláčová sdělila, útočníkům se prý nepovedlo ukrást data či vyřadit systémy ministerstva.
„Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na e-mailový systém,“ uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Incident nahlásil na NÚKIB.
Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém. Díky uchovávání více kopií dat najednou u nás nedošlo k poškození dat. Další dopady zjišťujeme.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 4, 2021
NÚKIB vydal ve středu upozornění na sadu závažných zranitelností postihující Microsoft Exchange Server a dodal, že podle informací společnosti Microsoft jsou aktuálně aktivně zneužívány.
Server přípomíná, že útok na ČSSZ či MPSV je v době pandemie citlivou záležitostí, protože vedle standardních dávek, které sociálně slabí potřebují v této době víc než kdy dřív, ministerstvo vyplácí například náhrady mezd v rámci programu Antivirus nebo příspěvky jako náhradu příjmů zaměstnancům v karanténě či izolaci.
Rozsah škod a poškození po hackerských útocích se bude analyzovat.
Hacker Zdroj: Profimedia.cz
Loni v dubnu NÚKIB vydal varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a další cíle. Nemocnice se tehdy navíc potýkaly s první vlnou epidemie koronaviru. Krátce po varování oznámila Fakultní nemocnice Ostrava, že odrazila útok na jeden ze svých serverů. Nejznámějším případem kyberútoku bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově v prosinci 2019. Při útoku podle policie data o pacientech neunikla, policie případ odložila, pachatele se nepodařilo dohledat. Útok tehdy nemocnici způsobil škodu 59 milionů korun kvůli omezení lékařských výkonů. Nemocnice fungovala po napadení téměř tři týdny omezeně. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech.