Situace na trhu cestovních kanceláří se vyostřuje. Jan Papež z vedení Asociace cestovních kanceláří podal na ministerstvo zdravotnictví žalobu. Důvodem je to, že resort prý zakazuje lidem cestovat do zemí, které na tom přitom nejsou z hlediska rizika onemocnění COVID-19 tak špatně.
Jedním z těch, kteří chtěli vycestovat do jedné z takových zemí, byl i Patrik Staněk. Ten měl v březnu odletět na dva týdny do Keni. Krátce před svou cestou však musel zájezd zrušit. „Byli jsme připraveni, že si zajdeme udělat PCR testy před odletem někam na Bulovku. Následně se dělají testy při příletu do Keni. Byli jsme připraveni všechno zaplatit ze svého, ale stejně jsme odletět nemohli,“ sdělil zklamaný muž CNN Prima NEWS.
Covid pas se do léta nestihne, tvrdí Papež. Kam budou moct Češi o prázdninách cestovat?
Myslím, že se covid pas začátkem července spustit nestihne, prohlásil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. I když se ve čtvrtek europoslanci shodli na jeho užitečnosti, podle Papeže projekt ztroskotá na tom, že se členské země Evropské unie nedomluví na detailech. Kam tedy budou moct Češi v létě cestovat a budou mít výhody očkovaní?
Keňa je s dalšími státy na černé listině. Kdo do země vycestuje, tomu hrozí vysoká pokuta. Stejné pravidlo platí například i u Jihoafrické republiky, Botswany, Kolumbie, Peru nebo Tanzanie, k níž náleží i populární dovolenková destinace Zanzibar.
Mezi aktuálně zakázané země patří i Indie či Brazílie, které dnes bojují s ohromnými přírůstky nakažených a místními mutacemi koronaviru. „U Indie a Brazílie tomu dokážu rozumět, ale u zemí jako Keňa nebo Jihoafrická republika a Botswana, kde jsou ta čísla mnohem nižší než u nás a přitom se tam testuje, očkuje,“ řekl redakci Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
V Keni se šíří jihoafrická mutace, obhajuje se resort zdravotnictví
Asociace sdružující tuzemské cestovní kanceláře se rozhodla na ministerstvo zdravotnictví podat žalobu kvůli tomu, že znemožňuje vyjet do zemí, které přitom aktuálně nejsou považovány za extrémně rizikové. Ministerstvo již na výzvu k soudu poslalo své vyjádření, ale na dotazy CNN Prima NEWS zatím nereagovalo.
Resort zdravotnictví sice zároveň tvrdí, že například Keňu na listinu zařadil kvůli výskytu jihoafrické mutace, ale počet výskytů této varianty není v zemi tak dramatický jako u jiných států, u kterých úřady tak přísné restrikce nezavádějí.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) Keňa zaregistrovala 61 případů nákazy touto variantou koronaviru u lidí, což je jen o 16 více než v Česku. Například v sousedním Rakousku činí záchyt 236 a v Německu dokonce 1 250.
Prymula se podivuje nad černou listinou
Nad listinou nežádoucích zemí se podivují i odborníci. „Některé země jsou na tom lépe než ty, co na seznamu nejsou. To znamená, že pravidla by měla být jasně popsána, protože jinak to logiku nedává,“ sdělil CNN Prima NEWS epidemiolog, bývalý ministr zdravotnictví a nynější poradce prezidenta Roman Prymula.
Lékař a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek vidí jiné úskalí. Lidé by se podle něj do daných zemí mohli dostat i přes český zákaz. „Pokud našim občanům zakážeme cestovat do země XY, jak chceme zabránit tomu, že sednou do auta a pojednou z Vídně nebo z Německa,“ poznamenal Válek.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr hlásá, že je třeba být i nadále opatrný. „Určitě je třeba zachovávat předběžnou opatrnost. Koronavirové mutace, které k nám budou během léta přicházet, jsou teď tou největší hrozbou,“ řekl parazitolog.