Důchodem život nekončí a práce mnohdy taky ne. Zůstat v zaměstnání, přestože už mají nárok na penzi, se rozhodne celá řada seniorů. Někdo proto, že nevystačí s důchodem, jiný aby se doma nudil. Ať k setrvání v zaměstnání v důchodovém věku vede cokoli, mělo by se to pořád vyplatit. O tom rozhodne i fakt, jakou smlouvu se zaměstnavatelem senior podepíše.
Možností, jak si přivydělávat při penzi, je několik. Uzavřít se dá dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce, ale i běžná pracovní smlouva. A kdo chce, může pracovat jako OSVČ. Jak se ale v jednotlivých smlouvách vyznat, a která je ta pravá? Není to pro všechny stejné.
Důležitá je informace, že důchodci nejsou nijak omezeni. Vydělat si mohou kolik chtějí. O důchod kvůli tomu nepřijdou, naopak jednou za rok mohou zažádat na Okresní správě sociálního zabezpečení o navýšení penze, a to o 0,4 %. To ale platí jen při výdělku, z něhož se odvádí zdravotní a sociální pojištění.
Hlavní pracovní poměr
Dosažení důchodového věku není důvod k výpovědi, pro samotného penzistu ani pro jeho zaměstnavatele. Kdo chce, může zůstat ve svém dosavadním zaměstnání a přitom nemusí nic měnit. Kdy tuhle cestu zvolit?
Když se nemíníte vzdát svého dosavadního života. Vyhovuje vám pravidelná pracovní doba a o tom, že byste trávili víc času doma, nechcete ani slyšet? Pak je běžná pracovní smlouva to pravé. Ze zákona máte nárok na:
- dovolenou
- příplatky
- odstupné
- cestovní náhrady
- minimální a zaručené mzdy
- dodržení výpovědní lhůty
Nevýhodou je, že z platu dál odvádíte zdravotní a důchodové pojištění – a to i přesto, že z pohledu zákona jste pro účely zdravotního pojištění státními pojištěnci a sociální pojištění si platit nemusíte. S touto smlouvou je na vás zkrátka pohlíženo jako na kteréhokoli jiného zaměstnance se všemi právy i povinnostmi. Pokud v práci skončíte, rozhodně ale nemůžete počítat s podporou v nezaměstnanosti.
Dohody
Hodí se pro ty, kteří sice pracují, ale spíš méně než více. Neplatíte sociální ani zdravotní pojištění, ovšem pouze v případě, že nepřesáhnete stanovený výdělek.
Dále je třeba počítat s tím, že v případě dohod nemáte nárok na dovolenou ani na víkendové nebo sváteční příplatky. Firma vás navíc může propustit bez udání důvodu a výpovědní lhůta je pouhých 15 dní. Minimální hodinová mzda ale platí i v těchto případech.
Dohoda o pracovní činnosti
Při DPČ je stanovená hranice 3500 Kč za měsíc. Kdo si vydělá víc, tomu výslednou částku značně poníží odvody.
Dohoda o provedení práce
Smlouva, při které se nepředřete, ale současně si vyděláte víc než při dohodě o pracovní činnosti. Abyste nemuseli platit sociální a zdravotní pojištění, nesmí být měsíční výdělek vyšší než 10 000 Kč měsíčně.
OSVČ
Se živnostenským listem jste svým vlastním pánem, nikdo vám nic nediktuje a peníze dostáváte na ruku. Během prvního roku neplatíte žádné zálohy. Zdravotní pojištění se platí jednorázově po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích, v dalších letech podnikání pak odvádíte zálohy stanovené podle dosaženého zisku. Sociální pojištění se odvádí při překročení ročního limitu, který je letos 93 387 Kč.
Kromě odvodů je potřeba počítat s daněmi. Po téhle stránce se na vydělávající důchodce žádná výjimka nevztahuje. „Penzista-OSVČ musí v řádném termínu odevzdat daňové přiznání jako všichni ostatní OSVČ. V daňovém přiznání lze uplatnit všechny slevy a nezdanitelné položky jako ostatní plátci daně,“ píše web Finance.cz.
Předčasný důchod
V tomto případě je výdělek značně omezen. Člověk v předčasném důchodu ze zákona nesmí odvádět sociální a zdravotní pojištění. To v praxi znamená, že smí pracovat pouze na dohody, které jsou limitované. To platí až do dosažení řádného důchodového věku.
Chystáte se letos do důchodu a chcete vědět, jak vysoká bude vaše penze? Spočítají vám ji tady.