reklama

Českem se psem: Hrad Bouzov jako ideální tip na podzimní výlet

Tentokrát jsem se s holkami rozhodla vydat na jednu z našich známých kulturních památek. Hrad Bouzov, o kterém se říká, že je hradním skvostem střední Moravy, a jeho okolí je pro podzimní procházky jako stvořené.

reklama

Mé první seznámení s tímto místem proběhlo již v dětství, při sledování pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Později v mém dospělém věku se mi hrad a jeho okolí vryly do paměti především díky známému českému hudebnímu festivalu, který se zde koná. Nyní jsem měla možnost poznat toto místo z úplně jiného úhlu pohledu a za doprovodu mých věrných psích společnic.

Bouzovská příroda

Auto zaparkuji na placeném parkovišti, které je od hradu vzdálené přibližně 300 metrů. Počasí je pochmurné a mlhavé. Rozhoduji se, jakým směrem se vydat. Cedule u vstupu do parku mě informuje, že zde pejsci smí pouze na vodítku. Jelikož holky ještě neměly možnost se za celý den pořádně proběhnout, musím zvolit trasu, kde mohou přebytečnou energii vypustit, protože před sebou vidím jasný scénář naší procházky. Místo toho, abych si v klidu vychutnávala kouzlo podzimní přírody, které park nabízí, krotila bych dvě psí šelmy, jež by nevěděly, kam dřív skočit – a nejlépe každá na jinou stranu.

Holky jsou odmalička velmi aktivní stvoření, která vyžadují hodně pohybu a právě se věkově nachází na vrcholu psí aktivity. Proto jako první cíl volím nedaleký vrch Bakule, který se nachází zhruba půl kilometru od parkoviště. Cesta na vrchol je příjemná. Na pěšině, která nás vede okrajem lesa, nikoho nepotkáme. Holky jsou rády, že se mohou trochu proběhnout a nasát pachy tamního prostředí.

Zakrátko vystoupáme na vrchol, kde nás čeká příjemné překvapení ve formě kouzelného výhledu na ještě kouzelnější hrad Bouzov. Mlha se dává na ústup a výhled na hrad se pozvolna otevírá.

Zalituji, že jsem do termosky neudělala čaj nebo kafe, a výhled si tak neužila déle. Po chvíli mi začíná být zima. Přivolávám holky, které se při mé vyhlídkové pauze přetahovaly o klacek, a míříme dolů, tentokrát rovnou do parku před hradem. Cestou potkáváme pouze jednu rodinku, jinak je všude kolem nás liduprázdno a klid.

Park v barvách podzimu

Park se za tu dobu, co jsme byly na vyhlídce, trochu vylidnil. Zanedlouho objevíme pěkné místo s podzimní atmosférou barevných listnáčů. To chce fotku! A nejlépe nějakou akční! Lítám kolem holek a rozhazuji nad nimi listí. Pár návštěvníků nás při těchto bláznivinách sleduje. Loce při rozhazování listí, které bere jako „kořist“, o niž by se se mnou mohla přetahovat, stoupl adrenalin a štěká jak pominutá. Takhle by to nešlo. Volím tedy podzimní klasiku a holky se na povel „lehni“ svalí do listí a čekají na pár cvaknutí.

Chvíli poté se mlha roztrhá úplně a vysvitne sluníčko. Miluji tuhle rozmanitost podzimního počasí, které mě každou chvíli něčím překvapí. Pak už jen v tichosti obejdeme hradby a vydáme se zpět k autu. Cestou potkáváme ještě pár rodin s malými dětmi. Loca s Koulí děti ihned zaujmou. Chvíli kolem nás nesměle přešlapují, ale když se osmělí, přijdou si je s mým svolením pohladit. Holky mají lidský kontakt rády, musí se ale cítit v bezpečí.

Párkrát se nám stalo, že se k nám rozběhlo dítko s úmyslem se na holky bez varování láskyplně vrhnout. V některých případech stihnu zasáhnout a rozvášněné děti zastavit, nicméně někdy překvapí i mě, a než stihnu zareagovat, holky jsou již v láskyplném objetí dětských ručiček. Zatím to dopadlo ve všech případech dobře, ale ne každý pejsek je kontaktní a ani já bych nedala ruku do ohně za reakci holek v situaci, kdy se mohou cítit ohroženy. Pokud nevidím, že by rodiče děti v danou chvíli napomenuli, snažím se jim alespoň já za tu krátkou hladící chvíli vysvětlit, jak se k cizím pejskům mají chovat.

Holky se trochu vyřádily. Nejsou sice tak unavené jako z našich horských výšlapů, ale procházka se vydařila a já na závěr při kouknutí do foťáku zjišťuji, že trocha té podzimní akce se nám přece jen povedla.

Tagy:
Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta
Koronavirus

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama