reklama

V Chorvatsku uhynuly miliony včel. Zřejmě na otravu pesticidy

Miliony mrtvých včel se zřejmě staly obětí pesticidů.
Zdroj: Pixabay

Včelaři nejsevernější chorvatské župy během posledního týdne nacházejí miliony mrtvých včel. V současné době bylo zcela zdecimováno na 1 150 úlů. Jde zhruba o třetinu zdejších včelařů. Chorvatské úřady situaci vyhlásily za přírodní katastrofu. Na vině je zřejmě otrava pesticidy.

reklama

Příčinou hromadného úmrtí včel v Mezimuřské župě se zabývají veterináři i vyšetřovatelé. Prozatím vyloučili přítomnost chorob. Uvedla to ministryně zemědělství Marija Vukovic. Nicméně oficiální vyšetřování zatím žádné finální závěry nepřineslo. Včelaři se však domnívají, že na vině jsou pesticidy.

Nejde o první případ otravy včel.
Nejde o první případ otravy včel.
Zdroj: AFP

Předseda včelařské asociace Pčelinjak Dražen Jerman prohlásil, že zdaleka nejde o první případ otravy včel, a upozorňuje, že kvůli používání pesticidů již před několika lety jeho asociace demonstrovala před Krajským svazem včelařů. „Pesticidy však nejsou tím jediným, co včelám ubližuje,“ dodává. „Včelstva jsou pod tlakem kvůli klimatické změně i koronaviru.“ Mezi příčiny úpadku ekologického zemědělství počítá i znečištění řeky Sávy antibiotiky.

„Toxiny v půdě zůstávají i pět let. Všechno, co pak vyroste, v podstatě obsahuje pesticidy. Nedávno jsem se účastnil kulatého stolu o klimatické změně v Záhřebu. Plánovali spuštění biozemědělství a zavlažování ze Sávy. Když jsem se jich zeptal, jestli vědí, že v Sávě najdou dvanáct druhů antibiotik, zaskočilo je to,“ řekl Jerman.

Vzorky mrtvých včel, medu i okolní půdy budou nyní laboratorně analyzovány. Do zkoumání se zapojil Ústav veřejného zdraví i Farmakologický a toxikologický institut veterinární fakulty v Záhřebu.

K tématu

S ohledem na vyhlášení stavu přírodní katastrofy stát za škody na úlech vyplatí postiženým včelařům kompenzaci. Za každý ztracený úl dostanou v přepočtu více než pět tisíc korun. Již nyní je však zřejmé, že škody budou mnohem vyšší. „Jen pomyslete na význam včel při opylování. Ztráty jsou nezměrné,“ vysvětluje Jerman.

Včely jsou nezbytnou součástí moderního zemědělství, jelikož počty přirozených opylovačů každoročně klesají. I za to může především nadměrné používání pesticidů a herbicidů. Jerman je přesvědčen, že je potřeba klást důraz na osvětu především u mladých lidí. „My staří jsme už přešli na špatnou stranu. Jak dopadne biozemědělství, pokud budeme zavlažovat antibiotiky?“ ptá se.

V Chorvatsku je evidováno na deset tisíc včelařů s 500 000 úly. Každý rok vyprodukují přibližně osm tisíc tun medu.

Hrozí situace, jako je právě v Chorvatsku, i v České republice? Na to odpovídal Miloslav Peroutka, místopředseda Svazu včelařů v ČR:

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama