Na soše Winstona Churchilla v Praze 3 se objevil červený nápis: „Churchill byl rasista, Black Lives Matter.“ Churchill byl britský premiér v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955. Proslul bojem proti fašismu, zároveň ale bývá vnímán kontroverzně kvůli obhajobě imperialismu a rasismu.
„Churchill byl rasista. Black Lives Matter,“ objevilo se na soše na náměstí Winstona Churchilla v Praze 3.
„Mohu potvrdit, že v ulici Seifertova na soše jsou dva nápisy. Policisté v současné době celou věc dokumentují. Zatím nebyla stanovena výše škody ani právní kvalifikace skutku. Je to na začátku, budou probíhat standardní úkony,“ řekl CNN Prima NEWS tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Black Lives Matter v překladu znamená, že na životech černochů záleží. Heslo je spojováno s protesty po smrti černocha George Floyda při zásahu bělošského policisty.
Black Lives Matter je mezinárodní aktivistické hnutí, které poukazuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.
Je to barbarský čin, míní Skopeček
Nápis na soše už komentují někteří politici. „Ano, Churchill byl podle dnešních měřítek rasista. Ale to v té době většina lidí. Nebrat v úvahu historické okolnosti je podobné jako vyčítat středověkým vládcům tresty smrti. Ale jen tak dál, Trump, Le Pen, Zeman, Okamura a další like it, lepší kampaň by nevymysleli,“ napsal na Twitter někdejší ministr školství a financí Ivan Pilip.
Podle poslance ODS Jana Skopečka jde o barbarský čin. „Ještě začátkem týdne jsem cestou na VŠE v Praze míjel sochu W. Churchilla a v duchu doufal, že se u nás takoví kreténi jako v Londýně nenajdou. Bohužel našli. Je to odporný, barbarský čin primitivů vůči státníkovi, který přispěl porážkou nacistického Německa k naší svobodě,“ uvedl Skopeček.
Podle poslance ANO Ondřeje Babky je Winston Churchill jednou z největších osobností minulého století. „Člověk, který se významně podílel na porážce toho nejstrašnějšího režimu. Ničení jeho sochy není projev demokracie, ale anarchie. Hnus,“ prohlásil Babka.
Proti rasismu a policejnímu násilí se protestuje nejen v USA. Tisíce lidí se o víkendu sešly i v dalších velkých evropských městech, například v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku. Zároveň lidé uctili památku černocha George Floyda.