reklama

Českem se psem: Hrad Bouzov jako ideální tip na podzimní výlet

Tentokrát jsem se s holkami rozhodla vydat na jednu z našich známých kulturních památek. Hrad Bouzov, o kterém se říká, že je hradním skvostem střední Moravy, a jeho okolí je pro podzimní procházky jako stvořené.

reklama

Mé první seznámení s tímto místem proběhlo již v dětství, při sledování pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Později v mém dospělém věku se mi hrad a jeho okolí vryly do paměti především díky známému českému hudebnímu festivalu, který se zde koná. Nyní jsem měla možnost poznat toto místo z úplně jiného úhlu pohledu a za doprovodu mých věrných psích společnic.

Bouzovská příroda

Auto zaparkuji na placeném parkovišti, které je od hradu vzdálené přibližně 300 metrů. Počasí je pochmurné a mlhavé. Rozhoduji se, jakým směrem se vydat. Cedule u vstupu do parku mě informuje, že zde pejsci smí pouze na vodítku. Jelikož holky ještě neměly možnost se za celý den pořádně proběhnout, musím zvolit trasu, kde mohou přebytečnou energii vypustit, protože před sebou vidím jasný scénář naší procházky. Místo toho, abych si v klidu vychutnávala kouzlo podzimní přírody, které park nabízí, krotila bych dvě psí šelmy, jež by nevěděly, kam dřív skočit – a nejlépe každá na jinou stranu.

Holky jsou odmalička velmi aktivní stvoření, která vyžadují hodně pohybu a právě se věkově nachází na vrcholu psí aktivity. Proto jako první cíl volím nedaleký vrch Bakule, který se nachází zhruba půl kilometru od parkoviště. Cesta na vrchol je příjemná. Na pěšině, která nás vede okrajem lesa, nikoho nepotkáme. Holky jsou rády, že se mohou trochu proběhnout a nasát pachy tamního prostředí.

Zakrátko vystoupáme na vrchol, kde nás čeká příjemné překvapení ve formě kouzelného výhledu na ještě kouzelnější hrad Bouzov. Mlha se dává na ústup a výhled na hrad se pozvolna otevírá.

Zalituji, že jsem do termosky neudělala čaj nebo kafe, a výhled si tak neužila déle. Po chvíli mi začíná být zima. Přivolávám holky, které se při mé vyhlídkové pauze přetahovaly o klacek, a míříme dolů, tentokrát rovnou do parku před hradem. Cestou potkáváme pouze jednu rodinku, jinak je všude kolem nás liduprázdno a klid.

Park v barvách podzimu

Park se za tu dobu, co jsme byly na vyhlídce, trochu vylidnil. Zanedlouho objevíme pěkné místo s podzimní atmosférou barevných listnáčů. To chce fotku! A nejlépe nějakou akční! Lítám kolem holek a rozhazuji nad nimi listí. Pár návštěvníků nás při těchto bláznivinách sleduje. Loce při rozhazování listí, které bere jako „kořist“, o niž by se se mnou mohla přetahovat, stoupl adrenalin a štěká jak pominutá. Takhle by to nešlo. Volím tedy podzimní klasiku a holky se na povel „lehni“ svalí do listí a čekají na pár cvaknutí.

Chvíli poté se mlha roztrhá úplně a vysvitne sluníčko. Miluji tuhle rozmanitost podzimního počasí, které mě každou chvíli něčím překvapí. Pak už jen v tichosti obejdeme hradby a vydáme se zpět k autu. Cestou potkáváme ještě pár rodin s malými dětmi. Loca s Koulí děti ihned zaujmou. Chvíli kolem nás nesměle přešlapují, ale když se osmělí, přijdou si je s mým svolením pohladit. Holky mají lidský kontakt rády, musí se ale cítit v bezpečí.

Párkrát se nám stalo, že se k nám rozběhlo dítko s úmyslem se na holky bez varování láskyplně vrhnout. V některých případech stihnu zasáhnout a rozvášněné děti zastavit, nicméně někdy překvapí i mě, a než stihnu zareagovat, holky jsou již v láskyplném objetí dětských ručiček. Zatím to dopadlo ve všech případech dobře, ale ne každý pejsek je kontaktní a ani já bych nedala ruku do ohně za reakci holek v situaci, kdy se mohou cítit ohroženy. Pokud nevidím, že by rodiče děti v danou chvíli napomenuli, snažím se jim alespoň já za tu krátkou hladící chvíli vysvětlit, jak se k cizím pejskům mají chovat.

Holky se trochu vyřádily. Nejsou sice tak unavené jako z našich horských výšlapů, ale procházka se vydařila a já na závěr při kouknutí do foťáku zjišťuji, že trocha té podzimní akce se nám přece jen povedla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama