S postupným rozvolňováním vládních opatření se již dá odhadovat, jak by mohlo vypadat kulturní léto v Česku. Aby si lidé mohli v příštích měsících zajít na koncert, do divadla či do kina, budou muset splnit určité hygienické podmínky. Zatím není jasné, zda bude k návštěvě festivalů potřeba doklad o neinfekčnosti jedince, jako tomu bylo vloni.
Od pondělí je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících diváků. Podmínkou je buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci COVID-19. Další podmínkou je také ochrana dýchacích cest. Od pondělí 24. května bude možné pořádat kulturní akce až pro tisíc lidí venku a 500 uvnitř.
Hlava na hlavě a zpěv přes roušky. Dva tisíce lidí sledovaly koncert Chinaski a Šporcla
Skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a divadelní hosté v úterý vystoupili na pilotním koncertu pro 2000 lidí na Křižíkově fontáně v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření sledovali diváci koncert v sektorech na sezení.
„Lidé budou muset dodržovat pravidla, která jsou standardní. Budou muset mít respirátory, dodržovat předepsané rozestupy. Dotyční se budou muset prokázat, že jsou očkováni, nebo negativním PCR či antigenním testem,“ sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) CNN Prima NEWS.
Nová pravidla však automaticky neznamenají, že bude skutečně moci na všechny vnitřní akce dorazit 500 lidí. „Když je to 500 uvnitř, musí to být maximálně poloviční kapacita sálu. Když je kapacita 500, nesmí tam být více než 250 lidí, aby bylo možné dodržovat hygienické vzdálenosti,“ vysvětlil Zaorálek.
Změní se ještě během léta pravidla?
Také jemu nepřijde férové, aby měla návštěva kultury jiná pravidla než návštěva například zahrádky restaurace či kadeřníka.
„Snažím se vyjednat, aby byla pravidla všude stejná. Když se řeklo, že by například u venkovních zahrádek nebo v kadeřnictvích měl stačit test od zaměstnavatele, tak aby podobné principy platily také v jiných prostředích. Když připouštíme nějaké zvláštnosti, ohrožuje to fungování systému,“ uvedl ministr pro CNN Prima NEWS.
Karlovarský filmový festival: Srpnový termín umožní důstojnou podobu festivalu
Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (KVIFF) si od přesunutí termínu z července na konce srpna slibují důstojnější a bezpečnější průběh tradiční kulturní události léta. Informace k festivalu oznámili na úterní tiskové konferenci.
Vloni v létě mohly rovněž ve venkovních prostotách probíhat akce pro tisíc lidí, testy však tehdy vyžadovány nebyly. Takovou volnost však letos zatím nikdo zaručit nemůže.
„Kdyby počet nových případů klesl zásadně nízko, je možné uvažovat o nějakém volnějším režimu, ale to vám dnes nikdo neslíbí. Odborníci tvrdí, že se to klesání na nějaké hladině zastaví, takže se nám asi virus úplně zničit nepodaří. Pak je tu ještě samozřejmě hrozba indické mutace, o které se hodně mluví,“ vysvětlil Zaorálek.
Některé festivaly to raději letos vzdaly
Kvůli nepříznivé pandemické situaci pořadatelé přeložili na příští rok velké hudební festivaly. Například táborský Mighty Sounds se přesouvá na 8. až 10. července 2022, Rock for People, který se měl konat na letišti v Hradci Králové v červnu, pak na 16. až 18. června 2022.
Také hudební festival Sázava fest se rozhodl znovu odložit svůj 20. ročník. Nekonal se loni a neuskuteční se ani letos. Festival má nový termín 21. až 23. července 2022. Masters of Rock ve Vizovicích přesunuli na červenec 2022. Pořadatelé Colours of Ostrava oznámili, že akce proběhne 13. až 16. července příštího roku. Již v polovině března pražskou hudební přehlídku Metronome Prague pořadatelé z letošního června odložili na 23. až 26. června příštího roku.
Také pořadatelé letního hudebního festivalu Votvírák, který se koná na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku, akci přesunuli na příští rok. Jako důvod uvedli aktuální stav epidemie COVID-19 a nejasný výhled na zbytek roku 2021 ohledně hygienických a zejména vládních opatření.