V počtu prodejen na obyvatele patří Česká republika mezi premianty Evropy. I to je dle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy jedním z důvodů, proč jsou nyní potraviny tak drahé. Aby řetězce zaplatily všechny náklady, musí si dle něj navyšovat marže. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy jde však o úvahy, které již dříve zastávala například komunistická Státní plánovací komise.
Středočeské Čelákovice mají přes 12 tisíc obyvatel. Ti si zde mohou vybrat mezi pěti supermarkety. Čtyři z nich jsou dokonce umístěny okolo silnice, která je dlouhá jen 400 metrů. „Alespoň tří až čtyři supermarkety jsou už ve všech městech jako Čelákovice,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Aspoň je na výběr,“ dodal další.
Místní jsou sice za větší nabídku rádi, Zemědělský svaz ovšem tvrdí, že vyšší počet prodejen spotřebitelům paradoxně škodí. „Počet obyvatel v Čelákovicích nepřibývá, je zhruba stejný. Ale roste tam počet obchodů. Logicky tak potřebují vyšší marži, aby se uživily. To znamená co nejlevněji nakoupit a co nejdráž prodat,“ popsal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi nakoupí v Polsku až o polovinu levněji. Na čem se dá u sousedů nejvíc ušetřit?
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza ale na Pýchova slova reagoval kritikou. „Ať si pan Pýcha zřídí Státní plánovací komisi a ať se věnuje tomu, že je tady moc řepky a málo potravin,“ sdělil. Vyšší koncentraci supermarketů ovšem potvrzuje i statistika. Zatímco v roce 2021 se v Česku otevřelo 56 nových prodejen. Rok před tím jen 32.
Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček vidí problém v nedostatečné konkurenci. „Mnohé sítě prodejen mají jednoho koncového vlastníka, takže ani nemají motivaci si navzájem konkurovat,“ podotkl Křeček. Lidl a Kaufland patří do německé skupiny Schwarz, Billa a Penny do německé Rewe. Albert má vlastníky v Nizozemí, Tesco ve Velké Británii.