reklama

V Chorvatsku uhynuly miliony včel. Zřejmě na otravu pesticidy

Včelaři nejsevernější chorvatské župy během posledního týdne nacházejí miliony mrtvých včel. V současné době bylo zcela zdecimováno na 1 150 úlů. Jde zhruba o třetinu zdejších včelařů. Chorvatské úřady situaci vyhlásily za přírodní katastrofu. Na vině je zřejmě otrava pesticidy.

reklama

Příčinou hromadného úmrtí včel v Mezimuřské župě se zabývají veterináři i vyšetřovatelé. Prozatím vyloučili přítomnost chorob. Uvedla to ministryně zemědělství Marija Vukovic. Nicméně oficiální vyšetřování zatím žádné finální závěry nepřineslo. Včelaři se však domnívají, že na vině jsou pesticidy.

Předseda včelařské asociace Pčelinjak Dražen Jerman prohlásil, že zdaleka nejde o první případ otravy včel, a upozorňuje, že kvůli používání pesticidů již před několika lety jeho asociace demonstrovala před Krajským svazem včelařů. „Pesticidy však nejsou tím jediným, co včelám ubližuje,“ dodává. „Včelstva jsou pod tlakem kvůli klimatické změně i koronaviru.“ Mezi příčiny úpadku ekologického zemědělství počítá i znečištění řeky Sávy antibiotiky.

„Toxiny v půdě zůstávají i pět let. Všechno, co pak vyroste, v podstatě obsahuje pesticidy. Nedávno jsem se účastnil kulatého stolu o klimatické změně v Záhřebu. Plánovali spuštění biozemědělství a zavlažování ze Sávy. Když jsem se jich zeptal, jestli vědí, že v Sávě najdou dvanáct druhů antibiotik, zaskočilo je to,“ řekl Jerman.

Vzorky mrtvých včel, medu i okolní půdy budou nyní laboratorně analyzovány. Do zkoumání se zapojil Ústav veřejného zdraví i Farmakologický a toxikologický institut veterinární fakulty v Záhřebu.

S ohledem na vyhlášení stavu přírodní katastrofy stát za škody na úlech vyplatí postiženým včelařům kompenzaci. Za každý ztracený úl dostanou v přepočtu více než pět tisíc korun. Již nyní je však zřejmé, že škody budou mnohem vyšší. „Jen pomyslete na význam včel při opylování. Ztráty jsou nezměrné,“ vysvětluje Jerman.

Včely jsou nezbytnou součástí moderního zemědělství, jelikož počty přirozených opylovačů každoročně klesají. I za to může především nadměrné používání pesticidů a herbicidů. Jerman je přesvědčen, že je potřeba klást důraz na osvětu především u mladých lidí. „My staří jsme už přešli na špatnou stranu. Jak dopadne biozemědělství, pokud budeme zavlažovat antibiotiky?“ ptá se.

V Chorvatsku je evidováno na deset tisíc včelařů s 500 000 úly. Každý rok vyprodukují přibližně osm tisíc tun medu.

Hrozí situace, jako je právě v Chorvatsku, i v České republice? Na to odpovídal Miloslav Peroutka, místopředseda Svazu včelařů v ČR:

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama