Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že v pondělí dorazí do ČR prvních 20 tisíc dávek vakcín od americké firmy Moderna. Půjde tak o druhý typ očkování po už používané variantě od americko-německého výrobku firem Pfizer a BioNTech. Česko ale počítá ve své očkovací strategii s vakcínami od celkem sedmi výrobců.
Očkovací strategie kromě zmíněných dvou variant vakcín, které už vstoupily na český trh, počítá také s výrobky od německé společnosti CureVac, od britské firmy AstraZeneca, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, dále s očkovací látkou americké firmy Johnson & Johnson, vakcínou divize očkovacích látek společnosti Sanofi (Sanofi Pasteur) a americkou vakcínou Novavax.
V pondělí podle Babiše dorazí prvních 20 tisíc dávek vakcíny od Moderny
V pondělí dorazí do České republiky prvních 20 000 dávek vakcíny od firmy Moderna, směřovat bude do Moravskoslezského kraje. Od firmy Pfizer a BioNTech dorazilo dosud 101 plat vakcíny a tento týden přijde dalších 70. Jedno plato má 975 dávek při pěti z lahvičky, řekl dnes v České televizi premiér Andrej Babiš (za ANO). Očkováno bylo v zemi podle premiéra asi 40 000 lidí, zatímco vakcín podle počtu plat dorazilo přes 98 000.
Podle dostupných zdrojů bylo dosud ve světě plně nebo podmíněně schváleno celkem devět vakcín proti novému typu koronaviru. Kromě sedmi výše jmenovaných a očekávaných v České republice, ještě Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína používá vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino a Indie má svou vakcínu Covaxin.
Jak se rozjíždí očkování ve světě
Co se týká očkování ve světě, jako první s ním na konci listopadu začalo svou vakcínou Sputnik V Rusko. V Evropě pak odstartovalo vakcinaci loni 8. prosince Spojené království. V polovině prosince se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA a v Evropské unii, první lidé dostali vakcínu 27. prosince.
Podle serveru ourworlindata.org bylo dosud na světě očkováno 23,75 milionu lidí. V absolutních číslech vede Čína, kde bylo podle stejného zdroje naočkováno přes devět milionů lidí. V USA naočkovali 6,7 milionu lidí. Z hlediska počtu obyvatel ale očkování nejrychleji postupuje v Izraeli. Očkování zde začalo 19. prosince a v zemi, která má asi 8,9 milionu obyvatel, první dávku vakcíny dostalo již přes 20 procent z nich. Celkově je Izrael na třetím místě. Z Evropy je na tom nejlépe Británie s 1,3 milionu naočkovaných.
Česko, podobně jako většina EU, začalo na konci prosince
V ČR očkování začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9 750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiéru Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje počty očkovaných jednou týdně ve čtvrtek. Do středy tak mělo být očkováno 19 980 lidí, v sobotu Babiš uvedl, že jich bylo asi 40 000.
Podle očkovací strategie by Česká republika měla v lednu dostat očkovací látky od Moderny a Pfizeru a BioNTechu téměř pro 179 000 lidí. Na konci února by mělo být podle plánu očkováno téměř půl milionu lidí, v březnu 952 000. Od dubna Česko očekává více než milion dávek vakcíny měsíčně.
Jak v neděli uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který řídí jednu z pracovních skupin ministerstva zdravotnictví, očkování proti COVID-19 by pro všechny skupiny obyvatel mohlo být dostupné do začátku léta.
Premiér Babiš počátkem tohoto měsíce řekl, že od 15. ledna se budou moci registrovat lidé starší 80 let. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé ČR, termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav.