Dáte si rádi skleničku vína nebo půllitr piva denně? Pak zbystřete! Přestože se to někomu může zdát jako neškodné množství, po kterém nehrozí ani kocovina, odborníci varují. Podle nich právě takto může odstartovat závislost na alkoholu.
Přes 1,5 milionu lidí podle odborníků v tuzemsku rizikově popíjí alkohol, a Česko tak patří k evropské špičce. Průměrný Čech zkonzumuje za rok asi deset litrů čistého alkoholu. Na předávkování podle expertů každý rok umírá asi pět desítek lidí. „Muži více popíjejí pivo a nějaké destiláty. Ženy, které také častěji popíjejí o samotě, dávají přednost vínu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.
ČTĚTE TAKÉ: Drsné záběry bezohledné jízdy opilce. Sestřelil cyklistku z kola, pak ji pomalu přejel
Odborníci se shodují, že pro rizikové pití je charakteristická neodolatelná touha. „Sklenička jednou za týden není rizikové pití, ale jakmile je to několikrát týdně několik skleniček, už bych se zamýšlel, jestli mi to třeba narůstá,“ doplnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Začne to nevinnou skleničkou večer a překlopí se do denního pití nebo nadměrnější spotřeby,“ varuje Chomynová.
Problém je v tom, že pijani si o pomoc řeknou, až když je pozdě. „Nejdříve bych se zeptal svého okolí, co si o tom myslí. Podíval bych se, jestli mě to nějakým způsobem ovlivňuje v každodenní činnosti. Pokud zjistím, že ano, je vždycky nejlepší zvednout telefon a zkusit se sejít s odborníkem,“ radí Vobořil.
Léčbu v souvislosti s alkoholem ročně vyhledá zhruba 30 tisíc lidí. „Bylo by dobré nastavit i ten regulační rámec s ohledem na rizikovost jednotlivých návykových látek a potom v nějaké té oblasti regulace. Nějaké zvýšení povědomí veřejnosti o rizicích, například doporučujeme zavedení zdravotních varování na obalech alkoholických nápojů,“ dodala Chomynová. Podle expertů dopady závislosti na alkoholu ročně stojí až 55 miliard korun ročně.