reklama

Vědci sčítali hmyz: Pokles počtů o celou čtvrtinu je šokoval

Mizející hmyz je mnohem větším problémem, než by se mohlo na první pohled zdát.
Zdroj: Pixabay

Hmyz patří mezi základní stavební prvky každého udržitelného ekosystému. Jde o nejrozmanitější a nejpočetnější třídu živočichů na Zemi. Opylují rostliny, jsou potravou pro další živočichy a recyklace přírodního odpadu by bez nich neprobíhala tak hladce. Nové sčítání jejich populací však vědce vyděsilo. Za posledních třicet let počty hmyzu celosvětově poklesly o celou čtvrtinu.

reklama

Výzkumníci analyzovali 166 dlouhodobých průzkumů z více než 1 500 míst. Z mnoha oblastí, především v Jižní Americe, jižní Asii a Africe, však data nejsou dostatečná a je možné, že tamní počty jsou ještě mnohem nižší. Jde totiž hlavně o místa, kde dochází k masivnímu ničení přirozených míst výskytu zvířat kvůli stavbě měst či zemědělství. Předchozí výzkum sestával z analýzy třiasedmdesáti studií a už tehdy vědci varovali před vážnými dopady mizení hmyzu. Podle nové studie se míra poklesu počtu hmyzu od té doby více než zdvojnásobila. Některé odhady za posledních padesát let uvádí, že jde až o 50 procent.

Hmyz mizí po celém světě. Na některých místech jde o pokles v rámci i více než padesáti procent.
Hmyz mizí po celém světě. Na některých místech jde o pokles v rámci i více než padesáti procent.
Zdroj: Pixabay

Výzkumníci ovšem také zjistili, že některým druhům hmyzu se naopak daří. Jde především o sladkovodní hmyz – počty této skupiny vzrostly každé desetiletí v průměru o 11 procent. Nicméně jde o pouhou desetinu celkové hmyzí populace a většinou se nejedná o opylovače. Velkým zklamáním nejnovější analýzy je i skutečnost, že hmyzu se v chráněných přírodních rezervacích nedaří o nic lépe než mimo ně.

K tématu

„Hmyzu ubývá. Některé druhy již zmizely, ale o jejich úbytku toho víme velmi málo. Snižuje se množství hmyzu jako biomasy a to není dobře. Ale nevíme, o jaké jde skupiny ani jaká je příčina jejich vymizení. Negativně to dopadá na ptáky i predátory,“ vysvětluje entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Odborníci zatím zmapovali jen některé druhy, jež vymřely nebo jsou kriticky ohrožené. Těch je zatím stále více než nově objevených. Jako příklad uvádí druhy čmeláků, které se v Česku vyskytují. „Jedna třetina už vymřela a to je opravdu velké číslo,“ dodává Straka.

Nejčastěji se mluví o úbytku včel. Hospodářské včely však na přírodu nemají takový vliv.
Nejčastěji se mluví o úbytku včel. Hospodářské včely však na přírodu nemají takový vliv.
Zdroj: Pixabay

Za mizení hmyzu může především lidská činnost – ničení přirozených habitatů, používání pesticidů a světelné znečištění. Na některých místech je zcela očividný i dopad klimatické změny – proměna teplot i srážek potlačila populace některých druhů, zatímco jiným naopak pomohla k nárůstu jejich počtu. Přestože existují důvody k obavám, vědci provádějící studii zůstávají optimističtí – pokud co nejdříve zavedeme opatření pro zkvalitnění života hmyzu, tento trend můžeme ještě zvrátit.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi téměř dvacet lidí v souvislosti s výjezdy na Ukrajinu. S informací přišel Deník N. Policie podezírá pět lidí z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky, uvedl žalobce.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama