K senzačnímu objevu dospěli vědci z londýnských institutů. Ve svém výzkumu se zaměřili na protein, který tělo více produkuje po 55. roku života a který souvisí se vznikem nejrůznějších chorob. Ze studií vyplývá, že vyřazením interleukinu 11 je možné prodloužit život – v případě myší šlo až o čtvrtinu. Informoval o tom web EurekAlert.
Vědci z londýnského biomedicínského ústavu Medical Research Council Laboratory of Medical Science a Imperial College London zkoumali dopady, jaké vzniknou po nasazení látek blokujících interleukin 11.
K TÉMATU: Vedra zhoršují kvalitu ovzduší, jaký vliv má na naše zdraví?
Jestliže v případě pokusných myších vyvolali odstranění genu, který protein produkuje, prodloužil se život zvířat o více než 20 procent, shrnuje web EurekAlert. Starší myši, které vědci léčili látkou potlačující efekty proteinu „stáří“, žily v průměru tři roky. Neléčení hlodavci se přitom dožívali dvou a půl roku.
Nasazení léčby rovněž snížilo riziko úmrtí spojené s rakovinou. U myší se také méně vyskytly choroby typické pro stáří – jde o fibrózu, jež vede ke ztuhnutí orgánu, chronické záněty nebo jiné zhoršení chodu organismu.
„U zvířat s nasazenou léčbou jsme pozorovali menší výskyt rakoviny a vykazovali méně známek stárnutí. Výsledky jsou vzrušující,“ uvedl Stuart Cook, spoluautor obsáhlé studie, která byla publikována v časopise Nature.
Výzkumníci se nyní hodlají zaměřit na to, zda by bylo možné potlačení proteinu využít i v otázce zpomalení procesu stárnutí u lidí. Léčbu s pomocí techniky „anti-interleukin 11“ nyní odborníci testují v rámci klinických studií u lidí, kteří trpí různými chorobami. Podle Cooka existuje „lákavá možnost“, že by potlačení účinků proteinu mohlo mít stejný efekt i u lidí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pařížská starostka v Seině? Spíše politikum, míní Prymula. Promluvil o riziku pro olympioniky