Už příští rok by zaměstnanci mohli místo stravenek dostávat peníze. Se změnou počítá připravovaná novela zákona o daních z příjmů, kterou v pondělí bude řešit vláda. Takzvaný stravenkový paušál by zaměstnavatelům umožnil vedle závodního stravování a klasických stravenek poskytovat také daňové zvýhodnění stravování přímo ve formě peněz.
Příspěvek na stravování osvobozený od daní by tak mohli využít i zaměstnanci, kteří na něj dosud nedosáhnou. Zaměstnavatelům i podnikatelům přijímajícím stravenky by se pak výrazně mělo ulevit od administrativy a odpadly by náklady na poplatky a provize, které jsou se stravenkami spojené.
Klasické stravenky se neruší
„Chtěla bych zdůraznit, že stravenky nerušíme. Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Nově pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu, díky které si budou moct příspěvek na stravování dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci. Nově tak příspěvek bude moci čerpat další až milion zaměstnanců. Bude přitom na svobodném rozhodnutí každého podnikatele, jestli námi připravovanou možnost využije nebo zůstane u dnešního zajetého modelu,“ uvedla k plánované změně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Původním smyslem vzniku tohoto daňového zvýhodnění byla podpora závodního stravování. Tuto možnost má však dnes jen necelá polovina zaměstnanců, přibližně 1,8 ze 4,3 milionu. Dalších zhruba 1,5 milionu zaměstnanců od svých zaměstnavatelů dostává stravenky. Zbývající 1 milion tento benefit nevyužívá.
„Řadu malých zaměstnavatelů odrazuje zbytečné papírování a vysoké poplatky, které by museli platit stravenkářským firmám. Pokud budou zaměstnancům poskytovat příspěvek na stravování v penězích, obojímu se vyhnou,“ dodává ministryně financí.
Po změně systému volají i provozovatelé hospod a restaurací
Stravenkářským společnostem platí provozovatelé stravovacích služeb na úkor své marže vysoké provize, běžně ve výši 5 až 7 procent. Přitom stát registruje a přiznává to i ministerstvo financí, že takové společnosti zaujímají na českém trhu oligopolní postavení a navíc drtivou většinu svých zisků, v řádech stovek milionů korun ročně, zpravidla vyvádějí do zahraničí. Stravenkový paušál by tak stravovacím zařízením od takových nákladů ulevil.
Podporu má změna i u mnohých odborářů, kteří zastupují nejen příjemce stravenek, ale i zaměstnavatele. Vedle Asociace hotelů a restaurací a Asociace českého tradičního obchodu se k nim řadí i většina členů Hospodářské komory. Podle jejího šetření jsou téměř 3/4 firem pro zavedení stravenkového paušálu. Současný systém přitom označilo za vyhovující jen 7 procent respondentů, a to bez ohledu na velikost firmy.
Nebudou muset stravenkovým společnostem platit provize ze stravenek
„Zaměstnavatelé si od zavedení stravenkového paušálu slibují hlavně snížení administrativy, která je s papírovými stravenkami dnes spojená, a řadu firem tak od poskytování stávajícího benefitu odrazuje. Příjemci stravenek, tedy obchodníci nebo restaurace, si pak od této novinky slibují také to, že nebudou muset stravenkovým společnostem platit provize ze stravenek nebo čekat na jejich proplacení,“ upřesňuje ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářšké komory ČR Ladislav Minčič.
„Je dobře, že se rozšíří možnost příspěvku na stravování i pro ty, kterým zaměstnavatel nenabízí ani závodní jídelny, ani neposkytuje stravenky. A je také dobře, že zde vznikne konkurence k současnému systému. Z opakovaných analýz Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jednoznačně vyplývá, že zavedení další možnosti příspěvku na jídlo zaměstnanců celý systém zefektivní a budou z toho těžit právě zaměstnanci. A konkurenčním tlakem vyvolaná modernizace současného systému přinese výrazné výhody i restauracím,“ vysvětluje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Třetina restaurací stravenky nepřijímá
Celá třetina českých restaurací nechce straveky přijímat, jak ukázal průzkum Asociace hotelů a restaurací a také se ukázalo, že celých 60 procent provozovatelů restaurací vítá zavedení zaměstnaneckých paušálů na stravu. Proto i Asociace hotelů a restaurací České republiky podporuje zavedení paušálního příspěvku zaměstnavatele zaměstnanci na stravu – jako alternativu pro klasické. Většina těchto podnikatelů přitom nemá obavy, že by zavedení alternativy vedlo ke snížení počtu hostů v restauracích v době obědů.
Průzkumu, který se uskutečnil až v době po ukončení nouzového stavu kvůli koronaviru, se zúčastnilo přes téměř 600 respondentů z řad provozovatelů. Ukázalo se, že i přes nucenou odstávku stravovacích služeb stále platí, že více než polovina provozovatelů restaurací jednoznačně podporuje zavedení paušálu a stejný počet podnikatelů je přesvědčen, že toto opatření nepovede k dlouhodobému poklesu hostů, jak tvrdí odpůrci této změny.
„Systém přinese další konkurenci na trh stravování, což po letech, kdy jsme byli nuceni přistupovat na podmínky přijímání stravenek diktované ze strany jejich vydavatelů, jedině vítáme. V pohostinství jsme zvyklí na konkurenční prostředí a rozhodně se jej nebojíme. Více než polovina podnikatelů tento krok vítá,“ potvrdil prezident asociace Václav Stárek.