CNN Prima News choroba

choroba

Výpis příspěvků ke štítku „choroba“

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

24. září 2022 20:32

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

23. září 2022 09:44

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.

Neustále omdlévá a v posteli tráví 23 hodin denně. Žena si vyslechla překvapivou diagnózu

6. září 2022 09:56

Osmadvacetiletá Lyndsi Johnsonová žijící ve městě Bangor v americkém státě Maine začala trpět bolestmi břicha a zad v říjnu 2015. Postupem času se problémy zhoršily – Lyndsi začala zvracet a omdlévat až desetkrát během jednoho dne. Lékaři jí v únoru 2022 diagnostikovali syndrom posturální tachykardie (POTS), což je chronická nemoc projevující se závratěmi a únavou. Američanka se skoro nemůže postavit a v posteli tráví až 23 hodin denně.

Roztroušená skleróza je strašákem dvacátníků. Příznaky mohou být nenápadné

13. února 2022 10:52

Drobné zabrnění ruky, dvojité vidění nebo ztráta rovnováhy jsou projevy, které mohou signalizovat roztroušenou sklerózu. Týká se především lidí ve věku dvacet až třicet let, ale může se projevit i v pozdějších letech života. Díky zlepšující se diagnostice se dá nemoc zachytit včas. A jako u většiny chorob platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe se dá léčit.

Překvapivé zjištění: S onemocněním zubů násobně roste riziko úmrtí na covid, tvrdí vědci

2. května 2021 17:32

Vědci z McGillovy univerzity v Kanadě našli spojitost mezi periodontitidou – zánětlivým onemocněním zubů a dásní – a vážnými následky nemoci COVID-19. Ze studie, kterou zveřejnili v časopise Klinická periodontitida, vyplývá, že u lidí s onemocněním zubů je vyšší pravděpodobnost úmrtí v důsledku covidu. Riziku se však dá předejít důkladnou ústní hygienou. Informoval o tom web Medical News Today.