Čeští vojáci se učili, jak zachránit své psy. Při nasazení nejsou chráněni proti střelbě

Čeští vojáci se na konci listopadu v Německu učili, jak na bojišti zachránit své vojenské psy. Jako první Češi na základně v Baumholderu psovodi Vojenské policie a lékař z vojenského veterinárního ústavu Hlučín absolvovali speciální kurz první pomoci pro služební psy v boji, který organizovala americká armáda. Na webu armády army.cz to uvedla Kateřina Mlýnková. Zástupci armády sdělili, že v resortu obrany je u různých jednotek asi 200 služebních psů. Žádný český vojenský pes dosud v boji nezahynul.

Mlýnková poznamenala, že služební psi nejsou při nasazení nijak chráněni proti střelbě nebo jinému poranění. „Je proto na jejich psovodovi, aby si v případě zranění svého svěřence uměl poradit a pokusil se ho zachránit,“ uvedla. Dlouho ale neměli k dispozici metodické pokyny, jak by měli v takovém případě postupovat.

Vypracoval je až v roce 2019 nově vzniklý Výbor pro péči o bojové zraněné psy. Vychází z výcviku vojáků americké armády. Zaměřuje se na jednoduché a v terénu ověřené lékařské zákroky, které mají zvýšit šanci psů na přežití.

„Během výcviku jsme drilovali algoritmus záchrany, v přesném pořadí prováděli zákroky. Například nejdříve musíte psovi nasadit náhubek. Pak zkontrolujete, zda masivně nekrvácí, jak dýchá, jaký je krevní oběh, jestli nemá zraněnou hlavu, není podchlazený a vše postupně řešíte,“ uvedl ke kurzu kynolog Vojenské policie František Hanslík.

Záchranu cvičili na modelech psů, které se po zranění chovají realisticky včetně krvácení nebo dýchání. „Aby byl výcvik co nejvíce podobný skutečnosti, pracovalo se přímo v terénu, pod neustálou střelbou a výbuchy, na které jsme jako cvičící museli takticky reagovat,“ dodal Hanslík.

Žádný český pes dosud nezahynul

Zástupci armády sdělili, že v resortu obrany je asi 200 služebních psů, kteří jsou zařazeni u armádních jednotek, ale i u Hradní stráže a u Vojenské policie. Slouží k vyhledávání zbraní, drog, výbušnin i při hlídání. Několikrát byli nasazeni v zahraničních misích, Vojenská policie je měla například v Iráku, u dalších jednotek sloužili i na Balkáně. V Afghánistánu je používal rekonstrukční tým v Lógaru nebo speciální síly. Žádný z nich na misi nezemřel.

Veřejnost zná zejména tři psy, kteří se zúčastnili právě afghánské mise. Německý ovčák Athos byl vycvičen na vyhledávání výbušnin, těžce zraněn byl v září 2012 při raketovém útoku. Život mu operací zachránili američtí lékaři.

Německý ovčák Bred a belgický ovčák Doky doprovázeli v Afghánistánu svého psovoda Tomáše Procházku, který padl v říjnu 2018 po střelbě afghánského vojáka. Psů se v armádě poté ujali noví psovodi. Bred byl nedávno oceněn v anketě Statečné psí srdce. Armáda v říjnu uvedla, že byl na misi již dvakrát a chystá se na třetí. Nasazení v misi je podle armády pro psa náročné. „Musel nosit speciální výstroj, ochranné brýle, ochranu proti hluku nebo speciální boty na tlapky,“ napsala na sociálních sítích.

Psi při výběru do služby k armádě musí splnit náročné rekrutační požadavky. Absolvují zdravotní prohlídky a testy předpokladů pro službu. Pro ostrahu vojenských objektů jsou nejvhodnější němečtí nebo belgičtí ovčáci, uvedl letos v únoru velitel družstva kbelských psovodů Martin Hanáček. Poznamenal, že se nesmí bát neznámého prostředí. Trénují třeba i na střelbu nebo hluk přistávajících letadel a vrtulníků.

Tagy: