Chceme posílit vztahy s Ruskem, řekl vietnamský prezident během Putinova turné po Asii

Vladimir Putin a vietnamský prezident To Lam

Putin ve Vietnamu

Vietnam a Rusko mají zájem na posílení vzájemných vztahů, uvedli ve čtvrtek prezidenti obou zemí To Lam a Vladimir Putin při setkání v Hanoji. Šéf Kremlu podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že Moskva oceňuje snahu Vietnamu pomoci nalézt mírové řešení ukrajinského konfliktu, a pozval nejvyšší vietnamské představitele na návštěvu Ruska. Při jednání podepsali oba státníci dohody o další spolupráci ve vzdělávání, vědě a technice, energetice či zdravotnictví, uvedla agentura AP.

Prezident To poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení a ocenil ruské úspěchy, včetně „vnitropolitické stability“. Putin uvedl, že posílení komplexního strategického partnerství s Vietnamem je jednou z ruských priorit.

ČTĚTE TAKÉ: Válka nutí Rusko řešit letitou korupci. Putin sráží hlavy na vysokých postech, uvádí analýza

„Obě země podporují vytvoření spravedlivějšího multipolárního světového řádu“, píše se ve společném rusko-vietnamském prohlášení vydaném u příležitosti návštěvy. Prohlášení rovněž zdůrazňuje důležitou roli obrany a bezpečnosti ve vzájemných vztazích a zmiňuje spolupráci v ropném a plynárenském sektoru, včetně ruských dodávek ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG) do Vietnamu.

Velmi špatná zpráva pro země Západu i Ukrajinu. Co může znamenat Putinova cesta do KLDR?

Cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Pchjongjangu nevěstí nic dobrého ani pro západní země, ani pro Ukrajinu. Na tom se shodují političtí analytici i experti na ruskou a severokorejskou politiku. Putinova dvoudenní návštěva KLDR proběhne během úterý a středy, poté šéf Kremlu odcestuje do Vietnamu. Co si Moskva od přátelství s Kim Čong-unem slibuje? A co podpora ruské agrese na Ukrajině přinese Severokorejcům?

Ruský prezident ve čtvrtek odpoledne místního času přijel do hanojského prezidentského paláce, kde ho vítali školáci mávající ruskými a vietnamskými vlajkami. Později se Putin sešel s nejmocnějším vietnamským politikem, generálním tajemníkem komunistické strany Nguyen Phu Trongem, a s dalšími vietnamskými představiteli.

Putinova návštěva ve Vietnamu vyvolala kritiku ze strany Spojených států, které loni posílily diplomatické vztahy s Hanojí a patří k jejím nejvýznamnějším obchodním partnerům. Americké velvyslanectví ve Vietnamu před Putinovým příjezdem zdůraznilo, že „žádná země by neměla dávat Putinovi prostor pro propagaci jeho agresivní války (na Ukrajině) a umožňovat mu normalizovat jeho zvěrstva“. Pokud bude Putinovi dovoleno cestovat, „mohlo by to normalizovat hrubé porušování mezinárodního práva ze strany Ruska“, píše se v prohlášení americké ambasády.

Putin chce podle analytiků návštěvou Vietnamu ukázat, že Rusko navzdory agresi vůči Ukrajině není mezinárodně izolováno. Vietnam patří k zemím, které ruskou válku vůči sousednímu státu neodsoudily, a tvrdí, že zaujímá ke konfliktu neutrální postoj.

Mezinárodní trestní soud (ICC) loni vydal na Putina zatykač v souvislosti s obviněním z válečných zločinů na Ukrajině, což Kreml odmítá. Vietnam není signatářem Římského statutu, na jehož základě Mezinárodní trestní soud vznikl, takže nemá povinnost ruského prezidenta zatknout.

V úterý a ve středu Putin navštívil Severní Koreu, kde s diktátorem Kim Čong-unem podepsali dohodu, která stanoví, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.

Strategický pakt, který by podle agentury AP mohl znamenat nejsilnější spojení mezi Moskvou a Pchjongjangem od konce studené války, přichází v době, kdy obě země čelí stupňující se roztržce se Západem.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putin a Kim si dávali přednost u limuzíny, v pozadí upekli dohodu. CNN píše, co chtěla KLDR

Tagy: