![](https://cdn.administrace.tv/2023/06/16/medium_169/b8003d96aa544c2a1790297b18e48185.jpg)
Světový žebříček korupce. Česko si pohoršilo
Česká republika si loni pohoršila v celosvětovém žebříčku vnímané korupce, když se propadla o pět pozic na 46. příčku. K důvodům podle mezinárodní organizace Transparency International (TI), která žebříček sestavuje, patří nedostatečná vládní strategie proti korupci či nedostatečná morální zásadovost politiků. Ještě o poznání výrazněji – o 12 míst – si pohoršilo Slovensko. Nejlépe hodnocené z celkem 180 zemí bylo znovu Dánsko, následované Finskem a Singapurem, nejhůře naopak dopadly Jižní Súdán, Somálsko a Venezuela.
Česko v žebříčku dostalo 56 bodů ze 100 možných, což je o bod méně než před rokem a šest bodů za průměrem Evropské unie. Jednou z příčin je podle české pobočky TI odsouvání potřebných systémových reforem. „Vláda Petra Fialy si v protikorupční agendě nemůže připsat žádný výrazný úspěch. Přípravu i schvalování protikorupčních zákonů často komplikují nebo prodlužují samotní členové vládních stran,“ uvedl Ondřej Kopečný, programový ředitel TI ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Vážený ministře Elone Musku. Fico si stěžuje v USA, zpochybnil milionové dotace ze zámoří
Ministerstvo spravedlnosti, které v oblasti boje proti korupci koordinuje činnost ostatních ministerstev, v reakci na kritiku vyjmenovalo protikorupční opatření loňského roku. Zhoršení Česka v žebříčku označilo ve vyjádření za „mírné“. Úřad připomněl posílení nezávislosti státního zastupitelství prosazením příslušné novely, zmínil také novou možnost podání odvolání v kárných řízeních se soudci, státními zástupci a exekutory. Za zásadní označil vládní návrh zákona o regulaci lobbování a připomněl, že podle Národního plánu obnovy musí ČR přijmout funkční regulaci včetně vytvoření registru lobbistů do konce letošního června.
Ještě výrazně hůře hodnotí nezisková organizace situaci na Slovensku, které loni skončilo na 47. příčce a letos na 59., když získalo 49 bodů, a tedy o pět méně než před rokem. „Za rok pod vládou Roberta Fica se skóre Slovenska prudce zhoršilo, protože řada reforem oslabila protikorupční kontroly,“ píše TI v části věnované západní Evropě, v níž Slovensko vypichuje jako jednu ze zemí, které je třeba sledovat.
Na úplném chvostu sedmadvacítky je se ziskem 41 bodů Maďarsko, kterému celosvětově patří až 82. příčka, což je o šest pozic horší než loni. TI v souvislosti se zemí vedenou léta premiérem Viktorem Orbánem připomíná, že USA kvůli korupci nedávno uvalily sankce na šéfa jeho kanceláře Antala Rogána.
Další propad Ruska
Až 154. je v seznamu Rusko (22 bodů), které se tak propadlo o dalších 13 míst. „Aby si autokratické režimy zajistily svou moc, ruší klíčové kontrolní mechanismy – což umožňuje, aby korupce nezastavitelně rostla,“ tvrdí v tomto kontextu TI. Ukrajina (35 bodů), která se už téměř tři roky brání ruské agresi, je na 105. místě, což je pokles o jednu pozici.
Spojené státy (65 bodů) letos skončily na 28. příčce, takže si pohoršily o čtyři místa, a Čína (43) je 76., což je stejná pozice na žebříčku jako loni.
Do první desítky se kromě Dánska (90 bodů), Finska (88) a Singapuru (84), dostaly také Nový Zéland (83), Lucembursko, Norsko a Švýcarsko (všechny 81). Uzavírají ji Austrálie, Island a Irsko (všechny 77).
Ze sousedních zemí Česka je Německo na 15. pozici, když kleslo o šest příček. Rakousku náleží 25. příčka po poklesu o pět pozic a Polsku 53. místo, zatímco před rokem bylo na 47. pozici.
Na chvostu jsou Jižní Súdán (osm bodů), Somálsko (devět), Venezuela (deset) a Sýrie (12).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koalici štěpí boj o soláry. Do voleb chce stihnout hned několik důležitých zákonů