Nejdéle zavřené školy v celé Evropě
Česká republika má vlivem protikoronavirových opatření nejdéle zavřené školy v celé Evropě. Podle odborníků se to negativně podepíše na životní úrovni dětí i jejich psychice. Návrat dalších ročníků do lavic je navíc stále nejistý.
Zatímco mnoho evropských zemí pomalu začíná s prezenční výukou, návrat českých žáků do škol stále není v dohledu. Kromě mateřských a speciálních škol jsou otevřené pouze první a druhé třídy základních škol.
„Mám dělat úkoly, ale nemůžu se k tomu vůbec dokopat. Už bych celkem chtěla jít do školy,“ říká jedna ze školaček. Výuka na dálku a její pojetí prohlubuje rozdíly mezi žáky. Významným faktorem je také prostředí, ve kterém se dítě vzdělává. Vyplývá to z analýzy České školní inspekce.
Distanční výuka se podle psychologů negativně podepíše na životní úrovni dětí. Zdroj: Profimedia.cz
„Dneska jsem se zase nemohl soustředit při distanční výuce. Ve škole mi to jde prostě líp. Už mě to doma nebaví,“ popisuje třináctiletý žák. On-line výuka se podle dětské psycholožky Simony Hoskovcové významným způsobem podepisuje také na dětské psychice. Studentům chybí kamarádi i motivace k učení.
Děti také ztrácejí důležité návyky, které jsou pro správný psychický vývoj zásadní. „Absence každodenních rituálů a režimu spolu s nemožností rozvíjet svůj potenciál a vytvářet vztahy s kamarády vede k pocitům prázdnoty a ztráty smyslu,“ varuje pedopsychiatrička Lucia Vašková. Pro návrat dětí do škol je zásadní jasně daná strategie antigenního testování.
Rakousko
Právě rakouské děti docházejí do škol už třetí týden. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu dokonce měl jet minulý týden do Vídně, aby zjistil, jak efektivní jsou testy, které si děti v Rakousku dělají samy každý den před vyučováním.
Německo
V pondělí došlo k znovuotevření základních škol a školek, které byly zavřené více než dva měsíce. Stalo se tak v Berlíně a dalších devíti německých spolkových zemích. O návratu k úplnému normálu ale nelze zdaleka hovořit. Děti se prozatím učí v menších skupinách a s rouškami. Provoz školek je rovněž ještě výrazně omezený.
Velká Británie
Školy v Anglii se otevřou 8. března, nadále v nich ale bude omezené sdružování ve venkovních prostorách. „Jsme schopni podniknout tyto kroky díky odhodlání britské veřejnosti a mimořádnému úspěchu systému veřejného zdravotnictví. Naočkovali jsem více než 17, 5 milionu lidí po celém Spojeném království,“ okomentoval situaci britský premiér Boris Johnson. Ve Skotsku a Walesu by se ale zatím rozvolňovat nemělo.
Konec otevírání kvůli mutacím?
Dalším státům Evropy, jako je například Španělsko, Francie, Belgie, Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko nebo Chorvatsko, se povedlo úspěšně otevřít školy už na začátku února. Z důvodu výskytu nakažlivých variant covidu se však v několika ze zmíněných států trend obrací a školy se naopak opět zavírají.
Podle průzkumu organizace UNESCO z konce ledna byly české školy částečně nebo úplně zavřené zhruba 29 týdnů od vypuknutí pandemie. Tím se řadí k nejhorším státům v Evropě. Jen o něco líp než Česko je na tom Polsko, Slovensko, Maďarsko nebo Itálie. Naopak nejlépe z průzkumu vychází Island (6 týdnů), Norsko (7 týdnů) či Finsko (8 týdnů).