reklama

ČHMÚ: Silné bouřky a přívalové deště mohou rozvodnit malé toky, pozor i na silnicích

Lokální přívalové deště a bouřky mohou rozvodnit malé toky, varuje Český hydrometeorologický ústav. Zasáhnout mají zhruba mezi patnáctou hodinou a půlnocí prakticky celý střed a a jih republiky.

reklama

Podle meteorologů může dojít například k zatopení podchodů, podjezdů, sklepů a dalších nízko položených míst.

Varování platí konkrétně pro tyto oblasti a kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Královéhradecký kraj (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Nový Bydžov), Pardubický kraj (Hlinsko, Chrudim, Pardubice, Přelouč), Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Moravské Budějovice, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou)

Řidiči pozor, přizpůsobte jízdu

Při řízení vozidla v bouřce je potřeba snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, připomínají meteorologové. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Dopravní odborníci také při jízdě v podobných podmínkách radí myslet na jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokré vozovce. Znám je pod označením aquaplaning a dá se definovat jako ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi pneumatiku a vozovku. Pneumatika se tedy nedotýká vozovky, ale vodního klínu, který se vlivem špatného odvádění vody vytvořil. Tím dochází ke snížení ovladatelnosti vozidla, která může vyústit ve vážnou nehodu. Auto se může stát prakticky neovladatelným.

Vznik aquaplaningu způsobuje rychlá jízda, je ovlivněn samozřejmě množstvím vody na vozovce a typem a hloubkou dezénu pneumatiky. Dochází k němu ve chvíli, kdy drážky dezénu pneumatiky nestačí odvádět dostatečné množství vody mimo oblast styku pneumatiky s vozovkou. Při nedostatečné hloubce dezénu pneumatiky, zvyšování rychlosti vozidla nebo zvyšování hladiny vodního sloupce se voda nestačí odvádět pryč a mezi pneumatikou a vozovkou vznikne souvislá vrstva vody.

Jak reagovat? Nebrzděte, necukejte volantem

Prevencí je samozřejmě snížit rychlost, aby pneumatiky měly možnost udržet kontakt s vozovkou a správně odvádět vodu. Důležité je také, pokud možno, nedržet vozidlo ve vyjetých kolejích nebo jiných místech vozovky, kde se například kvůli špatnému sklonu shromažďuje voda. Pokud už se ale do aquaplaningu dostanete, pak odborníci radí rozhodně nebrzdit, jen sešlápnout spojku, zvednout nohu z brzdového pedálu a rozhodně nepřidávat plyn. Tak pozvolna snížíte rychlost vozidla. Zároveň je potřeba vyvarovat se prudkých pohybů volantem, například z leknutí, ale naopak držet řízení ve směru jízdy. Pokud byste totiž kola, ve chvíli kdy se vám podaří takto obnovit přilnavost s vozovkou, prudce stočili,  mohlo by dojít k nečekané změně směru jízdy, na kterou by se vám už nemuselo podařit včas zareagovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama