Protilátky jako doklad
V Česku se protilátky jako bezinfekčnost uznávat nebudou. Možností se ve čtvrtek zabývali odborníci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je důvodem rozhodnutí to, že vědci zatím nedokázali určit množství, při kterém nákaza nehrozí.
„Statisticky jsme na milion obyvatel nejpromořenějším národem na světě,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Lidem, kteří mají protilátky, to ale k zajištění výhod nestačí. Do hospody nebo ke kadeřníkovi se díky nim totiž stejně nedostanou. Česko protilátky jako bezinfekčnost uznávat nebude.
Česko by mohlo uznávat i test na protilátky, prosazuje Babiš. Odborníci to odmítají
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby k prokázání bezinfekčnosti stačil doklad o naměřených protilátkách na COVID-19. Odborníci přitom upozorňují, že není stanoveno, kolik protilátek na ochranu člověku stačí. Premiér by se prý neměl plést do odborných věcí a lidé s protilátkami by se i tak měli očkovat.
„V tuto chvíli bych se obával stanovit nějaké pravidlo pro protilátky. Musí se o tom vést nejprve nějaká debata,“ řekl ve čtvrtek v poledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. O pár hodin později už ale bylo jasno. „V tuto chvíli neexistuje žádné odborné stanovisko, jaká je ta hladina protilátek, která člověka chrání,“ okomentoval Vojtěch.
Někteří odborníci se s ním však neshodnou. „Už dávno to mělo být u nás zavedeno. Lidé, kteří jsou pozitivní s protilátkami i po prodělané infekci, nejsou nebezpeční sobě ani okolí,“ vysvětlil imunolog Vojtěch Thon. Podobně to vidí i vakcinolog Jiří Beran. „Člověk, který prodělal covid, je stejně dobře chráněný jako člověk očkovaný,“ řekl Beran.
„Úplně nejlepší je, aby ten, který má pozitivní protilátky, absolvoval alespoň jednu dávku očkování. Tím dojde k boostingu imunity a člověk bude nepochybně odolný vůči mutacím,“ vysvětlil vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Martin Balík.
Na protilátky se spoléhat nedá
Ne všichni odborníci ale protilátky uznávají. „Určitě se na ně spoléhat nedá. Člověk může mít i vysokou hladinu protilátek a může se nakazit,“ prohlásil evoluční biolog Jaroslav Flegr.
A jak načasovat očkování po prodělaném covidu? „Tři až šest měsíců po nemoci byste se neměli vakcinovat. Tato doporučení platí i v jiných evropských zemích,“ uvedl Balík. „Po prodělaném covidu není vhodné se očkovat příliš brzy, protože může dojít k vedlejším účinkům po vakcínách,“ vysvětlil také imunolog Thon. Ministerstvo zdravotnictví to ale vidí jinak. Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou podle resortu kontraindikací k očkování.
V Česku se protilátky jako bezinfekčnost uznávat nebudou. (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz