Češi by si nakonec mohli užít dovolenou i jinde než v tuzemsku. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové uvedl, že zájem o české turisty mají například Bulharsko, Řecko i Chorvatsko.
Česká republika je podle Petříčka nejdál v jednáních se Slovenskem a Rakouskem. „Věřím, že v případě Rakouska a Slovenska bychom se mohli posunout. Právě tyto dvě země jsou pro nás prioritou. Je tam nejvíce ekonomických zájmů, lidé tam jezdí za prací, mají tam příbuzné,“ uvedl Petříček.
Řekl, že navzdory koronavirové krizi mají o české turisty zájem i další země. „Naše ambasády sledují situaci ve všech zemích, v jihovýchodní Evropě se to vyvíjí dobře, Slovinsko, Bulharsko, Řecko, Chorvatsko. Tam ten vývoj není dramatický. Jsou to státy, které mají zájem, aby letní turistická sezóna proběhla,“ přiblížil Petříček.
Ostrava je prý jako Linec
Země prý během vyjednávání uvažovali, že by se Češi mohli do těchto míst podívat od 1. srpna, nyní ale padají návrhy na začátek července. „Musíme brát v potaz druhou vlnu, ale abychom nepokazili to, co jsme už zvládli,“ řekl šéf české diplomacie s tím, že se cestování bude řídit doporučením epidemiologů.
Za uvolnění pravidel lobboval šéf Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „V okolních zemích je situace podobná. Je jedno, jestli jedete 400 kilometrů do Ostravy nebo 400 kilometrů do Lince. Kde je úplně stejná situace jako v České republice, tak by lidé neměli mít problém překračovat hranice,“ prohlásil v Partii Papež.
Řekl také, že pokud se situace během následujících měsíců nezlepší, mohou zkrachovat až dvě třetiny cestovních kanceláří.
Hrozí neplacená karanténa
Epidemiolog expertního týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar v Partii uvedl, že právě cestování je vedle hromadných akcí a obchodních center jedno z největších rizik. Pokud by lidé cestovali jen z důvodu dovolené, měli by absolvovat test před odjezdem i po příjezdu domů. Takový test stojí ale tři tisíce korun a dovolená by se mohla prodražit.
Po návratu by navíc stát nehradil pobyt lidem v karanténě. Nyní je státem nařízená karanténa hrazena jako nemocenská. Podle Petříčka zatím ale nejsou tato pravidla definitivní.
Pravidla pro cestování nyní řeší i celá Evropská unie. V Partii to řekl chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Cappeli. Pokud se EU neshodne na pravidlech do konce května, země budou vyjednávat bilaterálně.