reklama

Stavba zátarasů a průzkumné práce. Co čeká české vojáky na polsko-běloruských hranicích?

K polsko-běloruské hranici zamíří kvůli migrační krizi až 150 českých vojáků. Na místě už působí stejně velké jednotky z Estonska a Velké Británie. Zatím se nenudí, migranti totiž stále denně podnikají desítky pokusů o nelegální přechod hranice.

reklama

Masové útoky na hraniční přechody sice ustaly, ale klid na polsko-běloruském pomezí rozhodně nevládne. Ve středu Poláci zastavili 80 pokusů o nelegální přechod, v úterý 50. Každý den několik lidí na své straně chytí a vyhostí.

„Počet pokusů cizinců o překročení naší hranice se snižuje, ale běloruské tajné služby stále častěji přebírají iniciativu a organizují různé provokace a nebezpečné situace,“ řekl mluvčí polského ministerstva zvláštních služeb Stanisław Żaryn.

Polské ministerstvo vnitra své tvrzení dokládá například poznámkami v arabštině, které zabavili jednomu z migrantů. Instrukce, jak překonat zábrany a kdy se střídají stráže, prý běžencům předává běloruská KGB. S ochranou hranice už Polsku přijelo pomoci 150 estonských ženistů.

„Pomáháme Polsku s posílením hranice stejnými způsoby, jaké používáme v Estonsku, abychom zajistili vlastní hranice,“ popsal velitel estonského ženijní čety v Polsku Rauno Pettai.

Estonští ženisté především opravují poničené zátarasy a staví nové. Do přímého střetu s migranty by se dostat neměli. Britové mají na místě průzkumníky a ve čtvrtek oznámili, že je zde i dalších 140 ženistů.

„Tato nebojová podpora pomůže Polsku chránit jeho hranice a předá mu důležité technické znalosti,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace. Podobné role a úkoly – ženijní a průzkumné – by měli zastávat i čeští vojáci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama