reklama

Česko by mělo být potravinově soběstačné, shodli se poslanci. Luzar zkritizoval EU

Podle ekonomů zdraží pečivo nebo těstoviny až o třicet procent. Na vině je neúroda. Každý stát by měl být proto alespoň částečně potravinově soběstačný. Spotřeba jídla je pak věcí každé rodiny. Řekli to ve vysílání CNN Prima NEWS poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková a poslanec KSČM Leo Luzar. Balaštíková zároveň varovala také před rostoucími cenami energií.

reklama

Zdražování pečiva nebo těstovin až o třicet procent přijde v důsledku špatné úrody nejen v Česku, ale také v Kanadě, která produkuje celosvětově největší množství tvrdozrnné pšenice. A tak u nás zaplatíme víc za chleba, za rohlíky i za celou řadu těstovin.

„V obilovinách jsme ale soběstační, takže zde by se cena neměla promítat. Jenže velké řetězce nastavily světové ceny, i když nemusely,“ vysvětlila Margita Balaštíková ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že cenu ovlivňuje zejména stav světové burzy s obilovinami.

Luzar ale nesouhlasil. „Každoročně jsme svědky výkyvů plodinových burz, v současnosti ale roste cena energií, rostou ceny paliv, což se odráží v dopravě. Potraviny vozíme přes celou Evropu a náklady se přesouvají na občany. Musíme proti tomu bojovat,“ apeloval poslanec KSČM.

Oba hosté se shodli, že v základních potravinách by Česko mělo být potravinově soběstačné. „Nezdraží se jen kvůli neúrodě, měl by zareagovat zemědělský intervenční fond. Evropská Unie není schopná zaručit základní věci, jsme vydány na pospas trhu,“ kritizoval Luzar.

Podle Balaštíkové jsou výkyvy v úrodě běžné a je potřeba, aby reagovali sami občané. „V minulosti se také nestalo, že nebyly rohlíky nebo chleba. O soběstačnost musíme v základních druzích bojovat a počítat s tím, že v úrodných rocích budeme dělat zásoby na ty neúrodné,“ apelovala vládní poslankyně.

Nemůžeme vše házet na občany

Zdražení čeká podle ekonomů také energie nebo bydlení, což se může značně promítnout do rodinných rozpočtů. „Nemyslím si, že bychom měli začít šetřit, ale musíme se zamyslet evropsky a nastavit parametry. Nemůžeme vše přenášet na občana a řešit vše dotační politikou. Ceny porostou, bude to mít dopad na naší republiku a všichni se musíme zamyslet, jak budeme fungovat,“ varovala Balaštíková.

Dodala, že problém mohou mít zejména sociálně slabší rodiny. Luzar ale nesouhlasil, že by šetření mělo být plošné. „Máme větší spotřebu, ale je to věc každého občana. Nemůže paušalizovat a říkat, že když nebudeme šetřit, budou dražší potraviny. Odmítám, aby občané byli ti, kteří za vše mohou,“ konstatoval.

Kolik by mohly stát vybrané druhy potravin od podzimu 2021

Zboží Odhad zdražení (v %) Odhad ceny (v Kč)
Chléb 1 200 gramů 30 41,40
Rohlík tukový 43 gramů 30 2,60
Kaiserka 30 5,10
Špagety semolinové 1 kilogram 40 97,90
Špagety obyčejné 1 kilogram 25 62,25
Pivo Plzeň ve skle 0,5 litru 3 29,90

Zdroj: ČSÚ, srovnávače cen, výpočty redakce

Tagy:

Hlavní zprávy

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama

Domácí zpravodajství

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

reklama