Do práce se obvykle chodí pro výdělek. Kromě pravidelné výplaty je ale pro drtivou většinu pracujících důležité mít také dobré vztahy s kolegy. Pohoda a přátelská atmosféra na pracovišti totiž dokáže mnohé – povzbudit tým k vynikajícím výsledkům i podpořit chuť k dalším úkolům. A když chybí, dokáže to zdeptat zaměstnance natolik, že nejsou schopni potřebného výkonu. Jak zařídit, aby si kolegové navzájem vycházeli vstříc? A proč pracovní partě často nepomohou ani akce tužící kolektiv?
Je to jeden z klíčových faktorů, které rozhodují o tom, jak si firma povede, ačkoli je často podceňován a řada zaměstnavatelů ho vnímá jako nepodstatný. Dobré vztahy na pracovišti. V zaměstnání tráví běžný smrtelník třetinu svého času. Když si zaměstnanec s kolegy leze na nervy ovlivní to nejen jeho volný čas nebo náladu v jeho rodině, ale také odvedenou práci. Pohoda v práci je tak důležitá pro obě strany.
Podle stránek Firemnisociolog.cz o našich výkonech v práci jen ze čtvrtiny rozhoduje IQ nebo zkušenosti a schopnosti. Zbylé tři čtvrtiny tvoří schopnost optimismu, sounáležitosti a společenská podpora, které se nám dostává od ostatních kolegů. „Dle výzkumů mají zaměstnanci, kteří se vyskytují v podporujícím sociálním prostředí, produktivitu nejméně o 31 % vyšší oproti pracovníkům, kteří se vyskytují v neutrálních či stresujících vztahových podmínkách. A u pozitivně naladěných obchodníků dochází dokonce až k 37% zvýšení produktivity,“ informuje web.
Co pohodu mezi zaměstnanci narušuje?
Důvodů, proč spolu kolegové nejsou schopni vycházet, je řada. Na jeden z těch nejčastějších upozorňují stránky Performia.cz: „Není nic více demotivujícího než když vidíte, že váš kolega podává ani ne třetinové výkony a má stejnou odměnu a podporu šéfa. Navíc se v pracovní době stíhá bavit s ostatními a často na účet těch, kteří se snaží věci opravdu posouvat k výsledkům.“ Klíčem je podle odborníků nastavení fér podmínek pro všechny. Ty totiž zamezí situacím, kdy si někteří zaměstnanci připadají nedocenění a přitom přepracovaní a mnohdy i přehlížení.
Nestíháte v práci, povinnosti si nosíte i domů a přibývají další? Naučte se říkat ne
Máte svoji práci rádi, baví vás. Jenže projektů přibývá, úkoly se kupí a všechny padají na vaši hlavu. Bohužel se nezdá, že by se zaměstnavatel chystal svěřit je někomu jinému než právě vám. Vy už si ale i tak nosíte práci domů? Jak se nestát pracovníkem, který snese všechno, a současně nebýt za lenocha, který neudělá nic navíc? Můžete odmítnout šéfovy požadavky a přitom nebýt za potížistu.
Práce v prostředí, kde spolu lidé permanentně soupeří a kde výjimečné nejsou ani konflikty, je mimořádně vyčerpávající. Dbát na pohodovou atmosféru by měli sami řadoví zaměstnanci stejně jako jejich nadřízení. Ti často volí jako řešení například teambuildingy, které dokáží leccos. Zaměstnanci se při nich obvykle uvolní a ke kolegům jsou vstřícnější. Zároveň vznikají příjemné společné zážitky, které kolektiv stmelují. Jenže nelze sázet jen na ně.
„Dlouhotrvající nefér prostředí nespraví žádná „akcička“. To, co je potřeba udělat, je zapřáhnout do výkonu opravdu všechny. Vytvořit fér prostředí, kde jsou produktivní a pracovití lidé oceněni a ti, kteří se snaží své chybějící výsledky maskovat, odhaleni,“ radí portál.
Dalším klíčovým prvkem je empatie. Není třeba za každou cenu upřednostňovat potřeby jiných před těmi vlastními, ale když je případný nesoulad člověk připraven řešit s nadhledem a také ohledem na toho druhého a jeho povinnosti, potřebné řešení se hledá snáz. „Často se stává, že oddělení, která spolu nejvíce bojují, ve skutečnosti neví, jak pracuje druhá strana a jaký je účel jejího oddělení. Není pak překvapením, že když dojde k „prozření“, většina zádrhelů a problémů je pryč,“ píše k tématu dále web Performia.cz.
A ačkoli je to jedna z nejtěžších disciplín, chybět by neměla ani sebereflexe. Jsou vaši kolegové obvykle hrozní? Šéf je příliš náročný? Nemine den, abyste neřešili nedorozumění? Zkuste se na okamžik zamyslet, jestli neexistuje něco, co byste mohli změnit ve svém přístupu k ostatním vy. Možná pak ledy roztají.
Dobrým tipem, jak zařídit, že lidé v práci budou dobrá parta, je i vytyčení jasných cílů a rozdání úkolů. Vědí všichni, na čem mají pracovat? Vědí jak, případně s kým se poradit? I to pomůže udržet pohodu v práci.
Jak udržet prima partu
Ne s každým členem týmu si padnete do noty. To je přirozené. Nikdo po vás nechce, abyste všechny kolegy měli rádi. Rozumné je přistupovat ke spolupracovníkům od začátku se zdvořilostí a když to trochu jde, tak i se vstřícností. Pokud k sobě najdete cestu a stanete se třeba i dobrými přáteli, pak to berte jako nečekaný bonus. Kolegové ale nutně neznamenají přátele. A čím dřív si tohle člověk uvědomí, o to snáz se mu bude s ostatními fungovat.
Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?
Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.
S tím souvisí i způsob jednání při případných sporech. Na takovou situaci v podstatě existuje jen jediná varianta řešení – klid. „Poučování, vychovávání, nařizování, řev a hádky do práce nepatří. Měli byste se naučit ovládat vaše emoce. Nikdo nestojí o negativního kolegu, který vyvolává spory a následně se spolupracovníkům omlouvá a usmiřuje se s nimi,“ uvádějí stránky Vimvic.cz. Do stejné kategorie patří i pomlouvání.
Důležité je i umět odhadnout svoje možnosti, s čímž souvisí také schopnost dokázat si říct o pomoc. Pokud se jí dočkáte, poděkujte za ni. A když můžete, oplaťte ji nebo ji nabídněte tomu, kdo ji právě potřebuje. Pokud jste šéf, který rozděluje úkoly, všímejte si takových situací a motivujte zaměstnance k tomu, aby se navzájem podporovali a pomáhali si.
Ať se děje, co se děje, mějte tohle na mysli. Všichni ve větší či menší míře potřebujeme porozumění, ocenění a uznání, stejně jako naplněnou potřebu sounáležitosti. Nikdo nemá rád, když ho ostatní přehlížejí. A pokud si zrovna nejste jistí, co z toho by vaši kolegové potřebovali, nejjistější způsob, jak to zjistit a zařídit tak pohodovou atmosféru, je zeptat se.