Česká republika bude v EU usilovat o odklad nového systému emisních povolenek ETS 2 minimálně na rok 2028. Podle současných plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027. Česká vláda bude chtít odklad využít k úpravě systému s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Stát zároveň odmítá nový návrh Evropské komise na snižování emisí do roku 2040.
Podle Fialy je nutná revize celkové zelené politiky EU. „Musíme zreálnit ekologické cíle, aby neměly negativní vliv na celou ekonomiku,“ řekl premiér. Jedním z konkrétních návrhů Česka tak bude úprava připravovaného nového systému obchodování s emisními povolenkami, který by se od roku 2027 mohl rozšířit i na dopravu nebo na vytápění budov.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tak zpackal jsem to, nebo ne? Bartoš chce od Fialy vysvětlení, proč se vláda chlubí digitalizací
„Budeme přesvědčovat naše kolegy v EU, aby se přidali k našemu návrhu odložit účinnost systému ETS 2 na rok 2028. Do té doby chceme zavést silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií,“ uvedl Fiala. Pokud by se tak nestalo, tak podle něj hrozí zvýšení nákladů pro domácnosti, průmysl a podnikatele. „A to rozhodně nechceme dopustit,“ dodal.
Podle něj je pro Česko důležité dosáhnout odkladu minimálně o rok. „Dovedli bychom si představit i delší odklad, například do doby, než budou ceny energií v Evropě opravdu konkurenceschopné, ale jsme realisté a snažíme se najít co nejširší shodu,“ podotkl premiér.
V současnosti emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Státy EU mají výnosy z povolenek využívat na ochranu klimatu. Letošní výnosy z povolenek v ČR budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: ODS dál ztrácí, vyplývá z prosincového průzkumu. Do Sněmovny by se dostala KSČM