Zavřené hotely i restaurace, omezená letecká doprava i přejezdy hranic. Koronavirová opatření v různé míře zasahují do cestování již od začátku minulého roku. Lidé proto hledají nové alternativy pro letní dovolené. Nejvíce na tom budou tratit především tradiční ubytovací zařízení.
Mnozí se například rozhodli pro nákup obytného vozu. Jejich prodej meziročně vzrostl o 200 %, trend se začal poprvé projevovat již na jaře minulého roku. Lidé je preferují kvůli obavám z cestování letadlem či ubytovávání v hotelech a penzionech. Obytná auta se stala volbou, jak cestovat.
„Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ vysvětluje Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu a dodává, že zájem o obytná auta nepolevil ani v zimních měsících.
Hotely versus Airbnb
Rozvíjet se mohou služby Airbnb – krátkodobé propůjčení nemovitosti. „Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem o dovolené na vlastní pěst například s využitím služeb Airbnb. Tento typ ubytování se obejde bez nadměrných kontaktů s dalšími turisty. A z epidemiologického hlediska je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 281 894 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 91,1 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 56 091 lidí, což představuje meziroční pokles o astronomických 96,3 procenta. V podstatě tak došlo k vymazání České republiky z turistických map.
Česko zmizelo z turistické mapy světa
V prvním letošním čtvrtletí jako by Česko zmizelo z turistické mapy světa. Počet hostů v tuzemských ubytovacích zařízeních klesl na 281 894, což je dramaticky nižší číslo dokonce i v porovnání s každým ze čtvrtletí loňského, již pandemického roku. Meziročně pokles představuje 91,1 procenta. „Pravda je, že v loňském prvním čtvrtletí pandemie teprve propukala, Česko protipandemická opatření výrazněji pocítilo až v jeho poslední šestině,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Propad turistického ruchu je však patrný dokonce i například v porovnání s loňským čtvrtým čtvrtletím, kdy počet hostů byl zhruba 2,4násobný v porovnání s letošním čtvrtletím prvním. „Výrazněji odpadají krátkodobá ubytování, například při obchodních cestách, neboť průměrný počet přenocování – tedy nocí strávených v daném ubytovacím zařízení – vzrostl letos v prvním čtvrtletí na rekordní hodnotu 3,8. Domácí, čeští turisté se ubytovávali v průměru dokonce na čtyři noci, zatímco před pandemií byl pro ně pro první čtvrtletí typický počet nocí strávených v ubytovacím zařízení 2,5 až tři,“ doplnil Kovanda.