Cestovní kanceláře ruší všechny původní zájezdy a začnou nabízet nové

Kvůli obavám z přetrvávajících opatření proti šíření koronaviru ruší zaplacené zájezdy nejen klienti cestovních kanceláří, ale i kanceláře samy. Po cestovních kancelářích Exim Tours a Fischer včera oznámila i Alexandria, že ruší všechny zájezdy na toto léto s odletem do 31. srpna. Klientům nabídne vouchery a začne tvořit nové zájezdy přizpůsobené současným podmínkám.

„Hranice se možná opravdu otevřou, ale stále není jisté, za jakých podmínek bude možné cestovat a vrátit se. Jednotlivé předpisy země ještě neschválily, ale z toho, co se rýsuje a co je připravené ke schválení, je naprosto jasné, že provoz hotelů bude citelně omezený. Stejně tak další služby. Nejvíce se to dotkne stravování nebo animačních programů, které jsou pro nás zásadní. Takže než abychom riskovali, že naši zákazníci nebudou spokojení, že dovolená je jiná, než jakou si objednali, tak zájezdy raději zrušíme,“ popsal marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Upozornil, že se to týká všech klientů, kteří si zájezd u nich zakoupili. „Jedná se o zájezdy prodané od listopadu loňského roku až do ledna nebo února 2020. Poté jsme zájezdy kvůli nouzovému stavu přestali prodávat. Celkem jsme prodali asi třicet tisíc zájezdů,“ dodal Šatný.

Záleží na tom, které hotely se přizpůsobí

Upozornil, že Alexandria chce podobně jako Exim Tours a Fischer od 1. června nabízet nové zájezdy, které budou přizpůsobené tomu do kterých zemí lze cestovat a kde to bude bezpečné. „Záleží na tom, které hotely se přizpůsobí novým podmínkám a které nabídnou takovou dovolenou, aby měla smysl,“ vysvětlil Šatný.

Dodal, že chtějí zákazníky informovat o tom, jaké budou nové podmínky a jak se dovolená změní. Alexandria chce nechat na zákaznících rozhodnutí, zda letos pojedou. „Budou mít voucher, který mohou využít jak letos, tak i příští rok. Je to jen na nich,“ vysvětlil marketingový ředitel CK Alexandria, který zároveň přiznal, že jejich ztráty nejsou existenční, ale drastické.

Zájezdy se neruší, ale budou mít novou podobu

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež uvedl, že půjde o rozhodnutí managementů cestovních kanceláří, jestli budou postupovat podobně jako Exim Tours, Fischer nebo Alexandria. „Je spousta cestovních kanceláří, které tímto způsobem nepostupují a pokračují dál v naději, že sezona bude pokračovat a že se nějakým způsobem zachrání,“ popsal Papež.

Upozornil na fakt, že Exim Tours a Fischer zájezdy úplně neruší, jen připravují jejich novou podobu. „Komunikačně bylo vůči klientům nešťastné říct, že kanceláře ruší všechny zájezdy do 31. srpna, protože ve skutečnosti to tak není,“ doplnil Papež a dodal, že kanceláře běžně ruší zájezdy i během normální sezony, když třeba nenaplní kapacitu.

Tři druhy náhrad

Klienti se podle Papeže často nevyznají v pravidlech, jaké náhrady se mohou domáhat. „V tuto chvíli existují přibližně tři druhy náhrad. První je zákon Lex Voucher, který dává klientům jistotu, že na konci celého procesu v září příštího roku dostanou svoje peníze, pokud je nevyužijí na dovolenou. Druhá možnost je, že cestovní kancelář může vracet peníze úplně normálním způsobem, jak to stojí v občanském zákoníku, pokud ty peníze získá od hoteliérů nebo od leteckých společností,“ popsal Papež.

Třetí možnost je podle něj taková, že některé společnosti vydaly své vlastní vouchery, které zájezdy zvýhodňují nějakým dalším bonusem a klient si může vybrat, jestli si vezme tzv. Lex Voucher, nebo voucher přímo od cestovní kanceláře. „Tam bývají podmínky z hlediska vracení peněz většinou trošku horší, ale na druhou stranu umožňují třeba změnit destinace, vybrat si vyšší kvalitu a zároveň mají nějaké bonusy,“ vysvětlil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Lidé vycestují do Chorvatska, Řecka, Slovenska či Rakouska

Papež tvrdí, že v Česku je nyní už několik desítek tisíc lidí, kteří se s vouchery setkali. „Někteří jsou nespokojení, protože by se jim peníze nyní více hodily třeba na podnikání. Na druhou stranu je až devadesát pět procent lidí, kteří voucher přijali a spíš mají v současné době problém s pochopením, jak voucher použít,“ dodal Papež.

Lidé podle něj i letos vycestují do tradičních destinací. „Chorvatsko má velmi věrnou klientelu, která tam cestuje každý rok už dvacet či třicet let. A tato klientela se tam bude chtít vrátit. Navíc jde o destinace, kam lidé mohou dojet po vlastní ose a nejsou závislí na letecké dopravě,“ vysvětlil Jan Papež a vyjmenoval další státy s tzv. věrnou klientelou: „Řecko, Slovensko nebo Rakousko. Tyto destinace tzv. normálně poběží. Ne v tak plné kapacitě jako v minulých letech, ale určitě do nich lidé pojedou.“

Tagy: