Ačkoli letošní léto není zdaleka u konce, z pohledu kultury již platí za mimořádně tragické. Češi byli v krátké době nuceni dát poslední sbohem několika významným osobnostem showbyznysu. Mezi ně patří například Libuše Šafránková, Ladislav Potměšil či písničkář František Nedvěd.
Libuše Šafránková
Na začátku léta vyhasl život oblíbené české herečky Libuše Šafránkové (68). Ve středu 9. června zemřela brzy ráno ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Česká popelka bojovala s rakovinou plic, která se jí po šesti letech vrátila.
Po nevyhnutelné operaci, která herečku připravila o část dýchacího orgánu, se stala Šafránková rizikovým pacientem. Ve snaze vyhnout se nákaze koronavirem se tak v posledních měsících svého života stranila veřejnosti a z domu téměř nevycházela.
Po smrti jí byli dát poslední sbohem rodina, přátelé i příznivci do kostela sv. Anežky na pražském Spořilově. Právě ten byl místem, kam se herečka ráda vracela.
Libuška byla anděl a ti neumírají, zavzpomínal na Šafránkovou během mše Polívka
Libuška Šafránková byla anděl. Tak o nedávno zesnulé legendární herečce hovořil na zádušní mši její kolega z branže Bolek Polívka. Ten se se Šafránkovou znal již z dob studií. S projevem ve šlapanickém kostele nakonec naopak nevystoupil další z avizovaných řečníků Jan Kačer.
Nina Divíšková
V obklopení rodiny zemřela jen dvanáct dní po smrti své kamarádky Šafránkové i Nina Divíšková (84). Diváci mohli vidět její herecký výkon jak na televizních obrazovkách, tak na stříbrném plátně či divadelních prknech. Divišová se proslavila například rolí v seriálu Vyprávěj.
Příčinou smrti si rodina není jistá, podle slov blízkých byla ale právě zpráva o smrti Šafránkové tím, co herečce přihoršilo. V posledních letech navíc bojovala s Alzheimerovou chorobou.
Pohřeb proběhl v rámci církevního obřadu v kostele ve Slivenci, kde se kromě rodiny objevila také celá řada hereččiných kolegů z umělecké branže.
Ladislav Potměšil
V pondělí 12. července se Češi museli rozloučit s hercem Ladislavem Potměšilem (75), který si získal srdce diváků zejména rolí majora Maisnera z filmu Byl jednou jeden polda. Herce v poslední době sužovala rakovina, která ho nakonec i přemohla. Potměšil zemřel ve spánku v Motolské nemocnici.
Podobně jako Šafránková, i Potměšil žil ke konci svého života v ústraní. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu se musel vzdát herectví, kterému obětoval 60 let svého života. Pět měsíců před smrtí se hercův stav natolik zhoršil, že musel být připoutaný k lůžku.
Jako místo posledního rozloučení zvolila hercova rodina kapli hřbitova na Vinohradech. Pohřeb se uskutečnil 20. července v úzkém kruhu přátel a rodiny, čímž bylo vyplněno Potměšilovo poslední přání.
Rodina popsala poslední chvíle Františka Nedvěda: Věděl, že zemře. Bylo to rychlé
Legendární český písničkář František Nedvěd věděl, že se blíží jeho konec. Prozradil to hudebníkův syn Vojtěch. Spolu se zbytkem rodiny vzpomínal na zesnulou legendu jako na úžasného člověka, který prožil svůj život naplno. Nedvěd zemřel v neděli poté, co se mu vrátila rakovina.
František Nedvěd
Dalším, kdo v létě podlehl zákeřné rakovině, se stal folkový písničkář František Nedvěd (73). Hudebník během své kariéry vystupoval převážně sám, se svým bratrem Janem ale tvořil hudební duo. Písně, které tato dvojce hrála, budou ještě spoustu let neodmyslitelně dokreslovat atmosféru večerů u táboráku.
Před svou smrtí ležel zpěvák týden v nemocnici. Přestože se mu vrátila rakovina plic, neztrácel optimismus. Věřil, že se uzdraví a bude moci svým fanouškům opět zahrát. Toužil si splnit sen a ještě jednou zopakovat společný koncert s bratrem. Bohužel si své přání vyplnit nestihl.
Zpěvákův pohřeb proběhne v sobotu 24. července v krematoriu na pražských Strašnicích. Obřad pro rodinu a blízké bude od 11 hodin, po hodině se ale sál otevře široké veřejnosti.
Milan Lasica
Život toto léto vyhasl i slovenskému herci Milanu Lasicovi (81), který při nedělním představení v bratislavském divadle Štúdio L+S zkolaboval na podiu. Při vystoupení s orchestrem Bratislava Hot Serenaders měl oslavovat 30. výročí založení kapely a 20. výročí od navození své spolupráce se skupinou.
Jeho úmrtí nese těžce nejen Slovensko, ale i Česko, které si k němu i po rozpadu Československého státu udrželo blízké pouto. Herec, dramaturg, moderátor, režisér a zpěvák byl významnou osobností obou zemí.
Dle informací měla vláda nabídnout pozůstalým možnost státního pohřbu. Podle rozhodnutí rodiny se Lasicův pohřeb uskuteční pouze v úzkém kruhu rodiny, o čemž informoval deník SME.
Vítězslav Vávra
Ve čtvrtek 1. července zemřel zpěvák a bubeník Vítězslav Vávra. Hudebník bojoval s rakovinou plic. Muzikanta prorazil hity jako Citronová holka nebo Dívka Gloria. Úmrtí potvrdil jeho syn v příspěvku na sociální síti.
„Ve čtvrtek ve 21:29 hodin umřel můj táta. Měl nádor na plicích a jeho organismus byl příliš slabej na boj s ním. Bard český muziky, milovník života, patriot. I když se naše cesty před lety rozešly, bude mi chybět,“ vzkázal fanouškům Filip Vávra, který nebyl s otcem v kontaktu celých 17 let.
Rozloučení s muzikantem proběhlo ve Strašnickém krematoriu. Na pohřeb přišli jeho blízcí přátelé Jaroslav Uhlíř,či zpěvák Petr Hannig. Na smuteční akci se ale nečekaně objevil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura.