Trest za natáčení nehody (zdroj: CNN Prima NEWS)
Německá dopravní policie stále častěji sahá k razantnímu „poučování“ řidičů-zvědavců, kteří si natáčejí nebo fotografují dopravní nehody za jízdy. Další případ se stal v neděli u letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.
Na dálnici A3 ve směru od Kolína nad Rýnem došlo k tragickému karambolu mezi nákladním a dvěma osobními automobily. Jeden vůz zastavil na zúžené krajnici kvůli poruše, řidič druhého proto, aby pomohl. Z neznámých příčin však do nich naboural návěs. Na místě zemřel 35letý muž, o osm let mladší žena z druhého vozidla podlehla zraněním v nemocnici. Řidič nákladní soupravy utrpěl podle policie šok.
Kolem nehody projížděl vyšší terénní automobil a člověk z místa spolujezdce její následky natáčel na mobilní telefon. Policisté to spatřili a než dálnici na několik hodin uzavřeli, vůz zastavili a onoho zvědavce vytáhli ven. Na policejních záběrech je vidět, jak berou muži mobilní telefon, zapisují si jeho údaje a …
… poté dva strážnici, jeden v uniformě a druhý v reflexní vestě přes ní vedou muže v šedivých teplácích, bílém triku a černé kožené bundě k zábraně podél zúženého odstavného pruhu a ukazují mu místo nehody. Dokonce mu jeden z policistů rukou naznačuje, aby se podíval za bariéru, kde ležela oběť nehody a trosky nabouraných vozidel.
O den později vydala zemská policie v Hesensku, jehož hlavním městem Frankfurt nad Mohanem je, vysvětlení k činu svých strážníků: „Chování některých ‚čumilů‘ velmi ztížilo a zpomalilo plynulost dopravy. Jedno vozidlo jsme zastavili, protože spolujezdec natáčel video na mobilní telefon. Osoba se zpočátku zdráhala s policisty komunikovat, tak ji odvedli na místo nehody. Muži ukázali trosky. Dále proběhl vysvětlující rozhovor, aby si dotyčný uvědomil význam svých činů a jejich důsledky. Policie ověří, v jakém rozsahu lze osobu obvinit ze správního deliktu.“
Fotografování nehod v Německu je trestné
Fotografování a natáčení dopravních nehod je totiž v Německu od roku 2017 trestným činem. Pokuta činí 128,50 eura, v přepočtu 3 300 korun. Pokud provinilec omezí práci záchranných složek, případně způsobí jinou kolizní situaci, hrozí mu soud a odnětí svobody až na dva roky.
V příručce, kterou ve formě kapesní kartičky dostali dopravní policisté všech osmi dálničních stanic v Hesensku, se doporučuje vyvést zvědavce z anonymity a upozornit je na trestuhodnost jejich jednání. Cílem je také vyvolat změnu v myšlení a poskytnout náhled z „perspektivy“ oběti.
Průvodce také popisuje, jakých přestupků a deliktů se mohou dopouštět „čumilové“. Například natáčení zraněných osob může být potrestáno až dvěma lety vězení. Policie má dokonce právo odebrat podezřelým osobám mobilní telefony za účelem nezbytného vyšetřování.
Bavorská policie uvolnila jako první před dvěma roky video, na kterém uniformovaný strážník Stefan Pfeiffer ukazoval místo tragické nehody s lidskými oběťmi na dálnici A6 nedaleko Norimberku nejprve českému a následně maďarskému řidiči kamionů. Ti ho v koloně fotografovali a natáčeli.
Záběry zveřejněné na sociální síti Twitter bavorského rozhlasu a televize BR24.de 21. května 2019, měly obrovský ohlas i dopad díky 863 tisícům zobrazení. Policista Pfeiffer z oddělní ve Feuchtu obdržel za své chování ocenění a byl oslavován i na dalších sociálních sítích.
„Odkud jste? Z Maďarska? Z Polska?“ ptal se policista. Když dostal od řidiče odpověď, že z Česka, zareagoval rychle a řekl mu: „Pojďte, něco vám ukážu.“ A zeptal se ho: „Chcete vidět mrtvé lidi? Udělat si fotky?“ Poté vedl Čecha na okraj dálnice a říkal mu: „Vidíte, tam leží. Chcete to vidět?“ Na skoro neslyšnou odpověď Ne, se policista vyptával dál: „Tak proč fotografujete? Pokud chcete, můžete tu zůstat a pozdravit ho. Ne? Takže teď musíte zaplatit 128,50 eura pokutu za fotografování nehody. Styďte se.“
Nach dem tödlichen Unfall ist es auf der Gegenfahrbahn wegen der Gaffer zu einem kilometerlangen Stau gekommen. Einige filmten die Unfallstelle mit ihren Handys - da platzte den Polizisten der Kragen.https://t.co/HhyKo58ygR
— BR24 (@BR24) May 21, 2019
Český řidič následně musel předložit všechny své dokumenty.
O pár minut později se situace opakovala s maďarským řidičem, krajanem zemřelého. „Podívejte se na něj, podívejte. Je z Maďarska,“ nabádal Pfeiffer řidiče, který byl vyvedený z míry a raději se zastavil a opakovaně se omlouval.
„Už jsme se dostali tak daleko, že nám nezbývá nic jiného než lidi konfrontovat s tragickými událostmi, udělit jim na místě pokutu 128,50 eura a oznámit je dál úřadům. Pokuta je příliš nízká a jsme si jistí, že až tato přímá konfrontace lidi šokuje. Uvědomí si, že to není žádná hra, ale hořká realita,“ vysvětlil policista Stefan Pfeiffer.