CNN Prima News choroba

choroba

Výpis příspěvků ke štítku „choroba“

Klíč k delšímu mládí? Vědci potlačili účinky proteinu stárnutí, popsali vzrušující výsledky

K senzačnímu objevu dospěli vědci z londýnských institutů. Ve svém výzkumu se zaměřili na protein, který tělo více produkuje po 55. roku života a který souvisí se vznikem nejrůznějších chorob. Ze studií vyplývá, že vyřazením interleukinu 11 je možné prodloužit život – v případě myší šlo až o čtvrtinu. Informoval o tom web EurekAlert.

Kvůli vážné nemoci nemůže hudebník Karel Plíhal hrát na kytaru. Přišel o cit v prstech

Český písničkář Karel Plíhal se před nedávnem svěřil, že již delší dobu trpí vážnou nemocí, kvůli níž ztratil cit v prstech. Kvůli tomu si musel dát na více než rok pauzu od koncertování. Navíc od děsivé diagnózy nemůže hrát na kytaru, proto ho během koncertů doprovází profesionální kytarista, vysvětlil v rozhovoru pro hudební magazín UNI.

Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.