reklama

Českem se psem: Cestopsí výbava aneb Bez čeho se na našich výpravách neobejdeme?

Jak probíhá příprava na naše výpravy a co nám nesmí chybět v batohu? Jsem minimalista, nerada s sebou tahám přebytečné věci. Někdy jsou naše výpravy fyzicky náročnější, proto volím opravdu jen to nejnutnější.

reklama

V batohu pro holky nesmí chybět skládací gumová miska na vodu. Velikostně jsem zvolila misku pro menší plemena, která holkám bohatě stačí. Do plastové láhve si nachystám vodu, množství podle toho, zda bude možné po cestě vodu doplnit u některé z lesních studánek či horských pramenů, které jsou většinou na online turistických mapách vyznačeny. Když nás cestou doprovází potok nebo říčka, je to ideální, voda pro holky je zajištěna (i pro případné osvěžení v podobě koupele).

Výběr správného postroje není hračka

Další důležitou věcí, bez které se neobejdeme, jsou správně padnoucí postroje. Obojky při našich výpravách nepoužívám z toho důvodu, že holky jsou mladé a plné energie s tendencí tahat, zvláště pak v novém prostředí, ve kterém je plno neznámých pachů a věcí k objevování. Tím, že pejsek na obojku táhne, se škrtí, což má za následek nesprávné dýchání a nedostatečné okysličování krve. Škubání na vodítku navíc zatěžuje jeho pohybový aparát. Já používám dva druhy postrojů. Jaký druh zvolím, záleží na typu naší výpravy.

Krátký postroj –⁠ určený pro vycházky s pejsky a do mírného tahu, volím tehdy, pokud vím, že holky budou velkou část našeho výletu mít možnost trávit „na volno“. Připnu si je pouze v případě, kdy je potřebuji mít pod kontrolou např. v situacích, kdy míjíme jiné psy, v případě nebezpečného terénu nebo frekventovaného úseku. Jako příklad takového výletu mohu uvést naši výpravu naučnou stezkou údolím Bílé Opavy, během níž jsme velkou část výpravy zdolávaly náročný úsek plný kluzkých schůdků, lávek a žebříků. Krátký postroj se hodí i na celodenní výlety pro pejsky, kteří příliš netahají. Hlavní je, aby pejsek v postroji nesípal.

Dlouhý tzv. tažný postroj volím v případě, kdy jsou holky k postroji připnuty převážnou část naší výpravy a kdy je tah žádoucí. Tah se v dlouhém postroji krásně rozloží do celého těla a nezatěžuje jejich pohybový aparát. Holky mě bez sípání táhnou a pro mě je chůze do strmější kopců příjemnější. Tažné postroje se využívají i pro různé psí sporty, jako například canicross (běh se psem), bikejöring (cyklistika se psem), dogscootering (koloběžka se psem), skijöring (běžky se psem) a mushing (jízda se psím spřežením).

Na trhu je spousta typů a značek postrojů. V případě pořízení postroje je vhodné konzultovat jeho nákup s odborníky, kteří vám se správným výběrem pomohou. Ale pozor! Ne každý prodavač v obchodě se psími potřebami je na tuto problematiku odborník a dokáže vám při výběru postroje pro vašeho čtyřnohého parťáka dobře poradit. Na internetu existují různé užitečné informace, FB skupiny, videa, kde zkušenější rádi poradí. Je potřeba mít na paměti, že u každého psa je výběr postroje individuální. To, co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Správně zvolený postroj zajistí pejskovi zdravý pohyb a radost z výletování.

Musí nám to hezky pružit

U nás je samozřejmostí také amortizační vodítko, kterých je na trhu také velká řada. Některá vodítka jsou rozdělena podle velikosti psa, některá jsou univerzální. Odpružená část vodítka má tu funkci, že zmírní každé trhnutí pejska a pohyb i tah je díky tomu přirozenější.

Tyto dva psí komponenty se mnou spojí sedák. Jak jsem psala výše, jsem minimalista, proto jsem zvolila sedák běžecký. Na trhu lze koupit sedáky přímo na dogtrekking, tedy výletování s pejsky. Tyto sedáky jsou vypolstrovanější a robustnější a některé mají kapsy na odložení drobných věcí. Sedák mi umožňuje mít volné ruce, které jsou mi oporou při zdolávání náročnějšího terénu nebo ládování se svačinou. Kvalitní a správně seřízený sedák by vám měl chránit váš pohybový aparát a tah vašeho pejska by měl být příjemný. Zde je opět nabídka široká a je potřeba vyzkoušet, který vám nejlépe padne.

Psí energie na cestu

V neposlední řadě, když je s sebou nezapomenu vzít (to jsou pak holky pěkně naštvané), jsou pamlsky pro doplnění energie po cestě. Nejsem úplně zastánce komerčních dobrot, kterých jsem v minulosti kupovala mraky. Osvědčily se mi klasické nesolené škvarky, které se dají sehnat skoro v každém řeznictví. Škvarky jsou výborným doplňkem pro aktivního psa, protože obsahují tuk, který je pro pejsky hlavním a nejbohatším zdrojem energie. Protože jsou velmi tučné, musí se s nimi zacházet s rozumem a přiměřeně k pejskově aktivitě. Komu nevyhovují, fantazii se meze nekladou, sortiment psích pamlsků je nekonečný a na internetu najdete plno receptů i pro jejich domácí přípravu.

Bezpečná přeprava autem

Pro naši přepravu do cílové stanice, odkud vycházíme, využívám nejčastěji jako dopravní prostředek auto, kde je důležité zajistit bezpečí mě i holek. Ty přepravuji na zadních sedadlech, které mám opatřeny ochranným potahem. Dají se lehce sehnat ve větších obchodních řetězcích a v e-shopech. Za kvalitnější potah si sice připlatíte, ale vyplatí se vám to, zvláště u pejsků, kteří se rádi válí v bahně stejně jako Koule. Ochranné potahy se vyrábí i ve verzi do kufru. Někteří pejskaři vozí pejsky v kufru v autoklecích. Tato varianta se mi líbí nejvíce. Auto vám zůstane čisté a pejsci jsou v kleci v bezpečí, nicméně do našeho kufru by se nevlezla ani jedna. Já pro zabezpečení pejsků na zadních sedadlech používám speciální psí bezpečnostní pásy, které připnu k vycházkovým postrojům a můžeme vyrazit.

Další výbava

Nedílnou součástí zvláště v tomto období, kdy se brzy stmívá a my se někdy nestihneme z výletu vrátit za denního světla, jsou svítící obojky. V sychravém podzimním počasí je dobré, když jsou postroje nebo klasické obojky vybaveny i reflexními prvky.

Pokud chci v rámci naší výpravy s holkama navštívit nějakou turistickou atrakci nebo památku, popř. se potřebuji přiblížit veřejnou dopravou, beru s sebou i náhubky, které jsou pro pejsky na těchto místech povinné.

Trh nám však nabízí i spousty dalších doplňků pro naše čtyřnohé parťáky: reflexní vesty, pláštěnky, dečky, termo oblečky, botičky, energy drinky a mnoho dalšího. Jelikož jsou holky mladé, v dobré fyzické kondici a bez zdravotních problémů, zatím nemám důvod je o naši cestopsí výbavu obohatit. V zimě holky do oblečků neoblékám, protože mají hustou srst a podsadu, která je před chladem přirozeně chrání. Tento sortiment je určen především pro krátkosrstá nebo bezsrstá plemena, psí seniory, popř. pejsky, kteří trpí různým typem onemocnění a potřebují být po celou dobu výletování v chladném počasí v teple a suchu. Teplé oblečky pak slouží i psím sportovcům, kteří mají po větší fyzické zátěži, při které se jejich svaly zahřejí na maximum, odpočinkovou fázi, ve které speciální oblečky udržují jejich svaly stále v teple a probíhá tak správný způsob jejich regenerace.

Botičky někteří pejskaři nosí s sebou pro případ, kdyby si pejsek po cestě v náročném terénu (ostré kameny), poranil tlapku (stržený drápek, rozříznutý polštářek). Slouží také jako ochrana před ledovým nebo naopak rozpáleným povrchem a posypovou solí. A pokud byste měli ambice vyrazit na dogtrekkingový závod, jsou součástí povinné výbavy. Jediné, co zatím zvažuji do budoucna holkám pořídit, je kvalitní pláštěnka. Párkrát už nás nějaký ten deštík nepřipravené zastihl a myslím si, že bychom všechny ocenily, kdybychom byly v tu chvíli v suchu. I když u Koule bych za to ruku do ohně asi nedala…

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama