Česká republika vyzvala Bělorusko k zastavení represí, propuštění všech politických vězňů a zahájení dialogu s občany. V prohlášení to ve středu uvedlo ministerstvo zahraničí, které reagovalo na úterní odsouzení manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské k 18 letům vězení a uložení dlouholetých trestů dalším pěti opozičním aktivistům a kritikům režimu.
Běloruský soud v úterý poslal blogera Sjarheje Cichanouského do vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu. Bývalý prezidentský kandidát Mikalaj Statkevič dostal 14 let vězení, blogeři Ihar Losik a Uladzimir Cyhanovič 15 let za mřížemi a aktivisté Dzmitryj Papov a Arcjom Sakav 16 let odnětí svobody.
Manžel Cichanouské jde na 18 let do vězení. Podněcoval k protestům, rozhodl soud
Běloruský soud v úterý poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení za přípravu a organizaci masových nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA.
Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodnutí v úterý označil za opovrženíhodné. „Řekněme si to upřímně, po odsouzení manžela Svjatlany Cichanouské k 18 letům vězení působí (běloruský prezident Alexandr) Lukašenko jako malý vyděšený kluk. Tento a další uložené tvrdé tresty jsou opovrženíhodné,“ uvedl na Twitteru. Evropská unie by podle něj měla připravit další sankce vůči běloruskému režimu.
Ve středu v prohlášení ministerstvo verdikt opět odsoudilo a vyjádřilo solidaritu odsouzeným a jejich rodinám a přátelům. Zástupci občanské společnosti, obránci lidských práv a nezávislí novináři podle resortu nadále v Bělorusku čelí represím.
„Jsme svědky brutálního používání síly proti účastníkům pokojných protestů, masového zatýkání, svévolného zadržování i mučení v rozporu s mezinárodními závazky Běloruska v OBSE a OSN,“ uvedla česká diplomacie. ČR tak opět vyzvala Bělorusko, aby od takových kroků ustoupilo, propustilo všechny politické vězně a zahájilo dialog se svými občany.
Lipavský: Věznění Cichanouského je nepřípustné
Masové protesty v Bělorusku spustily loni v srpnu prezidentské volby, ve kterých podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice a některé země považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Policie proti protestujícím tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.
Budoucí šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) v úterý napsal, že věznění Cichanouského a dalších stovek lidí pro jejich názory považuje za nepřípustné. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) považuje odsouzení Cichanouského za další důkaz toho, že Lukašenkův režim se bojí i tak prostých a základních věcí, jako je svoboda slova. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že rozsudek připomíná praktiky z totalitních 50. let v Československu.
Evropská unie také viní Lukašenkův autoritářský režim, že svážel k vnější hranici bloku lidi z blízkovýchodních a dalších zemí v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování voleb. Lukašenko obvinění odmítá.