Tato událost rozdělila veřejnost na dva tábory. Někteří fotbalisté Krasnodaru se před středečním utkáním Ligy mistrů proti Chelsea nepřipojili k hráčům londýnského celku, kteří do jednoho poklekli, aby vyjádřili podporu hnutí Black Lives Matter. To je symbolem boje proti rasismu a policejní brutalitě. Své koleno položila na trávník jen čtveřice členů základní sestavy ruského týmu.
Když nedávno hrála česká reprezentace utkání Ligy národů ve Skotsku, rozhodl se celý národní tým připojit před úvodním hvizdem k domácím a jednotně pokleknout. Reprezentanti v zásadě nepovažovali za nutné gesto provést, ale učinili tak na přání hostitele. Po zápase čekala na Čechy rozsáhlá kritika velké části veřejnosti, která čin považovala za zbabělý. „Vy nejste moje reprezentace,“ objevilo se například na sociálních sítích. A pohrdavých reakcí se našlo více.
Fotbalisté Krasnodaru před duelem s Chelsea pojali akt na vyjádření souznění s hnutím Black Lives Matter a bojem proti rasismu individuálně – respektive tak, že většina týmu zůstala stát na nohou. Jen čtyři hráči následovali zástupce anglického celku. Televizní kamery se rázem věnovaly pouze „vzorným“ Londýňanům, postávající domácí přehlíželi.
„Revolta“ větší části základní sestavy Krasnodaru nenechala v klidu především anglické fanoušky fotbalu. „Opravdu chci, aby to za odmítnutí pokleknout pořádně schytali,“ napsal jeden z uživatelů na Twitteru. Jiný glosoval situaci následovně: „Proč mě to u ruského týmu nepřekvapuje?“ Další uvedl: „Ukažte je na kameru, pořádně se na ně zaměřte, ať si uvědomí, co udělali. Je to hanba."
Na druhou stranu se našla i početná skupina lidí, která postoj Krasnodaru, jenž utkání s „Blues“ prohrál 0:4, ocenila.
Podobně se do pokleknutí nechtělo ani fotbalistům klubu Olympique Marseille v úterním zápase s Manchesterem City, kteří se jen v tichosti shromáždili u středového kruhu. Podle francouzských médií to bylo kvůli uctění památky středoškolského učitele Samuela Patyho, jehož v polovině října zavraždil islámský terorista čečenského původu. Důvodem útoku bylo, že Paty na hodině ukázal žákům karikatury Mohameda ze satirického časopisu Charlie Hebdo.
Black Lives Matter je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo v USA v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům. Do popředí se dostalo po květnovém úmrtí Afroameričana George Flyoda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu.