Včelaři nejsevernější chorvatské župy během posledního týdne nacházejí miliony mrtvých včel. V současné době bylo zcela zdecimováno na 1 150 úlů. Jde zhruba o třetinu zdejších včelařů. Chorvatské úřady situaci vyhlásily za přírodní katastrofu. Na vině je zřejmě otrava pesticidy.
Příčinou hromadného úmrtí včel v Mezimuřské župě se zabývají veterináři i vyšetřovatelé. Prozatím vyloučili přítomnost chorob. Uvedla to ministryně zemědělství Marija Vukovic. Nicméně oficiální vyšetřování zatím žádné finální závěry nepřineslo. Včelaři se však domnívají, že na vině jsou pesticidy.
Předseda včelařské asociace Pčelinjak Dražen Jerman prohlásil, že zdaleka nejde o první případ otravy včel, a upozorňuje, že kvůli používání pesticidů již před několika lety jeho asociace demonstrovala před Krajským svazem včelařů. „Pesticidy však nejsou tím jediným, co včelám ubližuje,“ dodává. „Včelstva jsou pod tlakem kvůli klimatické změně i koronaviru.“ Mezi příčiny úpadku ekologického zemědělství počítá i znečištění řeky Sávy antibiotiky.
„Toxiny v půdě zůstávají i pět let. Všechno, co pak vyroste, v podstatě obsahuje pesticidy. Nedávno jsem se účastnil kulatého stolu o klimatické změně v Záhřebu. Plánovali spuštění biozemědělství a zavlažování ze Sávy. Když jsem se jich zeptal, jestli vědí, že v Sávě najdou dvanáct druhů antibiotik, zaskočilo je to,“ řekl Jerman.
Vzorky mrtvých včel, medu i okolní půdy budou nyní laboratorně analyzovány. Do zkoumání se zapojil Ústav veřejného zdraví i Farmakologický a toxikologický institut veterinární fakulty v Záhřebu.
S ohledem na vyhlášení stavu přírodní katastrofy stát za škody na úlech vyplatí postiženým včelařům kompenzaci. Za každý ztracený úl dostanou v přepočtu více než pět tisíc korun. Již nyní je však zřejmé, že škody budou mnohem vyšší. „Jen pomyslete na význam včel při opylování. Ztráty jsou nezměrné,“ vysvětluje Jerman.
Včely jsou nezbytnou součástí moderního zemědělství, jelikož počty přirozených opylovačů každoročně klesají. I za to může především nadměrné používání pesticidů a herbicidů. Jerman je přesvědčen, že je potřeba klást důraz na osvětu především u mladých lidí. „My staří jsme už přešli na špatnou stranu. Jak dopadne biozemědělství, pokud budeme zavlažovat antibiotiky?“ ptá se.
V Chorvatsku je evidováno na deset tisíc včelařů s 500 000 úly. Každý rok vyprodukují přibližně osm tisíc tun medu.
Hrozí situace, jako je právě v Chorvatsku, i v České republice? Na to odpovídal Miloslav Peroutka, místopředseda Svazu včelařů v ČR: