Čeští sadaři na pokraji krachu. Až polovina z nich může s pěstováním jablek skončit

Čeští sadaři se obávají o existenci

Nadúroda jablek tlačí jejich cenu dolů

Čeští sadaři se obávají o svou existenci. Nadúroda v celé Evropě tlačí ceny dolů a obchodní řetězce podle pěstitelů dávají přednost konkurenci ze zahraničí. Podle unie ovocnářů může s pěstováním jablek v dohledné době skončit až polovina sadařů.

Sady rodinné firmy Thořových v Pěnčíně na Turnovsku jsou plné červených jablek, které ovšem nemá kdo sklízet. „Chybějí nám česáči, lidem se prostě nechce pracovat,“ řekl osmdesátiletý Josef Thoř, který ve svém vysokém věku stále usedá do kabiny traktoru, aby pomohl synovi.

Za kilo nasbíraných jablek v tomto sadu dostane česáč korunu a třicet haléřů. Když naplní velkou bednu, vychází to na čtyři sta korun. Zaplatit česáčům víc peněz majitelé firmy nemohou – sami teď obracejí každou korunu. Úroda je sice hojná, nicméně jablek se urodilo hodně v celé Evropě a cenu snižují především polští pěstitelé, kteří přišli o velký ruský trh.

„Dávají to sem za dumpingové ceny, mají úplně jiné náklady a jiný systém dotací,“ pronesl Josef Thoř. Jeho syn Miloš připomíná, že výkupní ceny se vrátily na úroveň před 25 lety. „Když odečtu náklady na balení a uskladnění, tak za kilo jablek dostanu šest korun. To už není moc k uživení,“ prohlásil jeden z největších sadařů v Českém ráji.

Náklady zvyšují drahé energie

Zatímco výkupní ceny jsou na minimu, náklady sadařů výrazně rostou. „Zdražila hnojiva a hlavně energie. Aby jablka vydržela celou zimu a mohli jsme postupně prodávat, musíme je skladovat v konstantní teplotě. Teď je chladíme na jeden stupeň a tak to musíme udržet v podstatě až do další sklizně, ať bude venku mínus pět, nebo plus dvacet,“ vysvětlil sadař Miloš Thoř.

Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka může brzy skončit s pěstováním jablek až polovina českých sadařů. „Mnoho pěstitelů už je v existenčních potížích, celá řada už avizovala, že budou likvidovat sady a nahrazovat jablka jinými rentabilnějšími plodinami. Obchodní řetězce sice proklamují, jak preferují lokální produkci, ale ve skutečnosti nakupují hlavně to nejlevnější. Zajímavé ale je, že třeba v sousedním Německu si to jejich mateřské firmy nedovolí,“ uvedl Ludvík.

Jeho slova potvrzuje i předseda představenstva Agro Rubín – firmy, která byla ještě donedávna největším pěstitelem jablek v okolí Turnova. „Už to omezujeme, v podstatě končíme. Nezlobte se, nechci o tom mluvit, jsem profesí zahradník a je mi, jako bych komentoval vlastní pohřeb,“ řekl šéf společnosti Petr Šreiber.

Tagy: