Technologie jsou nedílnou součástí pokroku a moderního světa. Zatím mu dominují muži, ale čím dál častěji do tohoto neustále se rozvíjejícího oboru pronikají také ženy. A ten se tak pro ně stává skvělou studijní i pracovní příležitostí se slibnými vyhlídkami do budoucna. A právě prosazení žen ve světě technologií má podpořit projekt Women in Tech, za nímž stojí společnost Huawei.
Projekt Women in Tech se letos koná podruhé. A stejně jako loni i letos se ho zúčastní desítka nadějných projektů, jež mají na svědomí talentované ženy, začínající podnikatelky, které dobře vědí, že dnešní svět patří technologiím. Ty nám dokáží pomáhat v každodenním životě a významně ho usnadnit.
Den většiny z nás začíná zazvoněním budíku, který máme nařízený na mobilním telefonu, právě na něm často brzy zhlédneme i dění kolem nás. To nezřídka doprovází káva z elektronického kávovaru. Cestou do práce či do školy si prostřednictvím SMS zpráv kupujeme elektronické jízdenky v MHD či parkovací místa a po tom všem usedáme k počítačům, u kterých trávíme většinu pracovní doby.
Bez technologií si své životy zkrátka umíme představit asi už jen těžko. Svět se mění každý den a pokrok přináší nové a nové příležitosti, které ale zatím nejsou pro všechny stejné. Společnost Huawei se na tuto problematiku rozhodla zaměřit, a to především v případě žen, které mají odvětví technologií rozhodně co nabídnout, ne každá si na to ovšem troufne. Právě proto ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR vznikl projekt Women in Tech.
Nejen Česko, nepoměr najdete v celé Evropě
„Každá třetí žena o podnikání v oboru ‚tech‘ uvažuje, ale pouze 8 % svému snu věří,“ uvádí mentorka, podnikatelka a současně ambasadorka projektu Women in Tech Linda Štucbartová. A statistiky dokládají, že má pravdu. Eurostat uvádí, že ČR má nejmenší zastoupení žen v IT napříč celou EU. I samotné Unie se ovšem týká tentýž problém. Ženy aktuálně zastávají pouze 22 % technologicky zaměřených pracovních pozic. A zvyšující se tendence není samozřejmostí, naopak. Výhled napovídá, že za čtyři roky bude zastoupení žen na technologickém pracovním trhu o jedno procento nižší.
Důvodem mohou být i celospolečenské předsudky, na které poukazují i odborníci. „Necítím nikde podporu,“ zmiňuje zkušenost z praxe Lenka Titová, zakladatelka společnosti Volný termín, jež spojuje poskytovatele turistických služeb se zákazníky.
Slibný začátek
Projekt Women in Tech svádí dohromady deset talentovaných startupistek, které se do něj přihlásily, prošly výběrovým řízením a uspěly. A získávají tím jedinečnou šanci na rozvíjení svého podnikání pod vedením profesionálů. Jednou z nich je i Adéla Sedláčková, která se do programu přihlásila s aplikací Preventivka podporující péči o zdraví. „Těším se na expertní workshopy a mentoring, které mi pomohou v rozvoji potenciálu produktu.“
Účastnice už se poprvé setkaly a představily své projekty. Kromě zmíněných workshopů a mentoringu je čekají také networkingové akce, mezinárodní vzdělávací konference či setkání s účastnicemi loňského ročníku.
Nové zkušenosti a poznatky budou finalistky sbírat až do prosince letošního roku. Program přitom každé z nich slibuje individuálně upravený přístup tak, aby své podnikání mohly rozvíjet v rámci vlastních preferencí a přání. „Naší prioritou je nejprve zjistit potřeby každé z účastnic a připravit aktivity tak, aby co nejlépe odpovídaly jejich očekávání,“ vysvětluje Gabriela Löbel, manažerka pro CSR projekty ve společnosti Huawei. A zároveň dodává, že tento ročník staví také na pozitivních ohlasech loňských absolventek. „Snažíme se, aby byl osobní růst účastnic přirozený a věřím, že pestrost programu a možnosti setkávání s dalšími úspěšnými podnikatelkami budou pro naše Women in Tech inspirací, jak posouvat dále nejen svůj business, ale i sebe.“